Ekrem İmamoğlu: Vali kendini soruştursun

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, tiyatrocuların sorularını yanıtladı. Valilik tarafından yasaklanan Kürtçe oyuna ilişkin konuşan İmamoğlu, “Terör örgütlerine destek amaçlı diye bir iftirada bulunarak ‘oyun yasaklanmıştır’ diye soruşturma açılacakmış. 16 milyon insanın valisi için boş, bomboş bir laf. Kendinize soruşturma açın” dedi

Manşet Haber 18.10.2020, 07:06 Burak ZİHNİ
Ekrem İmamoğlu: Vali kendini soruştursun

Tiyatro sanatçısı Ece Dizdar ve Serdar Orçin'in sorularını yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; İstanbul'daki kültür-sanat takvimini ve bu alanda yapılacak yeni projeleri açıkladı. Geçtiğimiz günlerde oyunun oynanmasına saatler kala iptal edilen Kürtçe oyun ile ilgili Serdar Orçin'in sorusunu da yanıtlayan İmamoğlu, “Devlet aklı, devlet yöneticiliği çok hassas bir iş. Ne söylediğini bilecek. Bugün de söyledim bir yerde. Bu ülkenin bakan yardımcısı, 16 milyon insanın valisi; içi bomboş bir laf. Terör örgütlerine destek amaçlı diye bir iftirada bulunarak ‘yasaklanmıştır’ diye soruşturma açılacakmış. Kendi hakkınızda soruşturma açın” dedi.


ONLARA GERİ ADIM ATTIRACAĞIZ

Valiliği ve bakanlığı eleştirmeyi sürdüren İmamoğlu, “Ortaya koyacağınız gerekçe; uydurma, gerekçesiz, hiçbir mesneti olmayan bir şey olamaz, olmamalı. Hukuka, kanuna, vicdana, ahlaka uygun olmalı. O kadar saçma bir durum ki. Ben araştırın dedim. Mutlaka Nobel ödülü almış adamın bir oyunu devlet tiyatrolarında oynanmıştır. Daha acısını söyleyeyim mi? Bu yasaklanan oyun da oynanmış, defalarca. Kürtçe olarak da yasaklanan grup bugüne kadar 4 yıldır 20-30 defa gösterim yapmışlar. Akıl tutulması. Biz bu işten geri adam atacağız, bizi köşeye sıkıştıracaklar; başka bir atmosfer var ya. Biz iki adım ileri adım atarız kardeşim, doğruyu yapıyorsak iki adım ileri adım atarız. Geri adım atmayız. Onlara geri adım attıracağız ama” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)