İGDAŞ'tan soğuk duş! Esenyurt'taki 20 bin nüfuslu sitenin doğalgazı kesildi

Esenyurt'ta 3 bin 860 haneli, yaklaşık 20 bin nüfuslu Innovia 2 Sitesi'nin doğalgazı fatura borcu nedeniyle kesildi. Sitenin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Turan, yapılanı zulüm diye tanımlarken, site sakinlerinden Ruhi Köktürk, yönetimin doğalgaz paralarını yediğini iddia etti. Uzun bir süre site sakinleri soğukta kalırken, gelen tepkilerin ardından kesilen gaz yeniden bağlandı

Manşet Haber 24.11.2021, 20:12 25.11.2021, 05:32 Burak ZİHNİ
İGDAŞ'tan soğuk duş! Esenyurt'taki 20 bin nüfuslu sitenin doğalgazı kesildi

Esenyurt'ta 19 blok ve 3 bin 860 hanenin olduğu Innovia Sitesi'nin sakinleri sabah kalktıklarında doğalgazın kesilmiş olduğunu fark etti. Durumu site yönetimine sorduklarında ise site borcu yüzünden doğal gazın kesildiğini öğrendi. Havaların soğuduğu günlerde doğal gazsız kalan site sakinleri mağduriyetlerinin giderilmesini talep etti.


Mağduriyet var

Site sakinlerinden Mesut Baykal, "Bugün sabah doğalgazımızın kesildiğini anladık. Ocağı açtığımızda hiçbir şekilde çalışmıyor. Sıcak suyumuzun olmadığını fark ettik ve sonrasında hiçbir şekilde ısınma ile alakalı maalesef çalışmadığını gördük. Burada yaklaşık 4 bin hane halkı mağdur durumda. Soğukta üşüyorlar. Burada ciddi bir mağduriyet var. İGDAŞ bizim sitemizin ödenmeyen borçlar yüzünden kesildiğini söyledi. Zor bir dönemden geçiyoruz, insanlar borcunu ödeyemiyorlar ama insanların bu mağduriyeti yaşaması ne kadar doğru" dedi.


Herkes mağdur oldu

Site içerisinde esnaflık yapan Ali Akçiçek ise "Buradaki olay site yönetimimizin İGDAŞ'a olan borcundan dolayı. İGDAŞ ana hattan doğalgazı kesmiş. Burada birçok esnaf ve daireler yönetime bağlı değil direkt İGDAŞ'a bağlı olarak faturalarımızı ödüyoruz. Ama ana hattan kesildiği için bütün siteyi zor durumda bıraktı. Doğalgaz sabahtan beri yok. Burada esnafım dükkanım 24 saattir kapalı. Yarın sabah 200 kişilik yemek vermem gerekecek sabah ne yapacağımı düşünüyorum. Küçük çocuğu olanlar var, hastalığı olanlar var, yaşlısı olanlar var. Bütün insanlar mağdur durumda şu anda" diye konuştu.


Bu bir zulümdür

Site Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Turan da "İGDAŞ'tan uzun vadeli borç yapılandırması istedik. Çok şükür bugüne kadar yapmış olduğumuz yapılandırmaları yerinde ve gününde ödeme yaptık. Geçmiş olduğumuz pandemiden dolayı burada yaşayan site sakinleri işlerini kaybetti. Mekanları kapananlar oldu. Bizler de site sakinlerimize yardımcı olduk. Evet, site sakinlerinden bizlere borcu olanlar var. Şu anda borcu olmayan site sakinlerimiz o kadar mağdur durumda ki, biz oradaki yetkili kişiye söyledik” dedi. “15 bin kişilik site içerisinde yapılan bir zulümdür” diyen Turan, “Biz pazartesi günü ödeme vaadinde bulunduk. Bir kısmının ödemesini yaptık, bir kısmının ödemesi de bugün olacaktı. Pazartesi ödeme yapamadığımız için bugün bilinçli olarak gaz kesildi. Sağlık çalışanlarımız var. 'Sayın başkanım diyor kovid hastasının yanından geldim duş almam gerekiyor ama gazlar kesik suyumuz yok' diyor" açıklamasını yaptı.


PARA ÖDENDİ GAZ VERİLDİ

Sitenin yönetim kurulu başkanı aynı zamanda da kat maliklerinden olan Zafer Turan, günün ilerleyen saatlerinde borcun ödemesinin ardından doğalgaz krizinin sona erdiğini duyurdu. Turan, "İGDAŞ ile bir sorun yaşadık. Bir yapılandırma işlemimiz vardı. Dün görüşmelerimiz sonucunda sağ olsun genel müdürlerimiz desteklerini verdiler. Mağduriyetimizi giderdiler. İGDAŞ haklı olarak daha önceki yapılandırmaların gecikmeye takılması sonucu gazı kesmişler. Kurumsal olarak haklılar. Onlar da paranın tahsil edilmesi için kestiler" dedi.

Yorumlar (0)