Kentsel dönüşümün önü açıldı

İstanbul’da deprem riski taşıyan ancak yaşanacak hak kaybı nedeniyle yıkılamayan binlerce binanın dönüşmesinin önünü açacak imar düzenlemesi, İBB Meclisi’nde oybirliği ile kabul edildi. 38 ilçedeki riskli yapıların dönüşümünün önünde engel kalmadı. 39 ilçeden geriye kalan Kadıköy ilçesiyle ilgili teknik çalışmanın da sürdüğü öğrenildi.

Manşet Haber 10.11.2021, 19:06 Burak ZİHNİ
Kentsel dönüşümün önü açıldı

İBB Meclisi'nin kasım ayı oturumunda İstanbul'daki riskli yapıları ilgilendiren önemli bir düzenleme yapıldı. Afet risklerine hazırlık kapsamında kentsel dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla riskli binaların yıkılıp yeniden yapılmasının teşvik edilmesi için daha önceki oturumlarda kabul edilmeye başlanan “riskli plan notu ilavesi” düzenlemesi, Kadıköy hariç 38 ilçede tamamlandı. Alınan kararlar ile geçmişte yürürlükte olan imar mevzuatına uygun şekilde ruhsat alarak yapılmış ancak daha sonra yapılan plan değişiklikleri nedeniyle yapılaşma alanları azaldığı için yıkılıp yeniden yapılamayan depreme dayanaksız binaların önündeki engel kaldırılmış oldu.


BÜTÜN İLÇELERDE İMAR ARTIŞI OLMADAN DÖNÜŞÜM YAPILACAK

İBB Meclisi CHP Grup Sekreteri Mesut Kösedağı yaptığı açıklamada, “İstanbul'un depreme karşı dönüşmesi için çok güzel kararlar aldık. Neredeyse 38 ilçenin depreme karşı dönüşüm sürecini atlattık. Bu ne demek oluyor? Mesela 5 katlı bir eviniz var. Ama resmi imar raporlarında 3 katlı görünüyor. Siz onu yıkıp yaptığınızda 3 katlı  yapabiliyorsunuz. Bu sorun çözüldü. Bugün İstanbul'un neredeyse bütün ilçelerinde aldığımız kararlarla imar artışı yapmadan mevcut halini tekrar olduğu yerde dönüştürebiliyorsunuz” dedi. Kösedağı, gelen raporlar arasında Kadıköy'ün bulunmadığına dikkat çekerek, “Komisyonun gözünden kaçmış olabilir” diye konuştu.
 

Yorumlar (0)