15 günlük zorunlu karantina

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan'a 15 günlük ülke genelinde zorunlu karantina çağrısında bulundu. Akşener sokağa çıkma yasağı sonrası yaşananlara da değinerek "Haftalardır milim milim alınan mesafe 2 saatte dağıldı" dedi. Akşener, Bilim Kurulu'na da "Ya sonuna kadar doğruları söyleyip, iktidarı doğru yola sokun, ya da onurunuzla o kuruldan ayrılın" diye seslendi

Manşet Haber 13.04.2020, 06:50
15 günlük zorunlu karantina

"Dünyayla birlikte, ülkemizde de, giderek ağırlaşan bir salgın tablosuyla karşı karşıyayız. Sözlerime başlamadan önce hatırlatmak isterim ki; Bu süreci en az hasarla atlatabilmenin, kendimizi ve sevdiklerimizin sağlığını koruyabilmenin yolu, kurallara riayet etmektir" diyenn Akşener, "Bunun elbette kolay olmadığını biliyorum. Hem ekonomik kriz, hem de salgın şartlarında, Evini geçindirmeye çalışan esnafımız var, asgari ücretle evine ekmek götürmeye çalışan emekçilerimiz var, yevmiyeli işçilerimiz var, ve daha nice çalışanlarımız var. Ama tarihimizde defalarca kez yaptığımız gibi, bu zorluğun da üstesinden hep beraber geleceğiz. Yine dişimizi sıkacağız, bu salgından Allah'ın izniyle çıkacağız. Bu vesileyle, salgınla en ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanlarımıza, güvenlik güçlerimize ve her birimiz günlük ihtiyaçlarımızı giderebilelim diye, salgına rağmen çalışan tüm emekçilerimize bir kez daha gösterdikleri özveri için teşekkür ediyorum. Salgında yitirdiğimiz insanlarımıza Allah'tan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Değerli vatandaşlarım; Yaşadığımız bu zor günler, her tür siyasi hesabın üstünde, ortak bir mücadeleyle atlatabileceğimiz günler. Devlet ve millet olarak dayanışma ve birlik ruhuyla aşabileceğimiz günler. Milletimiz bu konuda kendini ispatlamış bir millettir" ifadelerini kullandı.

Utanıyorum!
Yapılan yardımların Erdoğan’ın imajı için yapıldığını kaydeden Akşener, "Vakit, devletin de kendisini ispatlama vaktidir. Çünkü devlet, tam da bu zamanlar için lazımdır. Devlet, böyle zamanlarda milletinin yanında durur. Geçmişte böyle olmuştur, şimdi de böyle olmalıdır. Ama maalesef, Devleti yönetenlerin gösterdikleri performansa bakınca, Bilim ışığında değil, siyasi çıkarlar ekseninde atılan adımları görünce, Milletin sağlığı için değil, Sayın Erdoğan'ın uluslararası imajı için yapılan yardımları izleyince, Defalarca uyarmamıza rağmen hala aynı ciddiyetsizliğin sürdüğüne şahit olunca, Hepimiz adına endişe duyuyorum, Kadim devlet geleneğimiz adına utanıyorum" eleştirisinde bulundu.

Birçok uyarı yaptık
"Dünya salgını konuşurken, bizler İYİ Parti olarak dedik ki; Ülkemiz ve milletimiz için, iktidarın atacağı her olumlu adıma destek olacağız. Bunun gereğini de yerine getirdik. Sürecin başından itibaren Sayın Erdoğan'a ve hükümetine, atılması gereken doğru adımları açıklıkla söyledik" diyen Akşener, "Yapılan yanlışlara işaret ettik. İktidara doğru yolu gösterdik. Bundan 60 gün önce, daha salgın ülkemize gelmemişken: “Sahra hastaneleriyle ilgili çalışmalara başlayın.” dedik. “Karantina için bölgeleri belirleyin, tesisleri hazırlayın.” dedik. “Aşı ile ilgili çalışmalara şimdiden başlayın.” dedik. İlerleyen süreçte; “Vatandaşın sırtına ekonomik yük binecek. Bu yükü hafifletmek devletin görevidir, ve Türkiye Cumhuriyeti bunu yapabilecek güçtedir.” dedik. “Açıklanan ekonomik paket yetmez, genişletin dedik.”; madde madde neler yapılması gerektiğini anlattık" açıklamasında bulundu.

Çağrıda bulunuyorum

Erdoğan’a 15 günlük zorunlu karantina çağrısında bulunan Akşener, "Buradan sizlerin huzurunda bir kez daha Sayın Erdoğan'a çağrıda bulunuyorum: Uyarılarımızı dikkate alıp, zamanında uygulayarak, süreci daha az kayıpla atlatabilmek hala mümkün. Sen bu ülkenin Cumhurbaşkanı'sın, siyasetinin merkezine kendini ve yakın çevreni değil milletini koymak zo-run-da-sın. Siyasal iletişim kampanyalarını artık bırak, bu zor günde vatandaşın yanında ol. Devlet aklıyla, Bilim Kurulu'nun önerileri çerçevesinde hazırlanacak ve devlet ciddiyetiyle uygulanacak bir programla, ülke genelinde 15 günlük zorunlu karantina ilan edin. Buna paralel olarak, ekonomik destek paketini, salgından birincil derecede etkilenip zora düşen vatandaşlarımıza direkt nakit yardımı da içerecek şekilde, milli gelirimizin en az yüzde 7'si seviyesine genişletin. Karantina süresi içinde, yoğun bir tarama kampanyası başlatıp, Covid-19 vakalarını daha geniş ölçekte belirleyip haritalandırın. Tanı konulan hastaların yakınlarını da takibe alın" dedi.

Siyasete kurban etmeyin!
Sözlerini Bilim Kuruluna çağrı yaparak bitiren Akşener, "Sizler bilim insanlarısınız. Meslek etiğiniz size her zaman doğrunun peşinden gitmeyi, her şartta doğruyu söylemeyi şart koşar. Sakın ola mesleki itibarınızı, siyasilerin bireysel hesaplarına kurban etmeyin. Siz Türkiye'nin saygın bilim insanları olarak, ülkemizin içinde bulunduğu bu zor zamanda çok önemli bir görev üstleniyorsunuz. Ya sonuna kadar doğruları söyleyip, iktidarı doğru yola sokun, ya da onurunuzla o kuruldan ayrılın. Bu, sizi bulunduğunuz yere getiren bu topraklara, bu millete olan borcunuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle; Bir kez daha “Evde Kal” Türkiye diyorum. Kimse endişelenmesin, bu günler de elbet geçecek. İktidar bu yüce millete yakışan biçimde çalışmasa da, Herkes bilsin ki, Türk Milleti asla yalnız ve çaresiz değildir" ifadelerini kullandı.

DEDİK DE DEDİK!
İktidarın bir salgın senaryosunun olmadığını belirten Akşener, "Devlet böyle zamanda milletten para istemez, aksine destek olur dedik. Vatandaşımız zor durumda, nakit yardımı yapın dedik, nasıl olacağını kaynakları ile gösterdik. Millet ittifakı belediyeleri bu mücadelede rakibiniz değil, aksine çözüm ortağınızdır, değerlendirin dedik. Yardım ve dayanışma işlerini belediyeler ile işbirliği içinde yürütün dedik. Liderleri toplayın, ortak aklı masaya yatıralım, katkı vermeye hazırız dedik. Derhal zorunlu karantina ilan edin, kendi OHAL’ini ilan etmekle olmaz dedik. Dedik de dedik… Kimisini duymak istemediler, kimisini yapmak istemediler, kimisini de yaptılar ama maalesef geç, eksik ve acemice yaptılar. Maalesef gördük ki, iktidarın bir pandemi senaryosu bile yokmuş. Gördük ki iktidar, akıldan da, devlet ciddiyetinden de çoktan kopmuş. Ülkeyi de, krizi de yönetemez olmuş. Siyasi hesaplar, vatandaşın sağlığının önüne geçmiş" diye konuştu.

MİLLETE FATURA EDEMEZSİNİZ
"Haftalardır büyük bir özveriyle evde kalan milletimiz, panikle salgını unuttu yollara düştü" hatırlatmasında bulunan Akşener, "Haftalardır salgına karşı milim milim aldığımız mesafe iki saatte heba oldu… Buradan iktidara sesleniyorum; Televizyonlara çıkardığınız adamlarınız üzerinden dönüp milleti azarlamaya hakkınız yok. Sen gidip vatandaşa, “her şey kontrol altında paniğe gerek yok.” deyip, Sen gidip vatandaşa, “stok yapmayın” deyip, Sonra bir gece ansızın, vatandaşa hazırlık yapacak zaman bırakmadan sokağa çıkma yasağı ilan edersen, O millet sokağa çıkar. Ama hafta içi çalışan, hafta sonu evinin haftalık ihtiyacını, pazarını yapan vatandaşımıza bu tür eziyetler çektirip, panik yaşatamazsınız. Size güvenip erzak stoku yapmayan bir babadan böyle bir durumda evde kalmasını bekleyemezsiniz. Devleti babasının çiftliği, ülkeyi de şahsının tapulu mülkü zanneden bir anlayışla, beceriksizliklerinizi milletimize fatura edemezsiniz" açıklamasını yaptı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?