8 kat imar, 12 kat inşaat, 24 kat satış

Esenyurt konut mağdurlarının eylemine katılan CHP Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, "Burada bir dolandırıcılık var. 8 kat imarı olan bir yere 12 kat inşaat yapıp 24 kat üzerinden satış yapılmış" dedi. Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ise "Yasaya göre, belediye ruhsatsız yerleri yıkmak zorundadır" ifadelerini kullandı

Manşet Haber 18.03.2020, 07:31 18.03.2020, 07:44 Burak ZİHNİ
8 kat imar, 12 kat inşaat, 24 kat satış

Esenyurt konut mağdurları eylem yaptı. Innovia 4 projesi önünde toplanan mağdurlar, "Evlerimiz çürüyor. Bunlar milli servet, devletten yardım bekliyoruz" pankartı açtı. Eyleme CHP İstanbul Milletvekili M. Akif Hamza Çebi ve Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt da destek verdi. "Konut Satış Vaadiyle Dolandırılanlar" konulu komisyon kurulması için kanun teklifi hazırladığını söyleyen Hamzaçebi, "Burada bir dolandırıcılık var. Para ödenmiş, ortada konut yok. Bu yüzden konuyla ilgili yasal müdahaleler gereklidir. 8 kat imarı olan bir yere 12 kat inşaat yapıp 24 kat üzerinden satış yapılmış. Dönemin yerel yöneticileri buna göz yummuş" açıklamasını yaptı.

MÜTEAHHİT ON EMSAL YAPMIŞ, 15 EMSAL SATMIŞ

CHP Esenyurt İlçe Başkanı olduğu dönemde de konuyla ilgilendiğini ve telafisi zor sorunlar yaratacağını defalarca paylaştıklarını söyleyen Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, "Bir buçuk emsal olan yerler, belediye eliyle iki buçuk emsale çıkarılmış. Daha sonra müteahhit, yine belediyeden beş emsale kadar izin almış. Müteahhit on emsal yapmış, on beş emsal satmış. Yani buradaki sorun tek kademeli değil, birkaç kademelidir. Dolayısı ile belediye tarafından tek başına çözümü imkansız hale gelmiştir. Devletin tüm ilgili kurumları bu soruna el atmak zorundadır. Yasaya göre, belediye ruhsatsız yerleri yıkmak zorundadır" eleştirisinde bulundu.

DEVLET BURAYA SEYİRCİ KALAMAZ
Devletin bu duruma seyirci kalamayacağını dile getiren Akif Hamzaçebi, "Hukuka başvuran mağdurların hiçbiri çözüm bulabilmiş değil. Vatandaş evini almak istiyor, devletin görevi de yasal düzenleme yapmaktır. Buraya TOKİ gelebilir, devlet başka kamu kurumlarını görevlendirebilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak üçüncü bir müteahhit bulabilir" önerisinde bulundu.

BARIŞ KIŞ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?