26.12.2018, 20:30

Mahalli gazeteye abone ol!

Bir dönem birlikte gazetecilik yaptığım ve Ardahan'ın olduğu gibi ülkenin gündemine imza atan haberler yaptığımız gazeteci meslektaşım İsmail Küçükkaya, şu an Ardahanlı gazeteci ağabeyimiz Doğan Şentürk'ün başında bulunduğu FOX TV'de sunduğu 'Çalar Saat' adlı haber programında bir kampanya başlatmış.
Türkiye'nin en çok izlenen haber programına imza atan 'Çalar Saat' adlı sabah haber programında ekibiyle birlikte gazeteciliğin gereğini yapan İsmail Küçükkaya'nın hiç bir haber programının yer vermediği Mahalli Basını her gün ulusal basınla birlikte sunarken şimdi de Mahalli Gazeteye 'Sahip Çık, Abone ol' adlı bir kampanya başlattı.
Gerek bir gazeteci olarak gerekse bir zamanlar birlikte Akşam Gazetesinde haber müdürüm olarak çok önemli bir konuyu gündeme taşıdığı için İsmail Küçükkaya'ya teşekkür ediyorum.
Ki; Bugün bir çoğuna havuz denen medya ve basına dönüşen ülke deki basının her geçen gün tiraj kayıp ettiği, 80 milyonluk ülkede 4, ila 4.5 milyon gazete satıldığı ve bu satılan gazetelerin 1 milyonu spor, bir milyon magazin, AT Yarışı gibi kalanı yani ciddi olarak bilinen siyasi gazetelerin ise bir milyona ulaşmayan tirajları olurken mahalli basına neden sahip çıkılması gerektiğini daha iyi anlamaktayız.
Çünkü ülke basınına baktığımızda başta hükumet yanlısı resmi ilan ve reklam korkusu ve en önemlisi siyasi baskı altında olan bir çok basının gerçek gündemi es geçip, istediği şekilde haber yapamadığı için toplum nezlinde  'satılık basın' olarak adlandırılan ulusal gazetelerin yanı sıra yerel basınında ulusal basın gibi sahiplenilmesi gerektiğine işaret ediyor İsmail Küçükkaya 'Çalar Saat' adlı programında.
Varsa ve uygulanıyorsa demokrasilerde 4. kuvvet olarak adlandırılan basının ulusal ve yerel adıyla ikiye bölünmesine ve 'Ulusal yada Mahalli' demektense tüm basın denilmesi gereken ülkemizde başta yerelde olmak üzere ulusalda yayınlanan tüm gazetelerin toplum tarafında yani senin benim ve şuan bu yazıyı okuyanın her sabah bakkala gidip sabah kahvaltısı için bir ekmek aldığı gibi bir gazetede alması gerekir, özgür basın var bu ülkede demek için.
80 milyonluk ülkede 75 milyon insanın sabah erkenden bir gazete almadığına baktığımızda, günlük gazete gibi kitap okumayan bir toplumun nasıl olupta mahallinde her gün yayınlanan gazeteye abone olur diye de merak ederken toplumun özgür yaşantısını, insan haklarını ve demokrasiyi basın sayesinde yaşadığını da anlaması gerekir.
Bu nedenle meslektaşım ve bir zamanlar birlikte çalıştığım, haberlerimizle, manşetlerimizle mahallinin olduğu gibi ülkenin gündemini değiştirdiğimiz İsmail Küçükkaya'nın başlatmış olduğu yerel gazetelere abone olun kampanyasına herkesin katılmasını umuyorum...
2018’ in bitimine az bir zaman kala bu yılın son yazısında, duygularımı sizlerle paylaşmak istedim.
Her yılın sonunda, daha mutlu, daha huzurlu, daha yaşanası bir yıl için dilek ve umutlarımızı tazeleriz, yeni bir heyecanla.
Doğal olarak 2019 yılı dendiğinde hepimizin aklına ilk gelen, 31 Mart Yerel seçimleri.
Kuşkusuz bu yerel seçimler sonucunda bir yönetim değişikliği olmayacak. Ama iktidar partisinin alacağı bir seçim yenilgisi, toplumda belki de yeni bir umut ve değişim beklentisine yol açacak.
Her ne kadar belediyelerde başkanlar değişse de, yönetim tarzının değişeceğini beklemek biraz fazla iyimserlik olur.
Bir örnekle konuyu açmak gerekirse, şu an CHP den ittifak adayı olarak Ankara Belediye başkanlığına aday gösterilen Mansur Yavaş; kendisine AK Partiden de adaylık önerisi geldiğini açıkladı.

Yorumlar (0)