Medeniyetler bahçesi Hatay

Hatay, EXPO 2021'e "Medeniyetler Bahçesi" temasıyla ev sahipliği yapacak. Damga'ya konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Hatay'ın tarihsel, kültürel varlığıyla ilgili yola çıkıyoruz” dedi. Hatay'ın hemen kıyısında...

17 Kasım 2020, 05:41 Röportaj: Mehmet Mert
Medeniyetler bahçesi Hatay

Hatay, EXPO 2021'e "Medeniyetler Bahçesi" temasıyla ev sahipliği yapacak. Damga'ya konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Hatay'ın tarihsel, kültürel varlığıyla ilgili yola çıkıyoruz” dedi. Hatay'ın hemen kıyısında savaş olduğunu belirten Savaş, “Suriye, Lübnan, Kuzey Irak. Ortadoğu'da hep bir yangın var. Bütün buralarda insanlar artık gülümsesin istedik. Kandan, silahtan uzak” açıklamasını yaptı.

EXPO 2021'e "Medeniyetler Bahçesi" temasıyla ev sahipliği yapacak Hatay'da, organizasyon için çeşitli alanlarda endemik ve tıbbi aromatik bitkilerle hazırlanacak botanik bahçelerinde, kentin yöresel lezzetleri, tarihi ve kültürel değerleri tanıtılacak. Onlarca yemek ve tatlı çeşidinin yanı sıra tarihi değerleri ve doğal güzellikleriyle dikkati çeken Hatay'da, gelecek sene düzenlenecek EXPO için hazırlıklar sürüyor. Organizasyonla ilgili çalışmaların bir bölümünün tamamlandığı kente EXPO için gelecek yerli ve yabancı turistler, hazırlanacak botanik bahçelerinde hem gastronomi kentinin lezzetlerini tadabilecek hem de tarihi ve kültürel değerlerini tanıyacak. Damga'ya konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, dev organizasyon için çalışmaların aralıksız sürdüğünü söyledi. Savaş, her şeyin planlandığı gibi gittiğini, kentin 1 Nisan 2021'de EXPO'ya hazır olmasını hedeflediklerini dile getirdi.

mehmet mert lütfü savaş
 

Hatay EXPO'nun içeriği nedir?

Hatay EXPO'yu 2017 Ocak ayında aldık. Medeniyetler Bahçesi temasıyla aldık. Hatay, Ortadoğu'nun bitişiğinde olan Avrupa ve Asya'da aromatik çiçek konusunda zengin olan bir yer. Hatay'ın ticaretini, turizmini özellikle fidancılıkla gelişen insanlarımıza katkı sağlamak, şehrimizin tanınırlığını artırmak için bu yola çıktık. Şu anda iki bölgede yapıyoruz. Biri Antakya üzerinde 209 dönümlük bir arazide, diğeri de İskenderun'a yakın Karaağaç bölgesinde bir arazi. İkisi de çok farklı. Antakya bölgesinde Hatay'ın tarihsel sürecini anlatan bir mozaik var. Dünyadaki 13 büyük medeniyetin Hatay'daki varlığını mozaikle anlattık. İkincisi bu 13 medeniyetin bahçesini yapıyoruz. İlk medeniyetten cumhuriyete kadar. Bunun dışında Antakya'da Defne'de antik bir tiyatro yapıyoruz. Yine beşinci yüzyılda dünyadaki beş tane önemli şapelden bir tanesini biz kazı yaparken bulduk. Ve sit alanı olmayan bölgede çok güzel bir şapel bulduk. Mozaik eserler, mezarlar bulduk. Bunlarla bir arkeopark yapıyoruz. Üzerini de ışıklandıracağız. O tarihsel süreci anlatacağız. Antakya Defne kısmında Hatay yemeklerini anlatan bir gastronomi alanı yapıyoruz. Yine burada Antakya'ya özgü organik tarımla ürettiğimiz seramız olacak. Orada da doğal ürünler üreteceğiz. İnsanlar orada ürettiğimiz sebzeleri koparak, bana şu yemeği yapın diyecekler. Bunun dışında çocukların yarım gün gelip eğleneceği, eğlenirken de hayata dair birçok şeyi öğreneceği bahçeler yapıyoruz. Yine Türkiye'ye özgü. Büyükşehirlerimize gönderdik. Burada bahçe yapar mısınz diye...

Bu daha önce Türkiye'de yapıldı mı?

Antalya'da yapıldı. Şimdi farklılıklar olacak. Bizim burada tarihi, kültürle, medeniyet birikimi çocuklar için yapacağımız bahçeler ve gastronomi kısmı EXPO'dan farklı. Hatay'da ayrıca belli stantlar olacak. Tarımla uğraşan kurum ve kuruluşların alışveriş yapabilecekleri yerler olacak. İskenderun da ise ipekyolu başta olmak üzere dünyada UNESCO tarafından tescillenmiş şehirleri de gastronomi alanı için davet ettik. Onlara da bahçe ve mutfak vereceğiz. 6 ay boyunca sürecek bu etkinlikte o arkadaşlarımızın yanına Türk arkadaşlarımızı da vereceğiz. 6 ay sonunda kalmak isteyen kalacak istemeyenlere karşılık görevi biz devralacağız. Antik tiyatorumuz yine aynı. Yani 6 ay sonra da burada var ettiğimiz fonksiyonlar devam edecek.

Ne kadar devam edecek?

Sürekli devam edecek. Mesela Fransa'daki Eyfel Kulesi'de EXPO ile yapıldı şimdi devam ediyor biz de EXPO ile yapacağımız şeyleri şehrimize kazandıracağız. Çocuklarımız için faydası olacak vatandaşımız için çiftçimiz için faydası olacak. Hatay'ın hayat bulacağı bir yer olacak.


Böyle bir projeniz var mıydı en başta?

Tabii ki vardı. En baştan bunu düşünerek yola çıktık. Kendi öz değerlerimizle ticari fırsatlar sunacağız. Bu anlamda Hatay'ın tarihsel, kültürel varlığıyla ilgili yola çıkıyoruz. Biliyorsunuz Hatay'ın kıyısında hemen savaş var. Suriye, Lübnan, Kuzey Irak. Ortadoğu'da hep bir yangın var. Bütün buralarda insanlar artık gülümsesin istedik. Kandan, silahtan uzak...

Salgın nasıl etkiledi çalışmaları?

Valilikten izin aldık, gece gündüz çalışıyoruz. Antakya Defne arası yüzde 70, İskenderun'daki çalışmalarımızda yüzde 80 bitmiş durumda. Çiçeklerimizin de yüzde 35'ini ektik. Pandemi genel bir olay. Ama biz 23 Nisan 2021'de yapacak şekilde hazırlıyoruz. İnşaatlarımızı aralık ve ocak sonunda bitirmiş olacağız. Ondan sonra yeşillendirmeye, yollara, stantlara hız vereceğiz. Ama tabii seyahat özgürlüğü bunlar EXPO yönetiminin bileceği işler. Biz 2021'de bunu yapmak 29 Ekim 2021'de de bitirmek istiyoruz. Ama dediğim gibi dünyanın pandemiyle ilgili alacağı şekil belirleyici olacak. Seyahat özgürlüğü kısıtlanırsa bu işin ötelenmesi olabilir.


mehmet mert lütfü savaş

Katılımcı ülkeler kimler?

Almanya, İtalya. Afrika'dan on ülke var. Tibet var. Türki Cumhuriyetlerimiz var. Türkiye'de şehirlerimiz var.

AK Partili şehirler de ilgi gösterdi mi?

Hepsini davet ettik. CHP – AK Parti demeden tüm büyükşehirleri çağırdık. CHP'li on belediyemiz zaten gelecek. Diğer arkadaşlarımıza da yazı yazdık. Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa muhtemelen katılır.

Gelen ziyaretçileri nasıl ağırlayacaksınız?

Şu an 13 bin yatağımız var. 7 bini çok modern. Bu konuda şu an bir sıkıntımız yok. Sadece otel değil günübirlik yazlıkçıların villalarının kiralanması için de çalışıyoruz. Barınma konusunda Avrupa'daki standartları baz alıyoruz. Bu anlamda tam pik yapacağız dünyaya bir musibet geliyor inşallah bu son olur.


Ne zaman başladınız projeye?

Ocak 2017'de aldık. O günden beri çalışıyoruz. Tabii esas aktif olarak yaza doğru başladık. Zaten öngördüğümüz tarihte 2021'di. Biz zamanında bitireceğiz.

İstanbul almış mı daha önce bu EXPO'yu?

İzmir çok uğraştı alamadı. Antalya almayı başardı. Tabii bütçesi çok. Büyük bir çalışma arz ediyor. 1 milyar lira civarında bir sermayemiz var. O kadar tutacak.

2017'de 300 milyon lira gibi bir tutar belirlemiştiniz. Rakam değişti mi?

Rakam değişmedi ama dolar sürekli artıyor. Bir de EXPO alanına yapacağımız harcama ayrı o alana gidecek yoldur, bayındırlık işleridir ayrı. Şehrin içindeki akarsuyu bile rehabilite etmeniz lazım. Şehrin de fiyakalı hale gelmesi lazım. Şu an Türkiye'deki en büyük fidancılık bizde yapılıyor ama bunun rantını Marmara, Ege yiyor. Çünkü onlar firmalaşmada daha profesyoneller. Bizden alıp etiketi koyup satıyorlar. Bu anlamda EXPO bizim firmalarımız için çok anlamlı olacak. Artı bölgemiz sürekli savaşla anılıyor, biraz da huzurla anılsın istiyoruz.

1 milyar lirayı kim sağlıyor?

Biz sağlıyoruz, Ankara'dan da istiyoruz. Biz devlet olmayı bırakıp Türkiye'nin serhat ili olmuşuz. 7'inci büyük şehiriz. Devletimizin bütçesinden faydalanma hakkımız var.

Geri dönüşünü nasıl bekliyorsunuz bu işin?

Kendimiz için bir şey beklemiyoruz. Şehrimiz için beklentilerimiz var. Bölgenin huzura ihtiyacı var. Devletimizin de katkı sağlaması gerekir. Olaya politik ve particilikle bakarsak bu coğrafyaya yazık ederiz hem de devletimiz yapması gerekeni yapmadı deriz bu da doğru değil. 1 milyarın dışında da özel tanıtım yerlerinin katkısı olacaktır. Özel stantlardan da ücret isteyeceğiz tabi. Ama 1 milyar bizim kendi koyacağımız para. Diğerlerinden gelecekle 3 milyar olabilir. İstanbul'a mesela vermişiz kocaman bir bahçe. Bunun bir karşılığı olacak. Ankara'da öyle. Şanlıurfa geleceğim diyorsa onlar da bahçelerini yapacak. 6 ay geçince bu bahçeler kalacak. Bozulmayacak bunlar.

Biz Kars kazını gönderelim...

O pek kalıcı olmaz (gülüyor) bence ama gönderin tabi.

Bu ticari bir iş midir?

Şimdi biz olaya ticari bakmıyoruz. İnsanlar savaştan kan, göz yaşı içinde. Biz de 500 bin misafir var. Adana, Mersin herkes aynı sıkıntıları çekiyor. Ama en çok sıkıntıyı biz çekiyoruz. Burada turizme katkı şart, ticarete katkı şart. Ama biz ticari düşünmüyoruz. Şehir için gerekli diyoruz. Ekonominin yaşaması lazım. İnsanların umutlanması lazım. Bu 6 ayın kaymağını sadece Hatay değil tüm Türkiye yiyecek. Olaya böyle bakarsak çok büyük bir yol almış oluruz. Şimdi bu kadar artı için belediyenin 1 milyar lira harcamasının bir önemi yok. Ama bu 1 milyarın da paylaşılması lazım. Özellikle merkezi hükümetten destek bekliyoruz. Hatay için de Türkiye için de insanlara hizmet ediyoruz. Bu işin partisi olmaz.

Ben şimdi oraya geldim. Bireysel bir turistim. Neler göreceğim?

Sanat olacak, kültürel faaliyet olacak, sportif faaliyet olacak. Olacak da olacak. Büyük bir organizasyon olacak. Aynı eylemleri planladığımız iki bölgede de yapacağız. Mesela kazdan başka bir şey yemediyseniz Hatay'da çok şey yersiniz. Çünkü Hatay ayrı bir lezzet.
 

mehmet mert lütfü savaş

Şimdi EXPO'yu anladık. Potansiyel anlamında ziyaretçi ne kadar olacak?

2 milyon ziyaretçi bekliyoruz. 6 ay için bekletimiz 2 milyon insan. Ama 6 ay dışında daha da çok insan.

Salgın devam ederse geri mi çekeceksiniz bu işi?

O işi biz değil EXPO belirliyor. Onlar kararını verecek. Ama biz bu işi bitireceğiz.

TÜRKİYE'Yİ KARIŞTIRMAK İSTİYORLAR!

Şimdi EXPO tamam. Hatay'da bir de çok yangın oluyor. İçimiz acıyor. Siz oradaki yönetici olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Hatay çok renkli bir şehir. Akdeniz'deki en stratejik yer Türkiye için. Büyük bir enerji kavşağı noktasında. Hatay'da çok çeşitli insan var. Her dinden, her milletten, her dilden insan bulabilirsiniz. Hatay, Türkiye'nin yumuşak karnı gibi görülüyor. Dış güçler böyle görüyor. Türkiye üzerinde amacı olan gruplar bunlar. O yüzden Hatay'ı her an karıştırabiliriz gibi bir hayale kapılıyorlar. Bunun için de birçok eylem çeşidini deniyorlar. Farkındaysanız tüm Akdeniz'de müthiş bir enerji ve gıda mücadelesi var. Biz de masadayız. Hemen bitişiğimizde İdlib, Afrin var. Orada büyük grupların kümelenmesi var. Amerika, Rusya, İran, Avrupa Birliği, İsrail hepsi orada. Esas problem Akdeniz'deki enerji koridoru ve güvenli gıdayla ilgili mücadele. Ülkemizin elini zayıflatmak isteyen, kendini oyun kurucu olarak gören güçler, Türkiye'yi yıpratmak ve içe dönük mücadeleyi artırmak için en yumuşak karın Hatay'ı görüyorlar. Bu nedenle Gezi eylemleri Türkiye'de 3 ay sürdü Hatay'da 6 ay sürdü. Samandağ, İskenderun, Belen yangınları var. Hepsinin çıkış sebebi Türkiye'ye maddi kayıp verdirmek için değil psikolojik olarak ülke gündemini Hatay yapmak. Hatay'taki bu az önce saymış olduğum dinsel, etniksel farklılıkları zafiyet olarak görüp şehrimizi karıştırmak ve Türkiye'yi karıştırmak istiyorlar. Çıkan yangınlar doğal yangınlar değil. Aynı anda senkronize, en rüzgarlı ve nemin en az olduğu günde bu yangınların çıkartılması bir tesadüf olamaz. Amaç dediğim gibi; toplumu kaygılandırmak, güven ortamını zedelemek, Türkiye'yi karıştırmaktır. Ama şunu bilsinler ki biz milattan önce 30'uncu yıldan itibaren; 638'den itibaren de İslamiyet'le tanışmış topluluklar içinda majör bir kavga hiç yaşamadık. Biz herkese saygıyla geldik. Bundan sonra da bu saygıyı sonuna kadar korumak istiyoruz. Kimse bizim birliğimizi bozamadı, bozamaz.


Yangının zararı ne oldu?

4 bin hektar kaybımız oldu. Can kaybımız Allah'a şükür yok. Köylerimizi inceledik çok hasar gören köy evlerimize gücümüz doğrultusunda para verdik, destek verdik. Ama fabrikalar yandı, depolar yandı. Bunlara gücümüz yetmiyor. Merkezi hükümetin ilgilenmesi gerekiyor.


BÜTÜN TÜRK DÜNYASINI HATAY'DA TOPLAYACAĞIZ

Hatayspor'u ben Büyükçekmece Tepecik'ten biliyorum. Hatay, Süper Lig'de. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?

5 yıldır Hatayspor'a destek veriyoruz. Belediye başkanı oldum olalı destekliyoruz. Amatör sporları da destekliyoruz. İşitme engelli futbol takımımız var. Voleybol takımımız var. Hentbol takımımız var. Yine tekvando, boks gibi dövüş sporlarında sporcularımız var. Atletizm takımımız ülke genelinde her daim ilk üçe oynuyor. Bunların dışında her sene yılda 1 defa güreş şampiyonası yaparım. Bu sene hariç son iki yılda Balkan ülkelerini ve Türki devletleri burada ağırlıyorum. Amacım Türk dünyasını Hatay'ta toplamak. Bunun dışında da Hatayspor'a fiilen destek oluyoruz. Amacımız bu sene Hatayspor ile ilk 10 içinde olmak. Şu an güzel bir altyapı hazırladık. Gelecek için ümit veren bir altyapımız var. Profesyonel bir takım için çok güzel bir tesis yapıyoruz. İçinde 4 tane antrenman sahası olacak. Güzel bir arazi aldık, yatırımlara başlayacağız.

Yorumlar (0)