Mehmet Tevfik Göksu: Kasıma kadar suya zam yok

İSKİ Genel Kurulu'nda kasım ayında görüşülmesi istenilen kararların İBB tarafından, ivedilikle olağanüstü genel kurula getirildiğini söyleyen İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu, "Kasım ayına kadar İstanbul’da suya herhangi bir zam gelmeyecek" dedi.

Manşet Haber 17.06.2021, 21:05 Burak ZİHNİ
Mehmet Tevfik Göksu: Kasıma kadar suya zam yok

Yenikapı Dr. Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde yapılan İSKİ Olağanüstü Genel Kurulu'nda su fiyatlarına yüzde 23 zam ile her ay TÜFE oranında artış yapılması teklif edildi. İSKİ'nin masraflar gerekçe gösterilerek fiyatlarda revize ihtiyacı doğduğu savundu. İSKİ'nin raporunda, kimyasal girdi fiyatlarının enflasyonla yükselmesi, elektriğe, doğalgaza gelen zamlar ile malzeme ve girdi fiyatlarında yaşanan artışların, devam eden projelerin ve hizmetlerin sürdürülmesi gerekliliği nedeniyle su birim fiyatlarında revize ihtiyacı olduğu belirtildi.


Geçen ay da reddedildi

İSKİ'nin Su Satış ve Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli Tarife Tekliflerinde yer alan bilgilere göre, "KDV hariç konut 1. kademe tarifesinin (Konut başına 0-15 metreküp) 4,81 liradan 5,92 liraya, konut 2. kademe tarifesinin (Konut başına 16 metreküp ve üzeri) 7,22 liradan 8,88 liraya, köy konut tarifesinin 1,21 liradan 1,48 liraya, ortak sayaç konut/konut inşaat şantiyesi tarifesinin 7,22 liradan 8,88 liraya, iş yeri tarifesinin 12,93 liradan 15,90 liraya, köy iş yeri tarifesinin 3,23 liradan 3,98 liraya, ortak sayaç iş yeri/iş yeri inşaat şantiyesi tarifesinin 13,42 liradan 16,51 liraya çıkarılması" talep edildi.İSKİ'nin teklifinde ayrıca her ay su satış birim fiyatlarına aylık açıklanan enflasyon (TÜFE) oranında otomatik zam talep edildi. İSKİ'nin geçen ay gerçekleştirilen genel kurulunda zam talebi kasım ayında görüşülmek üzere reddedilmişti.


Kasım ayında görüşeceğiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, İBB meclis toplantısı öncesinde gündemdeki konulara ilişkin Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi basın toplantısı düzenledi. Göksu, su zammı ve toplu taşıma araçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Göksu, "İSKİ genel kurulunda kasım ayında görüşülmesini istediğimiz kararlar ivedilikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından olağanüstü genel kurula getirildi. İstanbul’un tarihinde ilk defa İSKİ su zammı yapmak ve arazi satmak için genel kurulunu topluyor. Geçen ay yapmış olduğumuz genel kurulda CHP ile birlikte su tarifesinin kasım ayında görüşülmesine oy birliğiyle karar almıştık. Şu anda yüzde 23 su zammı istiyorlar. Biz AK Parti grubu olarak yapmış olduğumuz değerlendirmeler çerçevesinde 15 gün önce verdiğimiz sözün arkasındayız. Su zammı meselesini kasım ayında görüşeceğiz. Kasım ayına kadar İstanbul’da suya herhangi bir zam gelmeyecek" dedi.


İSKİ bizim göz bebeğimiz

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim öncesi suya en az yüzde 40 indirim yapılması gerektiğini söylüyordu" diyen Göksu, "Her üç ayda bir su zammı getirerek İstanbul’da bir algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar. Verdiğiniz sözün arkasında neden durmuyorsunuz? Pandemi sürecinde su gibi hayati konuların zam kapsamı dışında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu kurumlar para kazanılacak kurumlar değil, böylesi acil durumlarda desteklenmesi gereken kurumlardır. Büyükşehir belediyesi İSKİ’nin bu konuda bir ihtiyacı olduğunu düşünüyorsa, İBB meclisine getirsinler üzerimize düşeni yaparız. İki yıl içerisinde İSKİ’yi çok kötü bir noktaya getirdiler. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde İSKİ’nin borçlanması ve arsa satışı görüşülmezdi. İSKİ arsa satmak ve suya zam yapmak için olağanüstü genel kurulu çağırıyor. Biz İSKİ’nin ve İstanbul’un hukukunu koruyacağız. İSKİ bizim göz bebeğimiz" ifadelerini kullandı.

DHA

Yorumlar (0)