Havanda su dövdüler

İstanbul’da su faturasını ödemediği için suyu kesilen abonelerle ilgili tartışmalar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne de yansıdı. CHP'li Meclis Üyesi Hakkı Sağlam'ın ekim ayında verdiği soru önergesine İSKİ tarafından ocak ayında verilen yanıt bazı gazetelerde haber olmuştu. Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve algı operasyonu yapılmak istendiğini söyleyen AK Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan, dünkü meclis toplantısında konuyla ilgili gündem dışı bir konuşma yaptı.

Neresini düzeltelim?
İSKİ'nin 6 milyon aboneye hizmet verdiğini söyleyen Başalan, “Yanlışlar, hatalar, en önemlisi de yalanlar hep birbirini zincirleme takip ediyor. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, TBMM'deki grup konuşmasında 'İstanbul'daki 1 milyon abonenin suları faturaları ödenmediğinden dolayı kesildi' ifadesini kullandı. Bunun neresini düzeltelim? Ta başından beri kamuoyuna yanlış bilgilendirme var burada. Hakkı Bey bir önerge verdi. Kendisine doğru bilgiler verildiği halde çaprıtarak Sözcü Gazetesi ve Fox Tv'ye beyanat verdi. Amaç algı operasyonu yapmak” ifadesini kullandı.

Yüzde 1 bile değil
“Burada vatandaşımıza açıkça algı operasyonu yapılmaktadır” diyen Başalan, “Hakkı Bey’in önergesine İSKİ’nin verdiği cevapta, bir ayda 56 bin vatandaşın faturasının ödenmemesinden dolayı bilgilendirme mesajlarının ardından suyunun kesildiği bilgisi verilmiştir. 6 milyon 300 bin aboneye göre bu rakam yüzde 1 bile değil, yüzde 0,9’a tekabül etmektedir. Haberlerde yer alan ‘580 bin vatandaşın suyu kesildi’ ifadesi, hatta bugün Sayın Kılıçdaroğlu’nun ‘1 milyon kişinin enerjisi kesildi’ ifadeleri külliyen yalandır. Doğrusu bir ayda ortalama 56 bin vatandaşın suyunun faturaların ödenmemesinden dolayı kesildiği ve faturalar ödendikten sonra açıldığıdır. Vatandaşlarımızın suyunun kesilmesi için en az 2 faturasını ödememesi ve fatura miktarının da 180 liranın üzerinde olması gerekmektedir. Yani ilk faturanın ödenmemesinden ancak 120 gün sonra ve uyarı mesajlarının ardından su kesiliyor” açıklamasını yaptı. 

Kasıtlı davranılıyor
Başalan, “İSKİ’ye vatandaşların 537 milyon lira borcu olduğu halde, Hakkı Sağlam’ın beyanatıyla yapılan haberlerde bu rakam 4 milyar 938 milyon lira olarak yansıtılmıştır. Yani borcun yaklaşık 10 katı bir rakam söyleniyor. Bunu özellikle düzeltmek istiyorum. Hakkı Bey’in beyanıyla yapılan haberlerde İSKİ’nin 2017 yılında vatandaşlardan açma kapama bedeli olarak 6 milyar 636 milyon 903 bin lira aldığıdır. Oysa bu rakamın doğrusu 6 milyon 636 bin 903 liradır. Burada bir kasıt var. Eski Türkiye’de kalan bu zihniyet rakamları tam bin kat arttırarak basınla paylaşmıştır” ifadesini kullandı. İstanbul’da son 44 yılın en kurak kışının yaşanmasına rağmen barajların doluluk oranının yüzde 78,6 olduğuna dikkat çeken Temel Başalan, “Bu doluluk oranı, Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığından bu yana yapılan barajların ve hizmetlerin karşılığıdır. İstanbullular müsterih olsun, İstanbul’da su sıkıntısı söz konusu değildir” dedi.

Gidin İSKİ’ye sorun
Söz alan CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ise AK Partililerin rakamlarla oynadığını iddia ederek, “İSKİ'ye çok net ve açık bir soru sormuş; verilen cevap da çok net ortada. Vatandaşın suyu kesilmiş, açma kapama parası alınıp suyu açılmış, bir sonraki ay başka vatandaşın suyu kesilmiştir. Ortaya çıkan açma kapama rakamı da zaten kaç abonenin suyunun açıldığını gösterecektir. Örneğin Ocak ayında 66 bin 595 bin abonenin suyu kesilmiş ve 743 bin lira açma kapama parası alınmış. 20 liradan düşünülürse yaklaşık 40 bin abonenin suyu açılmış ancak 25 bini kapalı olmaya devam ediyor. Doğru olan bu değilse İSKİ neden tekzip göndermemiş, gönderdiyse ne yanıt vermiş? Bizim İSKİ'nin verdiği cevaplara bakarak bir durumu ortaya koyduysak suçlu biz değiliz. İSKİ'deki devlet memurlarıdır. Gidin bu hesabı onlara sorun” diye konuştu. 

Alacak 537 milyon TL
Daha sonra kürsüye çıkan CHP'li Hakkı Sağlam eleştirilere yanıt verdi. “Somut sorular sorduk, somut yanıtlar aldık. Kaç abonenin suyu nedir diye sorduk” diyen Sağlam, “Benim söylediğim, 31 Ekim 2017 itibariyle İSKİ’nin alacak miktarı 537 milyon liradır. Bununla ilgili verdiğim beyanat bundan ibaret. 6 milyar veya başka beyanat bana ait değildir, yorum olabilir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun kastettiği 1 milyon rakamı İSKİ ve İGDAŞ’ın toplam kesilen abone sayısıdır” diye konuştu.

Temel başalan

Vatandaştan haberiniz yok!
İBB CHP Meclis Üyesi Hakkı Sağlam vatandaşın belini büken rakamların AK Partilileri çok fazla ilgilendirmediğini savunarak, “Biz rahat rahat sırça köşklerinizde otururken çeper kentlerdeki abonelerden haberiniz yok. Tıpkı otobüslerde üst üste yolculuk yapan vatandaşların halini bilmediğiniz gibi” eleştirisinde bulundu. 

AK Partililerden tepki
Sağlam'ın “Bu rakamların sizleri çok ilgilendirmediğini biliyoruz. Biz rahat rahat sırça köşklerinizde otururken çeper kentlerdeki abonelerden haberiniz yok. Tıpkı otobüslerde üst üste yolculuk yapan vatandaşların halini bilmediğiniz gibi... Giden de orda taşıma suyla bulaşık yıkayan kadınları görün” şeklindeki sözlerine AK Parti sıralarından tepki geldi. Sağlam'a yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Yardımcısı Faruk Aydın, “Biz milletin derdini en iyi bileniz, öyle olduğumuz için iktidarız. Bu tür rakam oyunlarıyla bir yere varamazsınız. Yapmak istediğiniz şey, algı operasyonu. Biz kimlerin rezidanslarda yaşadığını biliyoruz” dedi.

İSKİ tekzip etti
iski Genel Müdürlüğü de çıkan haberlerle ilgili yaptığı tekzipte “2017 yılında kurumumuzda bu işlemin aylık uygulama ortalaması sadece 58 bin adettir ve ilgili önergeye verilen cevapta da açıkça belirtilmiştir. Bahse konu haberlerde yer alan 580 bin 201 işlem sayısı; 2017 yılı Ocak-Ekim ayları arasında gerçekleştirilen tüm kapama işlemlerinin (çoğu tekrar kullanıma açılan) toplam sayısıdır. Haberlerde yer alan iddiaların bu derece hatalar ile verilmesi ve kamuoyunun yanıltılması etik olmadığı gibi basının en önemli ilkelerinden olan kamuoyunu doğru bilgilendirme yükümlülüğüyle de bağdaşmamaktadır” açıklaması yapmıştı. EMEK KARAKAŞ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.