Mahmut Tanal: Vazolar nerede? Milli Saraylar Başkanlığı: Zaten yoktu ki!

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM'ye verdiği soru önergesinde, Dolmabahçe Sarayı'nda muhafaza edilen her biri 46 kilogram ağırlığındaki som altından yapılmış iki vazonun nerede olduğunu sordu. Milli Saraylar Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "İddia edildiği gibi 46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo hiçbir zaman var olmamıştır" denildi.

Manşet Haber 16.06.2021, 18:30 17.06.2021, 06:50 Burak ZİHNİ
Mahmut Tanal: Vazolar nerede? Milli Saraylar Başkanlığı: Zaten yoktu ki!

CHP'li Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı Dolmabahçe Sarayı’nda olduğunu iddia ettiği, Osmanlı Padişahı Sultan Abdülmecid’den kalma, her biri ağırlığı 46 kilogram olan som altından 2 vazonun akıbetini Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un ayrı ayrı yanıtlaması talebiyle soru önergesi veen Tanal, "Toplamda 92 kilogram ağırlığındaki som altından 2 tarihi vazo şu anda Dolmabahçe Sarayı’nda mıdır? Şayet Dolmabahçe Sarayı’ndaysa vazolar ziyaretçilerin görebileceği şekilde sergilenmekte midir? Şayet sergilenmemekteyse bunun gerekçesi nedir? Vazolar hangi sebeple sergilenmemektedir?" diye sordu.

YANILTMA AMAÇLI, MESNETSİZ VE KASITLI İFTİRA!


Milli Saraylar Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Mahmut Tanal'ın Dolmabahçe Sarayı ile ilgili kamuoyunu yanıltma amaçlı, mesnetsiz ve kasıtlı iftiraları üzerine açıklama yapma gereği duymuştur. Milli Saraylar'ın envanterinde yer alan 300 bini aşkın taşınabilir tarihî eserler içerisinde iddia edildiği gibi '46 kilogram ağırlığında som altından 2 adet vazo' hiçbir zaman var olmamıştır" denildi. "Doğal olarak eser var olmadığı için, hiçbir zaman Tanal'ın iddia ettiği gibi tefriş ve sergilemede de yer almamıştır" denilen açıklamada, "Bu nedenle, 'Vazolara ne oldu?', 'Vazolar kaçırıldı mı?' soruları da anlamsız ve art niyetlidir. Söz konusu iddialarla ilgili hukuki yollara başvurulmuştur" ifadelerine yer verildi.

BİRİLERİ TARAFINDAN KAÇIRILDI MI?

TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Tanal, Milli Saraylar Başkanlığı'nın "Öyle bir vazo hiç olmadı" dediği vazoların yerinde olmadığını iddia etti. Konu hakkında kamuoyuna açıklama yapılmasınjı isteyen Tanal, "Som altından vazolar şu an nerede muhafaza edilmektedir? Vazoların bulunduğu yer belli değilse, bilinmemekteyse bu altın vazolar birileri tarafından kaçırılmış mıdır?" sorularına cevap istedi.

Yorumlar (0)