Mehmet Murat Çalık: Bizim için gençler önce gelir

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, katıldığı televizyon programında dört büyük eğitim projesi hakkında da bilgiler verdi. Çalık, “Bir kentte eğitimle ilgili doğru kararlar alınmadığı takdirde o kentte mutlu bir toplum oluşturmak mümkün değil. Biz onun için dört farklı alanda yapacağımız hizmet ve iş birliğiyle gençlerimizin önünü açarak fırsat yaratacağız” diye konuştu

Manşet Haber 03.04.2021, 07:59 Burak ZİHNİ
Mehmet Murat Çalık: Bizim için gençler önce gelir

TV 5 televizyonunda yayınlanan Hasan Basri Akdemir ve Mustafa Deniz’in sunduğu ‘4. Güç’ programında canlı yayın konuğu olan Beylikdüzü Beldiye Başkanı Mehmet Murat Çalık, eğitimde sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik açıklamalar yaparak 4 büyük eğitim projesi hakkında bilgiler verdi. Bir kentte eğitimle ilgili doğru kararlar alınmadığı takdirde o kentte mutlu bir toplum inşa etmenin mümkün olmadığına vurgu yapan Başkan Çalık “Biz Beylikdüzünü bir eğitim uygulama üssüne dönüştürmek istiyoruz. Bu kapsamda dört farklı alanda yapacağımız hizmet ve iş birliğiyle gençlerimizin önünü açarak bu alanları onlara bir fırsat oluşturmak ve rekabet gücünü artırmak için kullanacağız. Bu dört binayı birbirine bir ağ ile bağlayacağız. Birbiri ile iletişim halinde olacak merkezlerle birlikte gençlerimizi dünyayla rekabet edebilir ve fikirlerini özgürce ortaya koyabilir hale getireceğiz.” dedi.


Türkiye’de ilk olduk

Türkiye’de eğitime dair farklı şeylerin yapılabileceğini göstermek adına işin boyutunu farklılaştırıp bir eğitim seferberliği başlattıklarını söyleyen Çalık, konuşmasında “Dünyanın en büyük online eğitim platformu ‘Coursera’ ile iş birliği yaptık. Ülkemizde bu işi yapan ilk belediye biz olduk. 100 bin insanımıza bu kurslardan ücretsiz yararlanma imkanı sağladık. Ücretli sertifika programlarını 81 ilde 100 bin insanımıza ücretsiz bir şekilde açtık. 21 bin insanımız ücretsiz sertifikalarını aldı. Türkiye’nin dört bir tarafından başvuran öğrencilerimize Harvard, Yale, Cambridge, Stanford ve Duke gibi dünyanın prestijli üniversitelerinden eğitim alabilme imkanı sunduk. Biz yerel yönetim olarak mümkün olduğunca vatandaşımızın en zor anında ve her zaman yanında olmaya gayret etmekteyiz.” ifadelerine yer verdi.


Gençlik Merkezi’ni açmayı planlıyoruz

Kentleri aydınlık yarınlara hazırlamak için önce çocukların düşünce sistematiğini hazırlamak gerektiğinin altını çizen Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “19 Mayıs’ta açmayı planladığımız ‘Beylikdüzü SMART Fikir Atölyesi ve Gençlik Merkezi’ projemiz var. Kentimizde genç evlatlarımıza sunacağımız bir proje bu aslında. İnovatif düşünmeyi teşvik edecek, gençlerin orada deneyimlerini paylaşacağı sosyal bir inovasyon alanı olacak. İstiyoruz ki yeni yetenekler çıksın. Yeni bilim insanları yetişsin bu topraklardan.” diye konuştu.


Bilim ve Sanat Merkezi

Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi’ni 1 yıl içerisinde tamamlayıp vatandaşların hizmetine açmayı hedeflediklerini belirten Başkan Çalık, “Bu fikir, kentimizin kaderini değiştiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ait. İstanbul Teknik Üniversitesi, Beylikdüzü Belediyesi ve Aziz Sancar Vakfı’nın ortak imza altına aldığı, doğa ile uyumlu doğayı ezmeyen, insanın kültürüne uygun bir proje olacak. Aziz hocadan onayını aldık. Bu yatırımı da önümüzdeki 1 yıl içerisinde tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı düşünüyoruz. Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi bu işin çatı noktası olacak.” dedi.


Bilimden ayrılmayız

Konuşmasının devamında Bilgi Üniversitesi İş birliğiyle gerçekleştirilecek olan TEKMER hakkında da bilgi veren Çalık, “Şu an Bilgi Üniversitesi, Beylikdüzü Belediyesi ve sanayi iş birliğiyle bir teknoloji merkezini önümüzdeki günlerde Beylikdüzü’nde hayata geçireceğiz. İstiyoruz ki bu teknoloji merkezi içerisinde ‘Unicorn’ firmalar oluşsun. Yarın Türkiye’nin gururla anlatacağı hikayeler kentimizin başlatmış olduğu bu ekosistem içerisinde yer alsın. Biz artık bu konuları konuşmak istiyoruz. Önümüzdeki on yılda sadece gelişime, akla, bilime ve ileriye gidişe dair insanların fikirlerini ortaya koyduğu ve tartıştığı ortamları oluşturmak zorundayız. Biz yerel yöneticiler olarak gerçekten bilimin ve aklın ışığından ayrılamayız.” şeklinde konuştu. BARIŞ KIŞ

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138