Bizi kanala gömecekler

Kanal İstanbul Projesi nedeniyle yerlerinden edilmek istendiklerini söyleyen Başakşehir Şahintepe Mahallesi sakinleri, “Evlerimizi elimizden alan imar planına karşı mahallemize, evimize sahip çıkıyoruz” diyerek Bölge İdare Mahkemesi’nde dava açtı

Manşet Haber 14.04.2022, 19:10 Burak ZİHNİ
Bizi kanala gömecekler

Kanal İstanbul Projesi'nin güzergahında kalan Başakşehir Şahintepe Mahallesi sakinleri isyan bayrağını çekti. Mahalleli proje nedeniyle evlerinden edilmek istendiklerini söyleyerek, Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Dava dilekçesi verilmeden önce yapıulan açıklamada, “Yıllarca emek vererek inşa ettiğimiz, güzelleştirdiğimiz mahallemizden 'tapu transferi' adı altında gönderilmek istemiyoruz” denildi.


Göndermek istiyorlar

Grup adına basın açıklamasını okuyan mahalle sakini Nagehan Kamçı, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıllarca imar sorununun çözülmesini isteyen mahalle sakinlerine son olarak 'evlerinizi bırakın Arnavutköy Hacımaşlı’ya gidin' demektedir. Başakşehir Belediyesi, bizlere müjde diyerek 2020 yılının sonunda imarınız çıktı açıklamasını yaptı. Ancak, tapularını almaya giden mahalleli tapulu arsalarında yüzde 40’a varan kesintiler yapıldığını öğrendi. Belediyenin pandemiyi fırsat bilerek sessiz sedasız tapulara işlediği bu düzenlemeden halk haberdar edilmedi. Bu hak gasbı yetmezmiş gibi Ocak 2022’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; mahallelinin arsasını, hukuk dışı bir yöntemle 30 kilometre ötede, Arnavutköy’de bulunan Hacımaşlı’ya taşıdı” diye konuştu.Sürgün edildik

Bölgenin Katarlı emlak zenginlerine teslim edildiğini iddia eden Nagehan Kamçı, “Mahalle sakinlerini evlerinin, arazilerinin 30 kilometre uzağa, başka bir ilçenin sınırlarının içerisine sürgün etmek hiçbir imar uygulamasında yoktur; bu bütünüyle hukuksuzluktur ve hiçbir mantıklı açıklaması da yoktur. Bizlere buradan kanal geçiyor, mecburen gitmek zorundasınız denilmekte, fakat aynı güzergahta “kuru gıda hali” yapıldı ve yol çalışmaları yapılmakta. Yine aynı bölgede gözü dönmüş Katarlı emlak zenginleri, müteahhitler konut reklamları yapmakta. Bu reva mıdır?” diye sordu.


Bizi yok sayamazsınız

Şahintepe halkının evlerinden asla vazgeçmeyeceğinin altını çizen Kamçı şu ifadeleri kullandı; “Bizler yıllarca elektriği, suyu, doğalgazı, yolu olmayan, yok sayılan Şahintepe halkıyız. İşçi ve emekçilerin yoğunlukta olduğu mahallemizde birçok şeyi kendi imkanlarımızla yaptık. Tabiri caizse geldiğimizde buralar tarlaydı. Önce evlerimizi yaptık, vergilerimizi verdik. Çocuklarımız okula; bizler ise işimize çamurlu yollardan gittik. Mahallemizi, biz inşa ettik. Bugün bizi arsadan ibaret görenlere sesleniyoruz biz buradayız. Bin bir emekle inşa ettiğimiz mahallemizi, komşuluklarımızı, dostluklarımızı, evlerimizi yok sayamazsınız.”

Yorumlar (0)