5 Eylül 2018 Çarşamba Reyting Sonuçları | Çocuklar Duymasın mı birinci Nefes Nefese mi?

Televizyon ekranlarında en çok izlenen yapımlar belli oldu. Programlar, diziler, yarışmalar, komedi tiyatroları ve haber bültenlerinin yanısıra gündüz kuşağında Müge Anlı'nın da katıldığı reyting sıralamasında kıran kırana bir rekabet var. Peki dün en çok Çocuklar Duymasın mı izlendi Nefes Nefese mi? İşte 5 Eylül 2018 Çarşamba Reyting Sonuçları

Medya 06.09.2018, 06:39 Burak ZİHNİ
5 Eylül 2018 Çarşamba Reyting Sonuçları | Çocuklar Duymasın mı birinci Nefes Nefese mi?

İzleyicilerin kumanda hareketleri ve kanallardaki kalma süreleri baz alınarak oluşturulan sıralamada günü bitirmek isteyen kanallar ve yapımlar arasında dün de reyting savaşı vardı. Günün en öne çıkan yayınları arasında Çocuklar Duymasın ve Nefes Nefese bulunuyor. Arka arkaya iki ölüm haberi ile sarsılan Çocuklar Duymasın ekibinin performansı gerçekten takdire şayan. Diğer tarafta yaza damgasını vuran Nefes Nefese de önemli bir reyting şampiyonu adayı. Sabah programlarının vazgeçilmezi Müge Anlı da pazartesiden itibaren reyting rekabetinin içerisinde. Bir kez daha açtığı dosyalarla evimize konuk olacak güzel gazeteci sezona Ordu'daki seri katil yayınlarıyla başladı. Bu durum halkın da dikkatini çekti ve sabah saatleri Anlı olmadan geçmiyor. saydığımız yapımların haricinde Show TV tüm yazı geçirdiği Güldür Güldür Show ile bir kez daha izleyicisinin karşısına çıktı. ATV'de Hızlı ve Öfkeli 6 vardı. FOX'un klasiği Yaparsın Aşkım ve FOX Ana  Haber zirveye yine aday. TRT ise Diriliş Ertuğrul'u yayınladı. Bakalım içlerinden hangisi birinci olacak? En çok izlenen dizi hangisi5 Eylül 2018 Çarşamba Reyting Sonuçları TİAK tarafından açıklanan raporla belirlenmektedir.

Reyting sıralaması her gün belirli sayıdaki televizyon kullanıcısı ve hane tarafından oluşturulmaktadır. Bağlanan cihazlarla birlikte ölçülen kumanda hareketleri ve kanallardaki gezinme süreleri üzerinden hesaplanan veriler yüzdeye dökülür. Böylece reyting sonuçları ortaya çıkar. Bu veriler ve sıralamalar kanal sahiplerinden reklam verenlere, izleyicilerden oyunculara binlerce kişiyi direkt olarak etkilemektedir. Ayrıca yapımların sürekliliği konusunda da referas sağlayabilmektedir.

güldür güldür show
 

Reyting nedir? Rating nasıl ölçülür? Total ve AB Grubu nedir? Share ne anlama gelir?
 

1- İzleyici Ölçümü nedir ?

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?

İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?

Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2201 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?

Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?

TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2201 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?