Ekrem İmamoğlu niye seçildi?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim sürecinde yaşananları eline pusulaları alarak anlattı. İstanbul'da 4 çeşit oy kullanıldığını, hepsinin tek zarfa atıldığını belirten İmamoğlu, “Bu zarftan muhtar, ilçe belediye meclisi, ilçe belediye başkanı temiz çıktı. Ancak, 'Niye bu seçimde Ekrem İmamoğlu seçildi?' Kendi istedikleri seçilmedi diye, şaibeliymiş” dedi

Manşet Haber 06.05.2019, 07:32 Burak ZİHNİ
Ekrem İmamoğlu niye seçildi?

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde (AGSM), ''İstanbul Gönüllüleri'' ile bir araya geldi. ''Yeni bir başlangıç buluşması'' başlığıyla düzenlen etkinliğe, binlerce gönüllü katıldı. Etkinliğe katılanlar, 2 arama noktasından geçerek AGSM'ye alındı. Etkinlik alanına, ''Her şey çok güzel olacak Ekrem Abi'', ''İstanbul gönüllüleriyle her şey güzel olacak'' ve ''Gönüllerin şehri, gönüllülerin şehri olacak'' yazılı pankartlar asıldı. Katılımcılar, sık sık ''Hak, hukuk, adalet'' ve ''Ekrem Başkan'' sloganlarını attı. Çalınan marşlar ve şarkılarla coşan katılımcılar, ''İstanbul Gönüllüleri Gençlik Orkestrası''nın gösterisini ilgiyle izledi. Katılımcılara, ''31 Mart 'En uzun gece''' belgeseli izletildi.

Terörü yok edeceğiz
Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan İmamoğlu, “Sizleri bize verdiği yürek, güzellik, sevgi ve saygı, çocukları heyecanı, kadınların o güzel bakışı ve bütün İstanbul, bizim bu süreçteki en değerli motivasyonumuz olmuştur. Şehitleri rahmetle anıyor, terörü lanetliyorum. Barışı, sevgiyi ve saygıyı bu şehre yayacağız. Terörü yok edeceğiz. Hem Hıdırellez hem de Ramazan'ın başlangıcı. Kalbimizden bu şehir ve ülke için tüm güzel duyguları açığa çıkarın. Aynı zamanda bugün Ramazan'ın ilk günü. Ülkemize hayırlı ve uğurlu gelecek. Ramazan ayı hissetme, paylaşma, aydınlanma, arınma ayı. İyi bir süreç geçirerek aydınlanmak zorundayız” dedi.

19 Mayıs mesajı
Yaklaşan 19 Mayıs Bayramı'na da değinen İmamoğlu, “19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarıyla beraber bağımsızlık mücadelesini başlatmak üzere cephelerde savaşmış, Samsun'a ayak basmış, İstiklal mücadelesini harekete geçirmiş ve bu mücadele sonunda, 29 Ekim 1923'te, bize hediye ettiği Cumhuriyeti kurmuştur. İşte Kuvay-ı Milliye bilincinin ilk adımı olan 19 mayıs 1919'un 100'ncü yıl dönümünü İstanbul'da doya doya yaşayacağız. Bu güzel bayramı, hep birlikte, 16 milyon vatansever İstanbullu ile birlikte, 82 milyon vatansever Türkiye ile birlikte kutlayacağız” diye konuştu.

Yuhalamayın kahkaha atın

YSK tarafından İstanbul seçimleriyle ilgili bugün verilmesi düşünülen karara da değinen İmamoğlu, “36 gün oldu seçim biteli. İstanbul'da seçimin sonuçlanmaması adına birileri ellerinden geleni yapıyor. Yuhalamayın. Tepkinizi kahkaha atarak gösterin. Çünkü birilerinin laflarına dışarıdaki kargalar bile gülüyor. Siz de gülün. Kötü bir söz, kötü bir tavırla tepki göstermeyeceğiz. Bizler zeki insanlarız. Dediler ki ''1 oyla bile seçilsen kazanırsın.'' Sonra da ''14-15 bin oy farkla belediye başkanı mı olunurmuş'' dediler. İstanbul'da bazı ilçelerde, 40'a yakın ilde çok az oy farkla belediye başkanları seçildi. 1 oy farkla bile seçilebilirsiniz. Bundan medet ummak kadar aklı kıt bir şey olmaz” açıklamasını yaptı.

Böyle bir komedi yok!
AK Parti'nin seçim sonuçlarına çok sayıda itirazda bulunduğunu dile getiren İmamoğlu, “İtiraz etmek demokratik bir hak. Yalnız her gün başka bahane buldular, akıllara zarar. ''Bir şeyler oldu ama tam anlatamıyoruz. Aslında CHP de bir şey yapmadı ama bir şeyler olduğunu düşünüyoruz.'' Bak şimdi. Böyle bir komedi dünya tarihinde yok. Örnekle konuyu anlatacağım. Şu bir zarf. Biz ne yaptık? İstanbul'da 4 çeşit oy kullanıldı. Bu 4 çeşit oyun hepsi tek zarfa atıldı. Bu zarftan muhtar çıktı, temiz. İlçe belediye meclisi, temiz. İlçe belediye başkanı, 39 ilçeden 25 tanesinde onların adayı seçilmiş, o da temiz. Ancak, İBB Başkanı. ''Niye bu seçimde Ekrem İmamoğlu seçildi?'' İBB Başkanı kendi istedikleri aday seçilmedi diye, şaibeliymiş. İstanbul adına doğru bir karar olmamış. Yahu arkadaş, güzel insanlar, etmeyin. Sizin adayınız seçilmedi diye bir seçime şaibeli diyerek komik duruma düşmeyin. Bu 16 milyon insan, Ekrem İmamoğlu'nu sevdi be kardeşim, bu kadar basit. Kavgadan, kötü dilden, tartışmadan bu millet usandı. Biz de usandık ailece. Bu millet bu dilden usandı. Tek bir gün birinin kalbini kıracak cümle kurmamaya çalıştım. Allah esirgesin. Ekrem İmamoğlu'nu İstanbul sevdi ama aslında sevgiyi, güler yüzü, paylaşmayı, kucaklayanı sevdi. Bu kadar net. Bu seçim bitmiştir. Sonuç nettir. YSK, demokrasi adına, ülkenin demokrat bir ülke olduğu adına doğru kararı verecek, Türkiye'nin önünü açacak. Bu kadar net” ifadelerini kullandı.

İsrafa son vereceğiz
“Yanlış anlamasınlar ama YSK da dinlesin” diyen İmamoğlu, “Bazı sayılar vereyim. Genç işsiz oranı yüzde 27. İşsizlik oranı yüzde 15. Tarihi bir sayıya ulaşmış durumda. Can yanıyor. Dünyanın en yüksek enflasyonu ile yaşayan ülkelerden biriyiz. 2-3 ay önce 2 bin 200 TL'lerden bahsediyorduk. Bir hurma 2 TL. Vatandaş alışveriş yapamıyor, esnaf da kan ağlıyor. Yürekli bir adam gelmiş, size yardımcı olacak. Siz de işinize bakın. Kimsenin şahsi mülkünü, koltuğunu devralmıyoruz. 16 milyon insan size yeter dedi. Siz yapamıyorsunuz, bu adamı seçtik. Gençlerin, çocukların Ekrem Abi'sini seçtiler. Ekonomik sorunlarla ilgilenin. Vazifelerini ihmal etmeyin. Biz de size yardımcı olalım. Bu şehri ayağa kaldıracağız. Size yardımcı olacağız. En önemli şeylerden biri israf. İBB'de de olabilir. Türkiye'nin kurumlarında da olabilir. İsraf yok. Sizin paranızı çar çur etme dönemi bitmiştir. Her kuruşunuza sahip çıkacağız. Çocuklarımızın geleceği. Kim israf yapıyorsa takip edeceğiz. Bu dönemim bittiğini herkese göstereceğiz. Bunu Allah'a olan inancımdan ve korkumdan yapacağım. İsrafa son vereceğiz” şeklinde konuştu.

Bu şehre yanlış yapmayacağız
Her partiden oy aldığını yineleyen Ekrem İmamoğlu, “Ne mutlu bana ki hepsinin oyunu aldım. Oyunu alsam ne olur, almasam ne olur? Diğerlerinin de kalbini kazandım. Sadece bir seçim çalışması değil, sonra da devam edecek demiştim. Yeni nesil belediyecilik anlamında en çok halka, gönüllülere ihtiyaç duyacağım. İstanbul'un çoğunluğu burada. Doğruya evet, yanlışa hayır diyeceğiz. Eğitimde, çevrede, sokak canlılarında, kültürde, sanatta, trafikte, toplumun her konusunda gönüllü insanlar bu şehre hizmet edecek, kente sahip çıkmanın keyfine varacak. Talimatı sizden alıp, hesabı da size vereceğiz. İstanbul gönüllüsü takımdır, şikayet etmez, katkı sunar, her zaman güler yüzlüdür. İnsanları eşit görür ve herkese eşit davranır. Asla ayrıştırmaz, birleştirmez. Farklılıklarımızın zenginlik olduğunun bilincindedir. Başkalarının inancına saygı duyar, tartışmaz. Dedikodudan uzak durur. Çevresindeki herkesi gönüllü yapmak için harekete geçirir. Bu tarife var mısınız?” diye sordu. “Sizlerle beraber bu şehre yanlış yapmayacağız” diyen İmamoğlu, “Denetleyici, gözleyici olacaksınız. Sistemli bir koordinasyon merkezine çevireceğiz. Katılımcı demokrasiyle dünyaya örnek olacağız. Tek isteğim şu. En demokrat belediye başkanı olmak” dedi. 


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?