05.05.2018, 07:23

Maaşınız ile ay sonunu getiremiyor musunuz?

Son günlerde market rafları ve beslenme listelerinde gördüğüm bazı ürünler beni düşünmeye zorladı. Asgari ücret malum, yoksulluk sınırı olan rakamdan bahsetmeye gerek yok, bunu hepimiz biliyoruz zaten. Pahalılık almış başını gitmiş, pazarda, markette kilogram fiyatlarını yazmaya utanıyorlar, gram ya da tane üzerinden fiyatları yazıyorlar.
***
Bakın şimdi; pazarda 6 yapraklı marul olmuş beş lira, kıvırcık dört lira, (yahu saksıda yetiştirsek çıkar), domates, biber, soğan, yağ, maydonoz, naneyi de ilave et, bir salatanın maliyetine bak! Bir de soslu, peynirli, ton balıklı salata yapacağız derseniz, onun maliyetinide siz düşünün. Yani, “ne yiyeceğiz, ot mu yiyelim” bile diyemiyorum. Bu yazdığım fiyatlar İstanbul için, başka illerde fiyatları biraz daha düşüyor olabilir. Salata, benim bildiğim yardımcı yemek, ama bu fiyatlarla ana yemeğe nasıl geleceğiz onu bilmiyorum. Kıymanın kilosu 45-50 civarı, biftek, pirzola, bonfileye hiç dokunmayın, rahat bırakın! Her tarafımız deniz, balık yiyin bol bol diyeceğim ama onun yanınada varılmıyor. Eee ne yapacağız o zaman?
***
Rahmetli, Prof. Dr. Ayşe Baysal geldi aklıma. Gençlik yıllarımızın beslenme starı. Namı diğer ‘mercimekçi teyze’. Bütün gün siyah beyaz ekrandan, mercimeğin faydalarını anlatır dururdu. O zamanlarda bugün olduğu gibi alım gücü düşük yıllardı. “Şöyle besleyici, böyle yararlı” diyerekten, memlekette ne kadar mercimek stoku varsa erittik! Şimdilerde de çeşitli otların yararları anlatılıyor ama yukarıda yazdığım gibi otlar bile ot olmaktan çıkmış, çok pahalı.
***
Çok uzatmadan başlıktaki sorumun cevabını vereyim. Maaşınız ile ay sonunu getirmenin yolu basit. Hem sağlıklı besleneceksiniz hem de aylığınızdan para bile arttırabilirsiniz belki. Kahvaltıdan başlayalım o halde. Kahvaltıda biz türk halkı çok müsrif insanlarız onu bilesiniz. Ne o öyle, reçel, yumurta, sosis, sucuk, çeşit çeşit peynir, zeytin? 100 gr pastırma olmuş 30 lira. (Kilo fiyatını yazmayınca daha makul görünüyor da ondan gram yazıyorum.)
Böyle 30 gün kahvaltı yaparsanız ay sonunu tabiki getiremezsiniz. Elin adamı bir kahve, bir kurabiye yiyip işine gidiyor. 
***
Şimdi beslenme uzmanları ve sağlıkçılar ne öneriyor biliyor musunuz? Yulaf ezmesi ya da chia tohumlu kahvaltı. Chia tohumu ne derseniz, biraz araştırdım. Maya dilinde ‘güç’ anlamına geliyormuş. Güney Amerika’dan çıkmış taa buralara kadar gelmiş. Sadece 1 kaşık chia tohumu 24 saat tok tutuyormuş. 100 gramında 17 gram protein bulunuyormuş ayrıca lif ve antioksidan deposu olduğu yazıyor. Fiyatı ise  30 lira ile 50 lira arası. Yulaf ile kahvaltı yaparsanız onun da kilosu sadece 60 lira civarı. Hem besleyici hem de ye ye bitmiyor. 2 kaşık yulafı bir bardak sütün veya yoğurdun içine ilave edin(su ile de tüketilebiliyor),  afiyetle yiyin. Sabah bu kadar fazla protein alınca öğleni boş geçebiliriz. Akşam yemekleri zaten çok yemek doğru değil, biraz yoğurt biraz yulafla sağlıklı yaşamak mümkün. İçine birazda çilek, muz doğrarsanız muhteşem.
Sevgiyle kalın

Yorumlar (1)
Fatih 2 yıl önce
Güzel bir beslenme örneği teşekkürler