Birçok ihale peşkeş çekildi!

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Türkiye genelinde 'ihalelere fesat karıştıran' Erkan Karaaslan liderliğindeki suç örgütüne yönelik operasyon yapıldı. Avcılar Belediyesi İhale Komisyon Başkanı ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 17 kişinin gözaltına alındığı, 2 şüphelinin de arandığı öğrenildi

Manşet Haber 28.12.2021, 20:55 29.12.2021, 08:43 Burak ZİHNİ
Birçok ihale peşkeş çekildi!

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "ihaleye fesat karıştırma", "resmi belgede sahtecilik" , "suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına nitelikli dolandırıcılık" suçları kapsamında 19 şüpheliye yönelik 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. 17 şüpheli gözaltına alınırken 2 şüphelinin ise arama çalışmalarına devam ettiği öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında Erkan Karaarslan'ın yanı sıra Avcılar Belediyesi İhale Komisyon başkanı ve üyelerinin de yer aldığı belirtildi.


80 kamu ihalesi almış

Yapılan soruşturmada Avcılar Belediyesi'nin ihalelerinde yalnızca örgüt ile bağlantılı firmalardan teklifler alındığı ve yaklaşık maliyetin oluşmasına müdahale etme adına sahte fiyat teklif evrakı hazırlandığı tespit edildi. Soruşturma kapsamında yapılan çalışmalarda örgütle bağlantılı firmanın sunduğu sahte iş deneyim belgesinin, "aslı görülmüştür" şeklinde imza altına alınarak kabul edildiği ve ihaleye katılma koşulları olmayan firmaların buna rağmen ihaleye katılmalarının sağlandığı belirlendi. Öte yandan dosya kapsamında yapılan çalışmalarda Erkan Karaaslan suç örgütünün ülke genelinde güncel enflasyon değeri hesaplanmamış haliyle yaklaşık 22 milyon TL değerinde toplam 80 kamu ihalesi aldığı da belirtildi.


Eş zamanlı operasyon

Yapılan incelemelerde 2015 tarihli Mali Danışmanlık Hizmet Alım İhalesinde yaklaşık 170 bin TL, 2016 yılındaki ihalelerde ise yaklaşık 54 bin TL kamu zararının oluştuğu yönünde tespitlerde bulunuldu. Kamu zararının güncel değeriyle yaklaşık 1 milyon TL olduğu da belirtildi. Dosya kapsamında ‘ihaleye fesat karıştırma', ‘resmi belgede sahtecilik', ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurma', ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına nitelikli dolandırıcılık' suçlarının şüphelisi 19 kişiye yönelik 8 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Düzenlenen operasyonlarda 17 kişi yakalanarak gözaltına alınırken, 2 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar ise sürüyor.


Personelden suça iştirak

Soruşturma dosyasında, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörü tarafından düzenlenen tevdi raporu ve bilirkişi raporu, en önemli deliller arasında bulunuyor. Raporda, Avcılar Belediyesi'nin iki ihalesiyle ilgili Erkan Karaarslan ve birlikte hareket ettiği şahısların ihaleye fesat karıştırma suçunu işledikleri, ayrıca ihalede görevli belediye personelinin de suça iştirak ettiği yönünde tespitler yer aldı. Tespitlere göre; basit araştırma usulleriyle dahi birbiriyle bağlantılı olduğu anlaşılarak ihaleye katılma koşullarına uymadığı ortaya konabilecek firmalar, koşullara uymamasına rağmen ihaleye katılmaları sağlandı. Karaarslan, 15 Temmuz darbe girişimi akabinde gözaltına alınarak tutuklandı ancak süreç boyunca ihaleye konu projenin yöneticisi sıfatıyla belediyedeki işinin başında gibi gösterildi.

Yorumlar (0)