26.05.2020, 06:42

Masallar hayal gücünü geliştirmez iyi-kötü kavramlarını öğretir...

Teknoloji, hayatımızı sarmaşık gibi sarmaya başladığından beri çocuklarımızla olan ilişkimizi de etkilemeye başladı. Nitekim çocukların güzel  vakit geçirebilmeleri için eline telefon verip yemek yemelerini kolaylaştırıyoruz. Telefonumuzda onlarca oyun uygulamaları indirirken farkına varıyoruz ki çok az sayıda çocuklarımız masal dinleyerek uykuya dalıyor… 

Sosyal medyada dolaşan bir konu ise çocukların geleceklerini etkileyecek bir biçimde dönüyor. Bir anneye çocuğuna neden masal anlatmadın diye sorduğumuz zaman cevabını kendinden son derece emin bir şekilde veriyor. Çocuklarımızı hayalperest büyütmek istemiyoruz cevabını yazısız bir kural gibi duvara yazıyoruz.

Söz konusu çocuk olunca hayatımızın iplerini daha fazla sıkmak gerekiyor. Kendimizce olan ‘yazısız kurallar’ birçok çocuğu büyüdükten sonra takip ediyor. Her adımda arkasında oluyor. 

Farkında değiliz ki çocuklarımıza masal anlatırken hayallerini süslemek yerine aslında  iyi-kötü kavramlarını öğrenmelerini sağlıyoruz. Masalların sonunda iyiler her daim ödüllendirilir kötüler ise her zaman cezalandırılır. Bu noktadan sonra anlıyoruz ki aslında çocuklarımıza masal anlatırken onların hayallerini değil iyi-kötü kavramlarını öğrenmelerini sağlıyoruz. 

Bir çocuk büyürken iyilik yaptığı zaman ödüllendirileceğini bildiği gibi kötülük yaptığı zaman cezalandırılacağını masal sayesinde öğrenir. Büyüdüğü zaman anlattığınız masallarda çıkardığı sonuçlar onu daha doğru bir bireye dönüştürebilir.

Sırf vakit geçsin, ağlamasın diye eline verdiğimiz telefonlardan büyüklerine küfür eden onlarca çocuk..

Çok yazık..

Karantina boyunca yaşlılarımıza yapılan terbiyesizlikler..

Eminim herkesin yüzünü kızartmıştır.

Eskiden bir yaşlı gördüğümüz zaman  poşetleri elinden almak için sıraya girdiğimiz günleri hiçe sayıp onlarla dalga geçilen günleri bile gördük.. 

Büyüklerimizin dediği gibi;

Ağaç yaşken eğilir..

Masallarda hiçbir çocuk diğer bir çocukla kıyaslanmaz. Eğer bir çocuk diğer bir çocukla kıyaslanırsa daha başarılı olmaz. Yine bir örnek vermek gerekirse masallarda hiçbir kadına şiddet uygulanmaz. Mesela herkesin şahit olduğu bir masal Pamuk Prensesin en yakın arkadaşları yedi cücelerdir. Her insan eşittir, eşit oldu kadar mutludur.

Çocuklarımıza masallar hayal gücünü değil iyi-kötü kavramlarını öğretir...

Doğru mesajları hissettirebilmek ve çocuklarımıza masal okurken doğru yerlerde vurgu yapabilmek için, annelere burada çok önemli bir görev düşüyor. Mutlu masallar mutlu çocuklar!

Yorumlar (0)