Esenyurt'ta öğrencilere saç, taş ve kurt!

Esenyurt KYK Kız Öğrenci Yurdu'ndaki yemek skandalı şaşkınlık yarattı. Yemeklerinden saç, kurt ve taş çıktığını belirten öğrenciler bu duruma isyan etti. Damga'nın ulaştığı bir yurt yetkilisi iddiaları yalanlarken sorulara cevap vermekten kaçındı. CHP Esenyurt İlçe Başkanı Hüseyin Ergin ise “Hiçbir öğrencimiz sahipsiz değildir” diyerek konunun peşini bırakmayacaklarını söyledi

Manşet Haber 21.01.2022, 23:41 22.01.2022, 00:03 Burak ZİHNİ
Esenyurt'ta öğrencilere saç, taş ve kurt!

Esenyurt KYK Kız Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrenciler, yemeklerden saç, kurt ve taş çıktığını belirtti. Kendilerine küflü gıdalar verilmesinden ve pislikten şikayetçi olan öğrenciler, yurt yönetiminin ise "Şükredin" diye dalga geçtiklerini savundu. Yemeklerin içinden saç çıktığını, özellikle pandemi döneminde önemi artan hijyenin yemekhanede sağlanmadığını söyleyen öğrenciler, tepsilerin yıkamayıp sadece silindiğini ifade etti. Evrensel gazetesine konuşan bir öğrenci, "Zaten yiyeceğimiz 2 tabak yemek, onu da gönül rahatlığıyla yemek istiyoruz. Çok mu şey istiyoruz?" diye sordu. Dışarıdan yemek yemek gibi bir imkâna da sahip olmadıklarını vurgulayan öğrenci, “Yemekhane pis diye her gün bütün paramı dışarıya veremem" dedi. Yurda yakın üniversitelerden birinde okuyan bir öğrenci de yemeklerin aşırı yağlı olduğunu ve koktuğunu söyledi. Bazı yemekhane çalışanlarının öğrencilere karşı sert tutumları da öğrencilerin şikayetçi olduğu konular arasında.


Neye şükretmeliyiz?

Yurttaki memurlar ise yemekhaneye uyarı yazısı gönderdiklerini ancak ihale sistemi sebebiyle şirketi değiştirmenin mümkün olmadığını savundu. Öğrenciler, toplu yaşanan sorunların bireysel şekilde ifade edildiğinde önemsenmediğini, şikayetlerin dikkate alınmadığını söyledi.
Öğrenciler, sorunları dikkate almayan yurt görevlilerinin, şikayet edenlere "Şükredin" dediğini aktardı. Yurtta kalan bir öğrenci, "Bu durumda neye şükretmeliyiz? Sağlıksız verilen yemeklere mi yoksa bu yemeklerin bile fahiş fiyatlarda sunulmasına mı?" sözleriyle tepkisini dile getirdi. Bir diğer öğrenci ise bu tutum karşısında seslerini birleşerek daha gür çıkarmaları gerektiğini söyledi. Öte yandan KYK yurtlarından gelen mektuplar ve haberler, bu sorunların yalnızca Esenyurt KYK Kız Öğrenci Yurdu'nda yaşanmadığını, binlerce öğrencinin bu duruma maruz kaldığı ortaya çıkardı.


Telefonu kapattı

Damga'nın ulaştığı bir yurt yetkilisi ise yemekler hakkında ortaya atılan iddiaları yalanladı. İsmini vermeyen yetkili, “Fotoğrafı bulunan yemekler sizin yurdunuzda mı servis edildi?” sorumuz üzerine ise telefonu kapattı. Damga'ya konuşan CHP Esenyurt İlçe Başkanı Hüseyin Ergin de büyün KYK yurtlarında benzer sorunlar olduğunu belirterek, “Bu öğrenciler bizim çocuğumuz. Hiçbir öğrencimiz sahipsiz değildir. Bu konuyu her yerde gündeme getireceğiz. Peşini bırakmayacağız” açıklamasını yaptı.


Yemek dağıtıldı

CHP İstanbul Gençlik Kolları üyeleri de Esenyurt KYK Kız Öğrenci Yurdu önünde yemek ikramı yaparak, öğrencilere sahip çıktı. Yapılan açıklamada, “Sadece Esenyurt'ta değil, bir çok yurtta bu sorunun olduğunu biliyoruz. Hiçbir öğrenciyi sorunlarıyla baş başa bırakmayacağız, bu ülkenin aydınlık gelecekleri sahipsiz değil” ifadeleri kullanıldı.CHP İstanbul İl Gençlik Kolları yurttaki öğrencilere yemek dağıttı

Sorunun adresi bu kez Esenyurt. Günden güne artan KYK sorunları bu sefer kendisini Esenyurt ilçesinde gösterdi. Esenyurt’ta KYK Kız Öğrenci Yurdunda kalan öğrenciler yemekhanede olan hijyensizlik ve denetimsizlik yüzünden endişeli ve öfkeliler.

ÖĞRENCİ SAĞLIĞINDAN ÖNCE İHALE
Yurtta yaşanan olaylarda  konuşan öğrenciler yemeklerinden saç ve taş çıktığını hatta küflü yemeklere mecbur bırakıldıklarını belirttiler. Çalışan memurların da aynı sıkıntıdan mağdur oldukları ancak yemekhane şirketlerinde ihale sistemi uygulandığı için   ellerinden bir şey gelmediklerini belirttiler.


SÖZ VERDİK ÇÖZECEĞİZ
CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Aydın yurt önünde yaptığı açıklamada  KYK yurtlarında yaşanan bu vahim olaylarda asıl amacın öğrencilerin  cemaat ve tarikat yurtlarına mecbur bırakılması olduğunu belirtti. Aydın normal bir KYK yurdunda devletin denetiminde olan bir yurtta, bu durumların yaşanmasının  kabul edemez  bir skandal olduğunu vurgulayarak Cumhuriyet Halk Partisi iktidarından bu sorunların çözüleceğinin sözünü verdi.
 
ÖĞRENCİLER YALNIZ DEĞİL ORADA OLACAĞIZ
Aydın yaptığı açıklamanın sonunda  Esenyurt KYK Kız Öğrenci Yurdu'nda yaşanan bu olaylarda öğrencilerin yanında olduğunu belirterek yurt önünde bir yemek dağıtımı yapılacağını ve öğrencilere destek verileceğini açıkladı.

Değerli kamuoyu,
Türkiye çok derin bir ekonomik ve siyasal krizin içerisinden geçiyor. İktidardakiler çözüm üretebilmek bir yana, çözüm üretmeye dahi çabalayamaz bir noktaya gelmiş durumdadır. Böylesi bir tablo içerisinde bu koşullardan olumsuz yönde en çok etkilenen grupların başında, çoğunluğu düzenli bir gelire sahip olmayan üniversite öğrencileri gelmektedir. Öğrenci arkadaşlarımızın yaşadığı bir diğer sorunu daha yüksek sesle dillendirmek ve arkadaşlarımıza umut olmak adına, bugün burada açıklamamızı gerçekleştiriyoruz.

esenyurt kyk
 YEMEKLERDE SAÇ TAŞ VE KÜF
Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada ve basında Esenyurt Kız KYK yurdunun yemekleri ile ilgili haberler yapıldı. Haberleri ya da paylaşımları görmeyenler için kısaca bahsetmek gerekirse yemeklerden saç, taş çıktığı, küflü yiyecekler verildiği, tepsilerin yıkanmayıp sadece silindiği, durumdan şikâyet eden öğrencilere ise şükredin denildi. En son söyleyeceğimizi burada tekrar etmekte yarar var; güvenilir ve sağlıklı barınma öğrencinin hakkıdır. En başta bu yurtta yaşanan bu vahim olay üniversiteli arkadaşlarımızın sağlığını açıkça hiçe saymaktır.


ZORUNLU İHTİYAÇLAR DAHİ KARŞILANAMIYOR
Ülkeyi yönetemedikleri gibi, iktidar en basit beslenme ihtiyacını dahi sağlıklı BİR şekilde karşılayamaz hale gelmiştir. Öte yandan hakları olmalarına rağmen devlet yurtlarında kalmaları onlara bir lütuf olarak sunulmuş düşüncesiyle, öğrencilere şükretmelerini söylemek vicdani ve insani olarak kabul edilir bir durum değildir. İlgili yöneticiler hakkında gereğinin yapılması şiddetle istiyoruz.


esenyurt kyk


BU İLK DEĞİL
Bir diğer örnek ise geçtiğimiz Ekim ayında Başakşehir’deki KYK yurdunda gerçekleşen öğrenci protestosuydu. Hatırlayalım öğrenciler yurda giden metro yolunda bıçaklı gasp olaylarının yaşandığını, güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğunu dile getirmişlerdi. Ayrıca yemeklerin kalitesinin insani düzeye getirilip fiyatlarının düşürülmesini, kotasız ve kaliteli internet haklarını talep etmişlerdi. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz bu konuya elinden geldiğince destek olmuş; otobüs seferlerini arttırıp yurdun çevresine ücretsiz İBB wifi kurulumu gerçekleştirmişti. Aynı hassasiyeti yurtlardan sorumlu kurumlardan da beklememize rağmen olumlu yönde  hiçbir aksiyon alınamadı. Yemekhane ve yurt koşullarıyla ilgili benzer protestolar Bursa’da, Erzurum’da, İzmir’de de gerçekleşti. Sadece İstanbul’da da değil ülkemizin her yerinde yurtlarda kalan öğrenciler benzeri sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar.  


ÖĞRENCİ SAYISI ARTARKEN YURT KAPASİTESİ AZALIYOR
Sorun sadece KYK yurtlarındaki koşulların yetersiz olması da değildir. Bugün devlet yurtlarına olan talep artmasına rağmen 2020’de 698 bin 289 olan yurt kapasitesi 2021 yılı içerisinde 696 bin 966’ya geriledi. Ülke genelinde 8 milyonu aşkın üniversiteli öğrenci olduğu düşünüldüğünde yurt kapasitesinin yetersizliği bir kez daha açıkça görülmektedir. Daha önce gerçekleştirdiğimiz açıklamalar da ifade ettiğimiz gibi İstanbul’da ise bir yatağa 44 öğrenci düşmektedir. 1 milyonu aşkın öğrencinin bulunduğu İstanbul’da devlet yurtlarının kapasitesi 25 bin dolayındadır; yani İstanbul’daki tablo ülke genelinden çok daha kötü durumdadır. Son on yıllık süreçte İstanbul’da öğrenci sayısı beş katına çıkmışken devlet yurtlarının sayısı iki katına dahi çıkmamıştır.


ÖĞRENCİLER TARİKAT VE CEMAATLERE MECBUR BIRAKILIYOR
Aynı süreçte tarikat ile cemaatlerin yurtları ve özel yurtların sayısı ise üç katına çıkmıştır. İktidar yurt yapmayarak üniversiteli öğrencileri ya fahiş fiyatlara özel öğrenci yurtlarına ya da tarikat ve cemaatlerin yurtlarına yönlendirmektedir. Sürekli yaptıkları inşaatlarla övünen hükümetin, yurt yapmaktan kaçınması, kapasite artırması gerekirken azaltması söz konusu politikanın gayet bilinçli bir politik tercih olduğunu gözler önüne sermektedir.  


ÖĞRENCİLERE SÖZÜMÜZDÜR BİZ BUNU ÇÖZECEĞİZ
Çözüm ise nettir. Öğrencilerin güvenilir barınmalarını sağlamak için yeni yurtlar inşa edilmeli, halkın kaynakları bir avuç rant çetesine peşkeş çekilmemelidir. Halkın kaynakları, bu ülkenin geleceği olan eğitimli gençlerin barınabilmesi için harcanmalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bunun sözünü veriyoruz.
Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söz verdiği gibi, öğrencilerin yurt sorununu iktidar olduğumuzda bir yıl içerisinde çözeceğiz. Bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir gibi öğrenci kentlerinde belediyelerimiz taşın altına ellerini koyarak öğrencilerin barınma meselesine çözümler üretmektedirler. En yakın örneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden söz konusu zihniyetin gitmesiyle güvenilir barınma sorunun çözümü adına büyük adımlar atılmış, bu dönemin başında üç yeni yurt açılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ekrem İmamoğlu, 2022 yılı içerisinde yatak kapasitesinin beş bine çıkartılacağını duyurmuştur. Bu da meselenin kaynak değil zihniyet meselesi olduğunun açık bir ispatıdır.
GÜVENİLİR VE SAĞLIKLI BARINMA ÖĞRENCİNİN HAKKIDIR!

ANIL BODUÇ

Yorumlar (0)