Nâzım Moskova’da

Hayata, insana ve insanlığın geleceğine dair her zaman derin bir sevgi ve inanç taşıyan büyük şairimiz Nâzım Hikmet 2022 yılında 120. yaşına basacak. Bu anlamlı yılda Nâzım Hikmet için özel bir belgesel ortaya çıkıyor.

Kültür Sanat 09.12.2021, 16:54 09.12.2021, 17:01
Nâzım Moskova’da

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın 30. yılı için hazırladığı belgeselin kısa versiyonu 3 Haziran 2020 tarihinde, büyük şairin ölüm yıldönümünde yayınlanmıştı. Belgeselin uzun metrajına dair çekim çalışmaları Moskova’da tamamlandı. Yapımcılığını Nâzım Hikmet Sanat Vakfı ve Bir Yudum İnsan Film’in üstlendiği, yönetmenliğini Nebil Özgentürk’ün yaptığı belgeselde; Nâzım Hikmet’e oyuncu Şahin Sancak hayat veriyor ve Nâzım Hikmet kendi hayatından kesitleri anlatıyor. Şahin Sancak’ı Nâzım Hikmet’e dönüştüren isim ise Türkiye'nin en önemli profesyonel makyaj sanatçılarından biri olan Derya Ergün. Görüntü yönetmenliğini Tufan Kılınç ve sanat yönetmenliğini Devrim Ö. Ünal üstlenirken; kostüm tasarımı Baran Uğurlu’ya ait olan belgesel filmin genel koordinatörlüğünü Zeynep Erpamir, editörlüğünü Volkan Evcim ve Murat Karakuş, danışmanlığını ise Nuriye Ural Akman ve Melda Davran üstleniyor.


Evin avlusunda devam etti

Belgeselin Türkiye çekimleri; Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın içinde yer alan Nâzım Hikmet Anı Odası, Beykoz Kundura Fabrikası, Büyükada, TÜRVAK Sinema Müzesi’nde yapıldı. Nebil Özgentürk yönetimindeki çekim ekibi geçtiğimiz hafta vakfımızın konuğu olarak final çekimleri için şairin ölümüne kadar yaşadığı Moskova’daydı. İlk gün Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü içerisinde şairin kullandığı daktilo ve orijinal kitapların bulunduğu kütüphanede başlayan çekimler; akşam yaşadığı ve öldüğü evin avlusunda karlı ve soğuk bir gecede devam etti.

şahin sancak


Çekim ekibini zorladı

İkinci gün Nâzım’ın hararetli konuşmaları yaptığı Moskova Yazarlar Birliği’nin toplantı salonunda ve aynı binada yer alan kendisinin sık sık kullandığı; Nesimi, Puşkin, Tolstoy’un halı dokuma tablolarının duvarlarını süslediği ve o yıllardaki orijinal haliyle korunan çalışma odasında iç mekan çekimleri yapıldı. Ardından Yazarlar Birliği’nin çevresi ve Kremlin civarında dış mekân çekimleri tamamlandı. Beş gün süren çalışmada Nâzım’ın yaşadığı, bulunduğu ve gezdiği alanlarda çekimlerin yapılmasına özen gösterildi. Büyük usta Zülfü Livaneli’nin şarkı haline getirdiği, Nâzım’ın 1956 yılında yazdığı “Karlı Kayın Ormanı” adlı şiir, şairin memleket hasretinin tepe noktasıydı. Bu şiir için ormanda Moskova’nın soğunda yapılan çekimler; Nâzım’ı canlandıran Şahin Sancak ve tüm çekim ekibini epey zorladı.


15 OCAK 2022'DE YAYINDA

Tüm hayatını halkların kardeşliğine adayan büyük ozanımız Nâzım’ın Rusya’da kurduğu dostluklar, iki ülke arasında güçlü bir köprü olmaya devam ediyor.  Bunun en son örneğini “Nâzım 120 Yaşında” adlı belgesel için Moskova'ya gelen Nebil Özgentürk şöyle açıklıyor; “İzinler, onaylar, bürokratik engeller nedeniyle 5 ay gibi bir sürede çekebileceğimiz bu belgeseli, Nâzım Hikmet’e olan saygı ve Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Ali Galip Savaşır’ın kurduğu dostluklar ve dostları sayesinde 5 gün gibi çok kısa bir sürede tamamlayabildik.” Büyük çabalarla hazırlanan belgeselin final bölümü Türkiye ve Rusya’dan 12 kişinin buluştuğu bir ekiple yapıldı. Emeği geçen herkes 15 Ocak 2022 tarihinde Nâzım dostlarının beğenisine sunulacak olmasının heyecanını yaşıyor.

nazım hikmet

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?