KHK'lılar kapıya dayandı: Yasal haklarımız gasp edildi

KHK'lılar kapıya dayandı: Yasal haklarımız gasp edildi
KHK ile ihraç edilen barış akademisyenleri, İBB tarafından “terörle iltisaklı” kabul edilerek KOD-42 ile işten çıkarılmıştı. Yaklaşık 1 buçuk aydan beri eylem yapan akademisyenler Meclis toplantısının ilk oturumu öncesinde yine İBB önünde toplandı. “Emekçi düşmanı İBB” sloganı atan işçiler, kirli hesapların kurbanı olmayacaklarını söyledi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) çalışan 557 terörist var" açıklamasından sonra, aralarında barış akademisyenleri ve KHK'llıların da olduğu yaklaşık 150 kişi işten çıkarıldı. İBB'nin işten çıkardığı akademisyenler ve diğer çalışanlar, belediyenin Saraçhane binası önünde süresiz oturma eylemi başlattı. Eylemin 46. gününde İBB'ye girmeye çalışan işçilere polis müdahalede bulundu. Kapalı kapılar ardında yapılan müzakereleri kabul etmediklerini söyleyen işçiler, “O müzakere burada yapılacak” diye bağırdı. CHP'nin, eleştirdiği siyasi zihiniyettekiler gibi kendilerini damgalayarak işten çıkardığını söyleyen işçiler, yasal haklarının gasp edildiğini söyledi.


İBB KONUYU CİDDİDYETLE ELE ALMADI

Sık sık “Emekçi düşmanı İBB” sloganları atan eylemciler, kirli hesapların kurbanı olmayacaklarını belirtti. İşlerini geri dönmek istediklerini belirten işçiler, “Ekrem İmamoğlu’nun korkaklığı yüzünden işten atıldık” iddiasında bulundu. Polis zoruyla İBB'nin önünden uzaklaştırılan eylemciler, "Utanmıyor musunuz bizi bu hale sokmaya?" diye bağırdı. KHK ile ihraç edilen daha sonra İBB'deki işinden de olan akademisyenlerden Veysi Altıntaş, “En yakın mesafeden sesimizi Ekrem İmamoğlu'na ulaştırdık” tepkisini gösterdi. Yapılan açıklamada, “İBB tarafından işe iade edilmemiz hususu henüz ciddiyetle ele alınmış değil. Sonuç alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadeleri kullanıldı.


ibb khk

İBB SOYLU'YA BOYUN EĞDİ

KOD-42 ile işten çıkarılan akademisyen ve Şehir Bölge Plancısı Fatma Eryıldız Şenvardar, geçmişte yapıtığı açıklamada, İBB’nin bu kararla, iktidar karşısında taviz verdiğini savunmuştu. Veysi Altıntaş ise İBB’nin Süleyman Soylu’ya boyun eğdiği söylemişti.

HABER: SELVİ SARITAÇ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.