Turan Hançerli Kemal Kılıçdaroğlu'na söz verdi: Avcılar'da 40 bin kişi kurtulacak!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kadıköy'de esnafı ziyaret etti, Avcılar'da kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kendisine verilen kentsel dönüşüm ile ilgili sunumu izleyen Kılıçdaroğlu'na seslenen Avcılar Belediye Başkanı Hançerli, "Sizlere söz veriyorum 2021 yılı içerinse 10 bin bağımsız bölümü kentsel dönüşüme sokacağız. Bu da yaklaşık 40 bin kişinin hayatını kurtarmak demek" dedi

Manşet Haber 04.03.2021, 21:00 05.03.2021, 06:50 Burak ZİHNİ
Turan Hançerli Kemal Kılıçdaroğlu'na söz verdi: Avcılar'da 40 bin kişi kurtulacak!

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Kadıköy Belediyesi ziyaretinin ardından bölgedeki esnafı ziyaret ederek, sıkıntılarını dinledi. Burada konuşan Kılıçdaroğlu, "Defalarca esnafın sorunlarını dile getirdim. Sonuçta mağdur olan sizsiniz ama ben size şunu söyleyebilirim asla umutsuzluğa kapılmayın bir süre sonra Türkiye’nin bütün koşulları değişecektir" açıklamasını yaptı. Kılıçdaroğlu, Kadıköy'ün ardından olası İstanbul depreminden en fazla etkilenecek ilçeler arasında gösterilen Avcılar’a gelerek kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kılıçdaroğlu, Reşitpaşa Caddesi’nde dönüşüme giren bina inşaatlarını yerinde inceledi.


BUGÜN İTİBARİYLE BİN 310 BİNA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra Barış Manço Kültür Merkezi’nde kendisine verilen kentsel dönüşüm ile ilgili sunumu izledi. Basına kapalı sunumda ilçede yapılan dönüşüm hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Turan Hançerli, "Aradan 20 yıl geçmesine rağmen Avcılar'da çok ciddi şeyler yapılmadı. Bugün itibariyle bin 310 bina kentsel dönüşüm sürecinden yararlandı. Büyük bir başarı elde ettik" dedi. Kılıçdaroğlu'na seslenen Hançerli, "Sizlere söz veriyorum 2021 yılı içerinde 10 bin bağımsız bölümü kentsel dönüşüme sokacağız. Bu da yaklaşık 40 bin kişinin hayatını kurtarmak demek" açıklamasında bulundu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Kadıköy Belediyesi ziyaretinin ardından bölgedeki esnafı ziyaret ederek, sıkıntılarını dinledi. Kılıçdaroğlu, Kadıköy Tarihi Çarşı’da, henüz kepengini açamamış bir dükkanın önünde esnafla bir araya geldi. Bir kadın esnaf, “Hep birlikte dertlerimiz anlatmak istiyoruz. Kepenklerimiz iki gün önce açıldı ama ne yazık ki bu dönemde büyük bir hareket olmadı. Devredenler, batanlar ne yazık ki bu süreçte bize bir şey çıkamadı. Haziranda da açıldığında normalleşme söylendi ama haziranda da eski iş performansı kavuşamadık. Bar ruhsatı olan mekânlar bir yıldır kapalı hiç açılmadılar ve artık gerçekten kimsenin direnecek gücü kalmadı nefes alamıyoruz artık" dedi.


Ödeme gücümüz yok

Kemal Kılıçdaroğlu, "Şimdi kiraların yüksek olduğunu söylediler evet doğru bu bölgede kiraların yüksek olması da doğal. Ama bu yüksek kiralara bu süreç içerisinde kirayı almıyorum ve bir süre için kirayı iptal ediyorum diyen oldu mu? Mülk sahipleri bir öneride bulundu mu?" diye sordu.

Kadıköy Esnaf Derneği üyesi kadın esnaf, “Maalesef olmadı. Yarı yarıya kirayı düşüren yerler oldu ama mal sahiplerini de mağduriyetini anlayabiliyoruz. Ama ne yazık ki kimsenin ödeyecek gücü yok şu anda. Bu anlamda devletin bir yaptırımda bulunması gerekli. Mal sahiplerini de mağdur etmeyecek esnafı da mağdur etmeyecek. Üç aylık süreç için sadece tahliye olmayacak denildi. Mesela benim duruşmam var nisan ayında ilk duruşmam gerçekleşti ikinci duruşmaya ertelendi tahliye duruşması. Ve benim gibi onlarca mekan var Kadıköy’de kiralar çok yüksek esnafın kendini doğrultacak eve ekmek götürecek gücü kalmadı. O yüzden sizlerden bu anlamada destek bekliyoruz" diye konuştu.


Daha ne kadar dayanırız!

Bir başka esnaf da Kadıköy esnafı olarak geniş katılımlı bir eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştıklarını ifade etti. Esnaf, "Sorunlarımızı anlattık, duydular ama çözüm üretemiyorlar bunu anlayamıyoruz biz. Daha ne kadar dayanırız onu da bilmiyoruz. Ama şu anda işletmelerin açılmasının hiçbir anlamı yok çünkü. Bizim işimiz akşam 7’den sonra başlıyor. Biz kongrelerde Covid’in daha fazla artığını düşünüyoruz. Sanki biz dükkanlarımızı açtık diye Covid vakaları yükseldi" dedi.


DEFALARCA DİLE GETİRDİK

CHP Lideri Kılıçdaroğlu da defalarca esnafın sorunlarını dile getirdiğini belirterek, "Defalarca esnafın sorunlarını dile getirdim ben. Parti sözcümüz getirdi. TBMM'de grup başkanvekillerimiz dile getirdi. Diğer partiler de dile getirdi. Kimsenin hakkını yemek istemem. Muhalefet partileri devamlı esnafın sorunlarını dile getirdi. Ama en ağırlıklı olarak biz getirdik. Bazı toplantıları sadece esnaf için yaptık. Sadece sorunları dile getirmedik, çözümü de önerdik. Örneğin sizin vergileriniz var. Sosyal güvenlik primleriniz var. Sizlere en azından kredide verildi. Bazıları aldı bazıları hiç alamadı. En azından o kredi faizlerinin tamamen silinmesi gerektiğini söyledik. Sosyal güvenlik primlerinin taksitlendirilmesi belli bir zaman dilimine yayılması, faiz alınmaması gibi pek çok şeyi söyledik. Aslında bir kısmı oldu bir kısmı olmadı fakat sonuçta mağdur olan sizsiniz ama ben size şunu söyleyebilirim asla umutsuzluğa kapılmayın bir süre sonra Türkiye’nin bütün koşulları değişecektir" açıklamasını yaptı. Kılıçdaroğlu'na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı eşlik etti. Klıçdaroğlu Kadıköy'ün ardından Avcılar'a geçti.

YAKUP TEZCAN

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138