28.01.2021, 05:44

Küresel salgın 'stop' dedi

2019 yılının son aylarında çıkan/çıkarılan 2020 yılının tamamını ve 2021’de de devam edeceği öngörülen kovid -19 virüs salgını sadece bir yıl içinde bütün dünyaya “stop” çekerek bütün alışkanlıklarımızı ters düz etti. Neredeyse evi /evlerimizi unutmaya başladığımız anlarda evlerden çıkamaz olduk. Bu durum  insanlara yeni tüketim, yeni yaşam biçimi, yeni uğraşlar getirdi. Artık insanlar her şeyi ama her şeyi ayağına getiren teknolojiye de bir noktada teslim oldu. İnternet üzerinden uygulamalarla ihtiyaç duyduğumuz her şeyin ayağımıza getirilmesi bize rahatlık olarak sunuluyor olmasını da sorgulayacak değiliz! 

Bu yeni dönemde bütün dünyada e-ticaret kavramı artık konuşmalarımızın baş aktörü olurken hizmet sektöründeki uygulamalar ise cep telefonlarımızın kısa yol olarak ekranında kalıcı yer buldu.
2020 yılında Türkiye’de e-ticaret hacmi 250 milyar TL’yi geçmiş. ( ETİD- Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği ) Bu rakamın 2021 yılı için öngörülen tutarı ise 400 milyar TL. Akıllıca kullanıldığında e-ticaret elbette teknoloji çağının cazibe merkezidir.Üzerinde durulması ve çalışılması gereken konu, e-ticaretin e-ihracata dönüştürülerek ülke ekonomisine katkı sunmasının sağlanmasıdır.

Diğer yandan bize kolayca sunulan hizmetin tüketimde aşırılık getirdiğini de görmekte fayda var. Bizi yavaşlatan, durduran, sosyal hayattan uzaklaştıran  küresel salgın, tüketimde kısıtlamaya götürmedi ne yazık ki insanlığı. Tüketim alışkanlığı israf boyutunda çoğalarak devam ediyor hızlıca. 

Küresel salgın bir yönü ile de hayatlarımızı bireyselleştirdi. Her kes kendi kabuğunda, kendi küçük dünyasında artık. Ve herkes dünyayı avuçlarımızın içine sığdıran teknoloji baronlarının bizi götürdüğü yöne doğru sorgusuzca yönelmiş durumda.

Evet her şey elimizde, ayağımızda. Lakin hayatlarımız kontrolümüzden çıkmak üzere. Çok kolay olan her şey bizi zora sokabilir. Yeni zamanın ruhuna uygun teknolojik gelişmelere evet ama hayatlarımızı kontrol altına vermeye hayır. İnsanca ve insani değerlere bağlı olarak yeni zamanda yaşamalıyız. İnsanlık yeni zamana direnerek değil, insanlık adına insanı kaybetmeden uyum sağlamak zorundadır.
 

Yorumlar (0)