11.10.2021, 05:26

Makine-insan

İnsan teknolojiyle daha ne kadar iç içe olacak diye hiç düşündünüz mü? Bugün özellikle de gençlerin telefonlara fazla bağımlı olmasından şikâyet edildiğini görüyoruz, gelecekte olacakların yanındaysa bu çok sönük bir örnek olarak kalabilir. Transhümanizm kavramı kısaca insanı teknoloji aracılığıyla fiziksel ve bilişsel açıdan geliştirip, yaşlanma ve hastalanma gibi insani zayıf özelliklerin ortadan kaldırılması anlamına geliyor. Bir diğer açıdan, insan bedeninin teknolojiyle iç içe olması diyebilirsiniz. Amaçladığı şey, zayıf insan türünü geliştirip “insan-ötesi” bir insan türü yaratmaktır ve sandığınız kadar gerçeğe uzak bir bilim-kurgu değildir, eğer etrafınıza bakarsanız bugün bile insan hayatının geri dönüşü olmayacak şekilde teknolojiyle iç içe geçmiş durumda olduğunu görebilirsiniz.

Görme problemi olanların hayatı boyunca gözlük-lens gibi bu sorunu ortadan kaldıracak eklentiler kullanması, bir uzvunu kaybeden insanların protezlerle hayatına devam etmesi ve hatta üşüyen bir insanın çevresinde bulduğu malzemeleri işleyerek giysi yapıp üşümekten korunması bile teknolojidir. İnsanın ihtiyaçlarına ulaşmak için çevresini değiştirip kendisi için kullanmasına teknoloji diyoruz. Yani bu sadece metal, elektrik ve makinelerle olan bir şey değil.

Filmlerden aşina olduğumuz “Cyborg” kavramı sibernetik organizma anlamına geliyor. Yani, yapay parçaları olan canlı diyebiliriz. Cyborg dendiğinde insanların aklında genellikle makine-insan birleşimi canlanır, ancak bu sibernetik organizmanın ne olup ne olmadığı konusunda oldukça tartışma vardır. Kimilerine göre günlük hayatında sürekli olarak bir telefonla-bilgisayarla iç içe olup o cihazı sanki bedeninin bir parçasıymışçasına kullananlar Cyborg sayılmaktadır. Fiziksel olarak bedene bağlı olmasa da böyle cihazları bedenin eksik kaldığı şeyleri yapmakta kullanabiliyoruz, örneğin insan bedeni sınırlı bir mesafeye kadar seslenebilme yetisine sahipken telefon aracılığıyla bu kapasiteyi bütün dünyaya ulaşacak şekilde arttırmak çok kolay. Eğer bu açıdan bakarsanız bugün yaşayan insanların büyük kısmı Cyborg sayılır.

Gelecekteyse Elon Musk’ın Neuralink projesi gibi insan beynini geliştirmeyi hedefleyen çalışmalarla herhangi bir cihazı elimizde tutmaya gerek kalmadan bu tarz işleri düşünerek yapabilir hale gelebiliriz. Bir şeyi merak ettiğinizde sadece düşünerek Google’da arama yapabildiğinizi hayal edin. Böyle bir gelecek hoşunuza gider miydi, yoksa korkutucu mu olurdu?

Yorumlar (0)