Gül'den torpilli yargıç patates hattına takıldı

Gül'den torpilli yargıç patates hattına takıldı
Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından tartışmalı bir şekilde AYM üyeliğine atanan FETÖ sanığı eski yargıç Alparslan Altan’ın AYM’ye yaptığı bireysel başvurusu oybirliğiyle reddedildi. AYM başkanvekilliği de yapan eski yargıçın başını yakan en önemli kanıt ise kullandığı patates hat oldu

Tartışmalı Anayasa Mahkemesi üyeliğiyle kamuoyunun gündemine düşen, gazeteci Mehmet Baransu ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca gibi isimlerin davalarına muhalefet şerhi koyarak dikkatleri üzerine çeken AYM eski üyesi Alparslan Altan, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilerek tutuklanmıştı. Altan, örgütle bağlantısı olmadığı, bireysel hak ve özgürlükleri başta olmak üzere tutuklanmasında da hukuka aykırılık olduğu gerekçesiyle AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. AYM, oybirliğiyle aldığı kararda, eski çalışma arkadaşlarının itirazını reddetti.

AYM binasında sinyal verdi
Kararda öne çıkan ayrıntılardan birisi de FETÖ ile en ufak bir ilişkisi olmadığını söyleyen FETÖ sanığı Altan’ın kullandığı “Patates hat” diye tabir edilen konturlü telefon hattı oldu. Örgütün yargı imamı Ö.İ.'nin temin ettiği hat başkası adına kayıtlı olmasına rağmen içinde Bylock yüklü olduğu halde AYM üyesi Alparslan Altan tarafından kullanılıyordu.  Altan, örgüt üyeleriyle internet üzerinden yazışarak bağlantıyı sürdürüyor, verilen talimatları da bu şekilde yerine getiriyordu. Yüksek mahkeme, Altan ile FETÖ üyeleri arasında birçok örgütsel yazışma yapıldığınının da altını çizerek, telefon hattın AYM binasında sinyal verdiğine özellikle dikkat çekti.

İşkence gördüğünü iddia etti
Gizli tanık ifadeleriyle de FETÖ üyesi olduğu belirtilen AYM eski başkanvekili Alparslan Altan, başvurusunda, gözaltına alındığı sürede işkenceye maruz kaldığını, üst tarafının çırılçıplak soyulduğunu ve ters kelepçe yapılarak bedenine fiziki müdahalede bulunduğundan bahsederek, şikayetçi oldu. AYM, bu talebi açık dayanaktan yoksun olarak gördü ve kabul edilibelir olmadığına karar verdi.

Altan ve Alpay'la birlikte görüldü
AYM’nin dün Resmi gazetede yayınlanan ve 11 Ocak tarihli gündeminde sonuçlanan 11 Ocak tarihli gerekçeli kararında Alparslan Altan ile birlikte gazeteci Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın da bireysel başvuruları değerlendirildi. Mahkeme, FETÖ sanığı AYM eski üyesinin itirazını redderken, gazetecilerin itirazlarını ise yerinde görerek ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti. CENGİZ ALÇAYIR

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.