AK Parti grubu İBB'yi durduruyor!

İBB AK Parti Grubu, işten atılan işçilerle ilgili bir gelişme olmadığı sürece komisyonlarda ve mecliste, iştiraklerle ilgili hiçbir kararı geçirmeme kararı aldı. İBB Meclisi’nde çoğunluk olan AK Parti Grubu’nun aldığı bu karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan”ın 31 Mart sonrasında İmamoğlu için, AK Parti Grubu'nun meclis çoğunluğunu anımsatarak yaptığı, “topal ördek” benzetmesini akıllara getirdi

Manşet Haber 13.01.2020, 06:16 13.01.2020, 07:39 Burak ZİHNİ
AK Parti grubu İBB'yi durduruyor!

31 Mart seçimlerinde kazanan Ekrem İmamoğlu, seçimleri kaybeden AK Parti’nin itirazlarından dolayı mazbatasını 17 Nisan tarihinde alabilmişti. İmamoğlu mazbatasını aldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yaptığı açıklamada, meclis çoğunluğunun ellerinde olduğunu belirterek, İmamoğlu için topal ördek benzetmesinde bulunmuştu. AK Parti, YSK’ya yaptığı itiraz sonrasında, seçim iptal edilmiş ve 23 Haziran tarihinde ikinci kez yapılmıştı. Ve seçimleri bu kez Ekrem İmamoğlu çok büyük oy farkıyla kazanarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 2. kez seçilmişti. 24 Nisan tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yasaya aykırı bir şekilde belediye şirketlerine meclis kararı olmadan belediye başkanlarının atama yapamayacağına yönelik genelge yayınlamış ve yetkinin mecliste olduğunu belirtmişti.
 


YENİ PROJELER HAYATA GEÇMİYOR

Belediye Meclislerinde çoğunluk olmayan belediye başkanlarının belediye şirketlerine yönetici ve yönetim kurulu üyelerinin atanma haklarının ellerinden alınması sonrasında karşılıklı davalar devam etmekte. Bugüne kadar mahkemeler bakanlığın genelgesinin yasaya aykırı olduğunu yönelik karar verebilmiş değil. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde seçimler sonrasında yapılan komisyon seçimlerinin tamamının başkanı AK Parti Gurubu tarafından belirlendi. İstanbul’da AK Parti Meclis Grubu'nun istemediği hiçbir karar komisyonlarda ve mecliste geçmiyor. İBB İştiraklerinin uygulamayı düşündüğü yeni projelerle ilgili komisyonlara gönderilen kararlar komisyonlarda gündeme getirilmediği ve karar alınamadığı için iştiraklerin yeni projeleri hayata geçirilemiyor.


AK PARTİ'NİN ŞARTI VAR

AK Parti Meclis Grubu’nun, işten atılan işçilerinin geri alınması ya da bir kısmının işe dönüşü çözülmediği sürece komisyonda ve mecliste İmamoğlu’nun ve CHP Grubu'nun getirdiği hiçbir kararı geçirmeme kararı alığı belirtiliyor.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?