Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli: Corona virüsü domino gibi!

Dünyayı kasıp kavuran corona virüsüvirüse karşı Avcılar'da alınan önlemleri açıklayan Belediye Başkanı Turan Hançerli, ilçenin her köşesinin dezenfekte edildiğini söyledi. İstanbul'da yürütülen çalışmaların bütüncül olarak ele alınması gerektiğini ifade eden Hançerli, "Dünyanın herhangi bir ülkesindeki corona virüsü ile mücadele, dünyanın öbür köşesindeki ülkede olumlu ya da olumsuz etki yaratıyor" dedi

Manşet Haber 26.03.2020, 05:41 26.03.2020, 14:03
Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli: Corona virüsü domino gibi!

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, canlı yayında Mehmet Mert'in sorularını cevapladı. Mert'in sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleşen yayında Avcılar'da corona virüsüle yapılan mücadele hakkında bilgi veren Hançerli, "corona virüsü sadece bir ilin, ilçenin, ülkenin değil dünyanın meselesidir. Tüm dünyada hızla yayılan bir salgın. Aslında dünyanın herhangi bir ülkesindeki corona virüsü ile mücadele ya da mücadeledeki zayıflık, dünyanın öbür köşesindeki ülkede olumlu ya da olumsuz etki yaratıyor. Dünyanın bir ucundan belki de uçaktan daha hızlı bir biçimde, diğer ucuna gidebiliyor. İstanbul'un herhangi bir yerindeki zafiyet, İstanbul'un başka yerlerine gidebiliyor ve virüs böylece hız kesmeden yayılıyor" dedi.

HER GÜN TOPLADIĞIMIZ ÇÖP 100 TON ARTTI
Bütün sağlık çalışanlarını gönülden alkışladıklarını dile getiren Hançerli, "Bazı alanlarda çalışmalarımız daha da yoğunlaştı. 'Evde Kal Avcılar', 'Evinde Kal İstanbul', 'Evinde Kal Türkiye' sloganını çok kullanıyor ve önemsiyoruz. Fakat öyle insanlar var ki evinde kalırsa olmaz. Örneğin hastane çalışanları, belediye çalışanları evinde kalırsa olmaz. Dolayısıyla çalışma arkadaşlarımıza evinde kal diyemiyoruz. Bir örnek vermem gerekirse günde 400 ton çöp topluyorduk, şuan 500 tonu geçti. Sizden çok rica ediyoruz, evinizde kalın! Çalışma arkadaşlarıma yardımcı olmanızı istiyorum. 500 tonluk çöp konusunda hassasiyet bekliyorum. Çöplerin asla sokaklara atılmamasını, mutlaka kapalı poşetleriyle çöp kutularına atılmasını istiyoruz" çağrısında bulundu.

BEN BİLİMİN EMRİNDEYİM
Mehmet Mert'in, "Bu salgın daha ne kadar sürer, kötüye gider mi, sizin öngörünüz nedir?" sorusuna cevap veren Hançerli, "Ben siyasetçi ve belediye başkanı olarak bilim insanlarının düşüncelerini, görüşlerini emir telakki ederim. Bilimin emrinde bir siyasetçiyim" diye konuştu.


 Her gün 500 ton çöp topluyoruz
Dünyayı kasıp kavuran corona virüsüe karşı Avcılar'da alınan önlemleri açıklayan Belediye Başkanı Turan Hançerli, ilçenin her keöşesinin dezenfekte edildiğini söyledi. İstanbul'da yürütülen çalışmalar aslında bütüncül olarak ele alınması gerektiğini ifade eden Hançerli, Avcılar halkına çağrıda bulunarak, "Günde 400 ton çöp topluyorduk, şuan 500 tonu geçti. Sizden çok rica ediyoruz; çöplerin asla sokaklara atmayın" ifadelerini kullandı.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, canlı yayında Mehmet Mert'in sorularını cevapladı. Mert'in sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleşen yayında Avcılar'da corona virüsüle yapılan mücadele hakkında bilgi veren Hançerli, "corona virüsü sadece bir ilin, ilçenin, ülkenin değil dünyanın meselesidir. Tüm dünyada hızla yayılan bir salgın. Aslında dünyanın herhangi bir ülkesindeki corona virüsü ile mücadele ya da mücadeleki zayıflık, dünyanın öbür köşesindeki ülkede olumlu ya da olumsuz etki yaratıyor. Tabi bu virüs çok hızla yayılmasıyla biliniyor. Dünyanın bir ucundan belki de uçaktan daha hızlı bir biçimde, diğer ucuna gidebiliyor. Bugün Türkiye'nin tamamında yürütülen çalışmalar, İstanbul'da yürütülen çalışmalar aslında bütüncül olarak ele alınmalı. Çünkü İstanbul'un herhangi bir yerindeki zafiyet, İstanbul'un başka yerlerine gidebiliyor ve virüs böylece hız kesmeden yayılıyor. Dolayısıyla bizde Avcılar Belediyesi olarak üstümüze düşeni fazlasıyla yapmak için gece gündüz çalışıyoruz. Buradan sizin huzurunuzda İstanbul için, Avcılar'ımız için özverili çalışmaları için tüm çalışma arkadaşlaerımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Bütün sağlık çalışanlarını gönülden alkışladıklarını dile getiren Hançerli, "Bazı alanlarda çalışmalarımız daha da yoğunlaştı. 'Evde Kal Avcılar', 'Evinde Kal İstanbul', 'Evinde Kal Türkiye' sloganını çok kullanıyor ve önemsiyoruz. Fakat öyle insanlar var ki evinde kalırsa olmaz. Örneğin hastane çalışanları, belediye çalışanları evinde kalırsa olmaz. Bunlar olmazsa olmaz. Dolayısıyla çalışma arkadaşlarımıza evinde kal diyemiyoruz. Bir örnek vermem gerekirse günde 400 ton çöp topluyorduk, şuan 500 tonu geçti. Dolayısıyla bu çöpler toplanacak ve önceki günlerden daha hassas toplanacak. Temizlikte çalışan arkadaşlarımız çok yoğun ve ciddi bir şekilde çalışıyorlar. Yurttaşlarımızdan her ilçe için şunu söyleyebilirm; Çok rica ediyoruz sizden, evinizde kalın! Bizler işimizin başında çalışıyoruz. Çalışma arkadaşlarıma yardımcı olmanızı istiyorum. 500 tonluk çöp konusunda hassasiyet bekliyorum. Çöplerin asla sokaklara atılmamasını, mutlaka kapalı poşetleriyle çöp kutularına atılmasını istiyoruz. Bu son derece önemli bir konu. Temiz olmalıyız. Bunun için özel bir çalışma yürütüyoruz" çağrısında bulundu.

Çok yoğun bir talep geliyor
Avcılar'ın her yerinde dezenfeksiyorn çalışması yaptıklarını dile getiren Hançerli, "Kullandığımız malzeme 10 güne yakın etki ediyormuş. Yıkamalar yapıyoruz. Vatandaşlarımızın tüm taleplerini maalesef karşılayamıyoruz. Yani cadde, sokaklar, yaygın kullanılan yerler, sağlık ocakları, muhtarlıklar, postaneler hatta minibüsler, toplu taşıma araçları temizleniyor. İki gündür taksilerin de temizlenmesi için bir merkez oluşturduk. Bu merkezi Avcılar girişindeki İSPARK önünde kurduk. Sağlık işleri müdürlüğümüz aktif bir şekilde taleplere karşılık veriyor. Veteriner hizmetleri müdürlüğümüz, hayvanlarımızın beslenmesini bu dönemde çok daha özenle yürütüyoruz. Çok yoğun çağrı alıyoruz. Gerek kaymakamlığımızda oluşturduğumuz merkeze, gerekse belediyemizin 444 89 69 numaralı hattına. Çağrı merkezimizi 7/ 24 aktif hale getirdik. Avcılarlı esnaf hemşehrilerim, marketler, bakkallar, tekel bayilerimiz valilikten gelen genelge ile akşam 21.00'e kadar açık oluyorlar. Dolayısıyla esnafların hizmet sunması, servis sunmasıyla ilgili görüşmeler yaptık. Sağolsunlar önemli ölçüde esnaf hemşehrilerimiz gerek 65 yaş üstü evden çıkamayanların taleplerini gerekse diğer vatandaşlarımızın taleplerini karşılayabilecekler" diye konuştu.

Hizmet ağını genişlettik
Avcılar'ın 450 bin nüfusu olduğunu hatırlatan Başkan Hançerli, "Mevcut ekiplerimizle Avcılar'ın ihtiyaçlarını karşılayabilmemizin imkansız olduğu herkesin malumu. Biz kalıcı ve etkin bir çözüm, yani bir kişinin ihtiyacını değil, ihtiyaç duyan herkesin ihtiyacını karşılayabilecek bir çözümü hayata geçirdik. Yani burada hizmet sunan onlarca, yüzlerce bakkal, market artık telefonla servis yapmaya başladı. Bunların iletişim bilgilerini sosyal medya üzerinden paylaşacağız. Belediyemizi arayan hemşehrilerimizin bu taleplerini buralara yönlendirmek suretiyle çözüm üretiyoruz. Çünkü ürettiğimiz çözüm sürdürülebilir ve her talep edenin talebini karşılayabilecek olmalı. Böyle çözümler üretmeliyiz. Bu çözümü başka arkadaşlarımıza da şiddetle tavsiye ediyorum. Aş evimizde, sıcak yemek temin ettiğimiz ailelerimize yemek götürmeye devam ediyoruz. Ayrıca bu döneme özel evinde yalnız yaşayan ve yemek yapamayacak durumda olan kişiler içinde talepleri karşılamaya başladık" ifadelerini kullandı.

Temas minimuma inmeli
Sokağa çıkma yasağını da değerlendiren Turan Hançerli, "Kesinlikle sokağa çıkılmamalı. Bu konuda bazı önlemler ve öneriler yeterli olmazsa bir; açık ve net ifade etmek lazım. İki; sokağa çıkmıyoruz, dışarıya gitmyoruz ama komşularla, arkadaşlarla biraraya da gelmemeliyiz. Bu çok önemli. Teması minimuma indirmeliyiz. Bu bir ülke, vatan meselesi. Ülkemizi seviyorsak bu kurallara ivedi, ciddi bir şekilde uymamız hatta yetkililere de yardımcı olmamız lazım. Bu süreçle mücadele etmemizin yollarından biri, panik ve panik oluşturacak, kaynağı doğrulanmamış bilgileri yaymamak lazım" dedi.

Ben bilimin emrindeyim
Mehmet Mert'in, "Bu salgın daha ne kadar sürer, kötüye gider mi, sizin öngörünüz nedir?" sorusuna cevap veren Hançerli, "Ben siyasetçi ve belediye başkanı olarak bilim insanlarının düşüncelerini, görüşlerini emir telakki ederim. Bilimin emrinde bir siyasetçiyim. Daha önce röportaj yaptığınız sayın Sayın Ali Şeker bir doktor, tıbbi bilgisi bizden çok çok iyi. Onun söylemine benim diyeceğim bir şey olmaz. Uzmanların söyleyeceklerine benim diyebileceğim bir şey olamaz. Öngörü konusunda büyük resmi gören ve sağlıkla ilgili Türkiye'deki durumu gören Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın görüşlerini dikkate almak durumundayız. Ona uymak durumundayız. Aksi taktirde kaos ve panik bizi olumlu bir yere götürmez. Tabi bu konuda Sayın Bakanımızın da gerçek bilgileri vatandaşlarımızla paylaşması lazım. Vatandaşlarımızla arasında güçlü bir güven bağı oluşturması lazım. Güven şu; yapılabileceklerin en iyisi yapılıyor mu? Bunu bilmemiz lazım" ifadelerini kullandı.

Birlikte başaracağız
Açıklamasını, "Ben bir belediye başkanı olarak, kendimin yapması gereken şeyler hususunda en iyisini yapmaya çalışıyorum" şeklinde sürdüen Turan Hançerli, "Hekimlerden de kendi alanlarında en iyisini yapmalarını bekliyorum. Bakanlığımızdan, valiliğimizden de kendi alanlarında yapacaklarının en iyisini yapmalarını bekliyorum. Bu işin hafife alınır bir yanının olmadığını, ciddiyetle yaklaşılması gereken bir konu olduğunu belirtiyorum. Bakınız Çin ilk karşılaşan ülke. Dünyada hiç kimse ne yapılacağını bilmiyordu. Bugün sahip olduğumuz bilginin binde birine sahip değildi dünya. Ama Çin bunun üstesinden geldi. Bu meseleyi ciddiye almak lazım. Çözümünde muhakkak olduğunu unutmamak lazım. Bunun yolu da önlemlerle, teması kesicez, sokağa çıkmayacağız, evimizde hayat var. Bu sorunları yaşadığımızda bazı eksiklikler olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla geç kalmadan, önceden tedbirler alan bir ülke ve toplum olmaya ihtiyacımız var. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da söylediği gibi; 'Birlikte başaracağız, birlikte başaracağız ve mutlaka birlikte başaracağız.' İşte bu dönem dayanışmanın ve yardımlaşmanın, empati yapmanın tam zamanı" açıklamasında bulundu.

Daha fazla test yapılmalı
Sağlık Bakanlığı'nın faha detaylı bilgi verip vermemesi gerektiği konusunun sorulması üzerine "Şuana kadar bilgim dahilinde böyle kötü bir tablo ile çok şükür karşılaşmadık. Böyle bir bilgi yok ve bilgi kanallarımızın da çok açık olmadığını söyleyebilirim. Ama bu paylaşımın yararı var mı, yok mu diye Sayın Bakanlığın değerlendirmesidir. Bunun doğruluğunu belki daha sonra konuşup tartışırız. Bugün uzmanlar bu konuyu tartışsın ama bu tartışma kahve muhabbetinin konusu olamaz. Bu konuda değerlendirmeyi deneyimli, eğitim ve bilgi sahibi uzmanlar ve bilim insanları yapmalı. En önemli meseleler ya da en radikal kararlar alınabilir ama bunu bilim insanlarının yapması gerektiğini düşünüyorum. Şeffaflık olmalı mı, olmamalı mı konusunda farklı görüşler var ama bunu bilim kurulu var, onlar tartışıyorlardır. Hızlı kit, hızlı sonuç veren testlerin halen çok etkin kullanılmadığını görüyorum. Buna dair haberler görüyoruz. Şu hoşuma gitmiyor; Bir şey yapıp her şeyi çözmüş gibi görünmek doğru değil. Bir şey yaptığınızda onun sınırlarını, kapsamını, nelere kadir olduğunu mutlaka değerlendirmek lazım. Ama edindiğimiz bilgilere göre, perşembe günü itibari ile daha yoğun bir test gelecek. Bu rahatsızlığın bu derece önemli olmasının nedeni hızlı yayılması. Hızlı yayılmasının oluşturacağı tehlike ile paniğin oluşturacağı tehlike aynı. Panik yapmayın demek, kesinlikle önlem almayın demek değil. Önlem alabilmeniz için kendinizde kalın demektir. Panik yaparsanız normal davranamazsınız. Panik yapmadan bu işi ciddiye alarak, sokağa çıkmadan, genelgelere uyarak tedbirli davranılmalı. Bu şekilde bu süreci atlatacağımıza inanıyorum. İstanbul, Türkiye'nin en büyük kenti ve kalbi. İstanbullu hemşehrilerimizin kurallara uyma gereksinimleri daha özel olmalı. 16 milyonluk oldukça kalabalık bir şehir. Dolayısıyla sokağa çıkma yasağı olmasa bile, sokağa çıkma yasağı varmış gibi hareket etmeye ihtiyacımız var" ifadelerini kulllandı.


Yorumlar (0)