Dar pantolona geniş sorgulama! Bahçeşehir'de çocuk istismarı skandalı

Dar pantolona geniş sorgulama! Bahçeşehir'de çocuk istismarı skandalı
Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi'nde yaşanan taciz olayını müdüre bildiren ve "Canım bu çocuklar da çok dar giyiniyorlar" cevabını alan öğrenciler şaşkına döndü. Olayın ortaya çıkmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü müdürü açığa aldı, müfettişler soruşturma başlattı.

Bahçeşehir Anadolu Lisesi'nde görevli temizlik görevlisinin bir süredir kız öğrencileri taciz ettiği iddiaları üzerine, veli ve öğrenciler okul önünde eylem yaptı. Gazetemize konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden bir yetkili, okul müdürü hakkında zamanında müdahalede bulunmadığı gerekçesiyle soruşturma açıldığını, soruşturma tamamlanana kadar müdürün açığa alındığını söyledi. Taciz olayını gerçekleştirdiği iddia edilen temizlik görevlisinin ise okuldan uzaklaştırıldığı ve soruşturmaya tabi tutulduğu öğrenildi. İlgili görevli hakkında savcılığın da adli soruşturma başlattığı belirtildi.

Artık neresi güvenilir?
Okul önünde eylem yapan ve "Üstünü örtme yargıla hesap sor", "Ay sonuna kadar değil gün sonuna kadar bile kalamaz" yazılı dövizler taşıyan kalabalık grup önlem alınmasını istedi. Gazetecilere konuşan öğrenci velilerinden biri, "Öğrencilerin, müdüre gidip şikayet ettiğinde 'canım bu çocuklar da çok dar giyiniyorlar' demesini kınıyorum" derken, bir diğer veli ise çocuklar tacize uğradığını belirterek, "Sadece burada değil her yerde taciz var. Önlem alsınlar artık yeter. Biz çocuklarımızı buraya güvenip de gönderiyoruz, eğitim alsın diye gönderiyoruz. Bir çocuk okulda tacize uğruyorsa artık neresi güvenilir" diye sordu.

Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi

Okulda istismara hayır
Öğrencilerin iddiasına göre daha önce birkaç kez taciz girişiminde bulunan görevli, geçtiğimiz günlerde koridorda sohbet eden iki kız öğrenciyi taciz etti. Durumu ailelerine haber veren öğrenciler, velileriyle birlikte temizlik görevlisini okul müdürüne şikayet etti. Taciz iddialarının geçtiğimiz cuma günü sosyal medyada paylaşılmasının ardından bugün sabah saatlerinde okul bahçesinde toplanan öğrenciler, okul müdürü ve temizlik görevlisinin görevden alınmasını istedi. Öğrenciler, "Okulda sokakta istismara hayır", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, idare etmiyoruz" şeklinde slogan attı. Bazı veliler de okula gelerek öğrencilerin eylemine destek verdi.

İlk iki derse girmediler
İlk iki derse girmeyen öğrencilerin yanına gelen okul öğretmenlerinden biri, "Amacınız hasıl oldu. Zaten size açıklama yapacağız. Lütfen sınıflarımıza geçelim. Bu olayı detaylı içeride konuşalım. Hocanıza güveniyorsanız beni dinleyin. Çocuklar, sınıflarınıza geçin biz sizi çağıracağız. Slogan atmıyorsunuz. Kendi aranızda konuşun. Hava soğuk içeri geçin, biz size gerekli olan her türlü detayı vereceğiz. Sanal ortamda gözüktüğü gibi değil bu olay" diye konuştu. Bunun üzerine öğrenciler bahçede bir süre slogan attıktan sonra sınıflarına girdi. Çok sayıda polis ekibinin önlem aldığı okul bahçesinde öğrenciler ve bazı veliler basın mensuplarına açıklamalarda bulundular.

Müdür öğrencilere inanmadı
Okul öğrencilerinde biri, temizlik görevlisinin yaklaşık bir yıldır okulda görev yaptığını belirterek, "Görsel olarak tacizlere uğradık birçoğumuz ama dikkate almadık. Daha sonra birkaç arkadaşımızın fiziksel olarak temasa uğradığını öğrendik. Bunun üzerine müdüre gitti bir grup arkadaşımız. Müdür bu tacize inanmadı, odadan çıkartmaya çalıştı. Cuma günü twitter adresimizden bir duyuru yaptık. Dernekler olsun, gazete basını olsun herkes bize yardım etti" diye konuştu.

İddiaya göre zorla içeri girmiş
Bir başka öğrenci ise, "Bir gün soyunma odasında kızlar üstlerini değiştiriyorlar. Kapıda erkekler bekliyor. Ondan sonra adam geliyor. 'İçeri gireceğim' diyor. Çocuklar diyor ki 'Hayır içeride kızlar soyunuyor' diyor. Zorla içeri giriyor. Kızlar soyunurken sonra 'Yanlışlıkla girdim' diyor.  Bir gün çöpü yerden alırken uyuyan kız öğrencimize arkadan tacizde bulunuyor. Daha sonraları bir sürü olaylar yaşanıyor. Spor salonumuzun soyunma odasına sürekli girip çıkıyor. Adam birinci katta görevli ama sürekli spor salonunda voleybol maçında kızları izliyor. Okul müdürünü şikayette bulunduk başta ciddiye alınmadı. İlçe Müdür tarafından okul müdürü görevden alındı. Hademe de şu an da açığa alındı. Biz hukuki olarak ceza istiyoruz" dedi.

uğur barış karabulut

Daha önce de yaşanmış!
Bahçeşehirliler Derneği Başkanı Uğur Barış Karabulut da yaptığı açıklamada, "Genç bir arkadaşımız bu konuda bir mağduriyetini dile getiriyor. Sosyal medyada arkadaşlarımız bu haberi paylaşıyorlar. Olay veliler ve bizlere kadar geliyor. Burada en acısı ilgili müdürün burada daha öncesinde öğrencilere yönelik konuşmalarında kılık kıyafetlerini 'şöyle giyinin, böyle giyinin, okul müsamerelerine katılımda bu şekilde katılın' diye uyarıları olmuş. Bu defalarca olmuş. Böyle bir okul müdürünün, bu zihniyetteki okul müdürünün, milli eğitimimizin bu seviyede olması bizi ürkütüyor" dedi.

ali şeker

Takipçisi olacağız
Bahçeşehir Atatürk Anadolu Lisesi’nde ortaya çıkan istismar olayı nedeniyle okula giden ve velilere destek veren CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "İlçe milli eğitim müdürü ile görüştük. Milli eğitim sisteminin sürekli, güvenceli ve liyakat üzerine işe alınmış kadro vermediği okullarımızda ihtiyaçların karşılanması için düşük ücretle çalışan, başka bir mesleği olmayan, torpille işe alınan elemanların birçok soruna yol açtığına dair çok fazla sayıda şikayet alıyoruz. Bu okulda da, müstahdemin yol açtığı istismar vakasının yanında, okul müdürünün “kızlar da bu kadar dar pantalon” giymesin ifadeleri, en az istismar vakası kadar rezalet. Velilerimizle birlikte, bu olayın da takipçisiyiz" açıklamasını yaptı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.