Avcılar'da kentsel dönüşüme 200 bin lira kredi!

Konutunu kentsel dönüşüme sokmak isteyenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan kolaylık sağlayan faiz desteğine ilişkin yeni kararı imzaladı. Buna göre konutlarda kentsel dönüşüm faiz destekli kredi 125 bin liradan 200 bin liraya çıkarıldı. Birden fazla evi olanlara ilişkin verilen 625 bin lira kredi limiti de 1 milyon liraya yükseltildi

Manşet Haber 14.02.2021, 05:55 Burak ZİHNİ
Avcılar'da kentsel dönüşüme 200 bin lira kredi!

Ülkemizin deprem kuşağında olması ve eski yapılar nedeniyle yıkılma ya da hasar alma riskinin bulunması nedeniyle devlet faiz destekli kredi tutarını artırma kararı aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yürürlüğe giren kanuna göre 6306 sayılı kanun kapsamında hak sahiplerinde bankalardan kullandırılacak kredilere sağlanacak faiz desteği tutarları değiştirildi. Binasını güçlendirmek isteyenlere verilen 50 bin lira kredi 80 bin liraya çıkarıldı. Evini kentsel dönüşüme sokmak isteyenlere verilen 125 bin lira kredi 200 bin liraya yükseltildi. Birden fazla evi olanlara ilişkin verilen 625 bin lira kredi limiti de 1 milyon liraya çıkarıldı. Böylece tüm kalemlerde yüzde 60 oranında kredi desteği artışı yaşandı.


TURAN: YAŞAM HAKKINI KORUMAK BİZİM EN ÖNCELİKLİ AMACIMIZ

Uygun şartlarda kredi almak isteyenler 120 aya kadar vade yapabilme imkanına kavuşuyor. Günümüz şartlarında bir evin ortalama maliyeti 200 bin lirayı buluyor. 6306 sayılı kanun kapsamında yapısı riskli yapı olarak tespit edilen gerçek veya tüzel kişilerin anlaşmalı bankalardan kullanacağı kredilere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği sayesinde standart konut kredilerine göre yıllık bazda yüzde 4 ile yüzde 3 arasında daha düşük oranda konut kredisi faiz desteği veriliyor. Alınan karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, "Yaşam hakkını korumak en öncelikli amacımız. Bu kararda emeği geçen herkese teşekkür ederiz" açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)