Eyüp Sultan babanızın malı mı?

Avcılar Belediye Meclisi'nin Ekim ayı üçüncü toplantısına AK Partili Süleyman Çelik'in sözleri damgasını vurdu. “İmamoğlu seçimden önce Eyüp Sultan'a gidip Kur'an okudu. Dini siyasete alet etti” diyen Çelik'e, CHP'li meclis üyeleri; “Eyüp Sultan babanızın malı mı?” diyerek tepki gösterdi

Manşet Haber 12.10.2019, 07:29
Eyüp Sultan babanızın malı mı?

Avcılar Belediye Meclisi'nin Ekim ayı 3'üncü toplantısına AK Partili Meclis üyesi Süleyman Çelik ve CHP'liler arasındaki tartışma damgasını vurdu. Gündem dışı söz alarak konuşan Çelik, Avcılar'a yönelik kötü bir algı oluşturulmaya çalışıldığını ifade ederek; “ Geçmiş olduğumuz meclis toplantısında Avcılar'daki olumsuz haberlere değinmiştim. Başlıklara değinmiştim. Bunlardan birkaçı yanlış anlaşılmaya sebep olmuş. Düzetlme için bir söz aldım. Yangın dedik. 2017, 2018'de göl kenarında toplanan oltalar vs yakıldı. Bunlar olmasın dedik. Aynısı bu sene Tahtakale'de yapıldı. Bunlara değindim. Yine kurban alanı toplandıktan sonra yakıldı. Yani yangın çıkabilir normaldir ama belediyenin bunları böyle kaldırması ne derece doğru? Yeşilkent Mahallesi kötü bir durumda. Bunu gizlemeye gerek yok. Sivrisinek dört kişiyi ısırmış, Sağlık Bakanlığı HIV virüsü tespitinde bulunmuş. Ben bunları anlattım. Avcılar'ın niye bir tane olumlu haberi yok. Deprem. Her gün Avcılar konuşuluyor ya. Bakırköy bizden daha kötü ama sürekli Avcılar konuşuluyor. Niye Avcılar? Silivri haber olsun Bakırköy olsun. Avcılar halkı panik içinde ya. Yine E-5 kenarında üç, dört kanal çekim yapıyor. Bunlar izin alıyor mu?” diye sordu.

Rant için sorunları çözmediniz
Bir önceki meclis oturumunda Yeşilkent Mahallesi'ne imar verilmemesiyle ilgili Belediye Başkanı Turan Hançerli'nin kendilerini eleştirdiğini de anımsatan Çelik, “Başkan dedi ki Yeşilkent'te 30 yıl imar vermediniz. Yeşilkent'i bu hale getiren kim? Tamam bizim de hatamız var. Ama maalesef 20 yıldır Avcılar Belediyesi orada bir çözüme gitmemiş. 1 kere Büyükşehir'e plan vermişler o da Değirmenci zamanında. O da yanlış bir plan. Adamın 9 katlı evi var adama 3 kat veriyorsun. Şimdi İBB de sizde. Çözecek misiniz? Yolu yok, yeşil alanı yok, sokağı belli değil. Avcılar bunu neden çözmek istememiş. En büyük rantı sağlamış. Kat başı 15 bin lira 20 bin lira almışlar. Bizim burada 1 hatamız varsa sizin milyon hatanız var. Burayı rant için çözmediniz. Başkana sesleniyorum. Beni terbiyeye davet ediyor ben aile terbiyemi almışım” dedi.

Ben hiçbir zaman değişmem
CHP'li meclis üyesi Murat Tercan'ın geçtiğimiz meclis oturumunda kendisine yönelik “değişmiyorsunuz” şeklindeki tepkisine de yanıt veren Çelik, “İkinci bir konu Murat Tercan. Kardeş olarak sesleniyorum, abi olarak cevap veriyorum. Değişmedin diyorsun. Değişebilir miyiz bizim bir omurgamız var. Bu makamlar geçicidir. Bunlar bizi değiştiremez. 2014-2019 ne ise 2019-2023 o. Biz buradan doğruları söylemek zorundayız. Yanlışları da haykırmak zorundayız. Ben Avcılar'da yaşıyorum. Ben değişmedim ama siz de bir değişiklik var” diye konuştu.


Mecliste türban tartışması
Toplumu ayrıştıranın CHP olduğunu da anlatan Çelik, mecliste türban tartışmasına yol açtı. Çelik, “Ayrıştırıyorsunuz diyorlar. CHP zihniyeti dediğimde ne oluyor? AK Parti zihniyeti de denebilir. Bunda ne sorun var? Sizin görüşünüzü ifade ediyorum. Yanlışlık var mı yok. Şimdi çocuklarım var ellerinizden öper. Birisi öğretmen, birisi diş hekimi, diğeri de fen lisesine gidiyor. Erdoğan olmasaydı bu çocuklar meslek sahibi olacak mıydı? Başörtülü diyerek üniversiteye almıyordunuz. İkinci sınıf vatandaş muamelesi görüyorlardı. Ayrıştırmak ya kim yaptı? Kamu binalarına giremezsin. Bu ayrıştırmayı 80 sene kim yaptı? Murat kardeşim iyi niyetli olabilir ama geçmişinizde bunlar var. Keşke CHP içinde de başörtülü birisi olsaydı. İsterdim” dedi.

CHP dini siyasete alet etti
AK Parti'nin İstanbul'da 800 bin oy farkla yenilmesinin altında CHP'nin halkı kandıran yaklaşımı olduğu iddiasında da bulunan Çelik, “800 bin fark yediniz diyorlar. 7 parti bir araya geldiniz kaybettiniz. Şimdi 4 parti bir araya geldiniz. Fark nasıl oldu? Benim Allah'ımı inkar eden bir il başkanı ondan sonra da gidecek Ramazan sofralarına dua edecek. Kimi kandırdınız? İmamoğlu, Eyüpsultan'da Kuran okudu. Hani AK Parti, İslam'ı siyasete alet ederdi? Siz ne yaptınız? Dini siz siz siyasete alet ettiniz” dedi. Çelik'in bu sözleri CHP'liler tarafından “Eyüp Sultan babanızın malı mı?” tepkisiyle karşılık buldu.

Böyle konuşmalar bizi böler
Çelik'in konuşmasını eleştiren Belediye Başkanı Hançerli ise “Burada hatiplerin konuşmalarını meclis sınırlamalarına tabii tutmak istemiyorum. TBMM'de milletvekillerinin konuşmalarının belli dakikalarla sınırlandığını biliyoruz. Biz burada bunu yapmak istemiyoruz. Fakat hatiplerin de burada olmayan insanlara ve Avcılar'ın gündemi olmayan meselelere ve özellikle birilerinin dinini vatanseverliğini sorgulamaya hakkı olmadığı kanaatindeyim. Böyle konuşmalar bizi bölüyor” dedi.


Yorumlar (2)
Seyfi guney 5 ay önce
2013 de İBB ye verildi yesilkentin imarı peki 6 sene geçti ne oldu Avcılar CHP de İBB ak parti de diye diye imarı vermiyorlar denildi şimdi İBB de CHP Avcılar da CHP 6 aydır neden bir çözüm bir adım atılmış değil merak ediyorum !
Seyfi guney 5 ay önce
2013 de İBB ye verildi yesilkentin imarı peki 6 sene geçti ne oldu Avcılar CHP de İBB ak parti de diye diye imarı vermiyorlar denildi şimdi İBB de CHP Avcılar da CHP 6 aydır neden bir çözüm bir adım atılmış değil merak ediyorum