7 Eylül 2018 Cuma Reyting Sonuçları | 4N1K İlk Aşk mı millli takım maçı mı birinci oldu?

Televizyon ekranlarına damga vuran yapımlar belli oldu. Diziler, filmler, yarışmalar ve son olarak milli takım maçı günün en çok izlenenleri arasında yer aldı. Peki dün öne çıkan yapımlardan biri olan 4N1K İlk Aşk mı yoksa Türkiye'nin Rusya ile oynadığı Uluslar Ligi maçı mı birinciliği elde etti? İşte 7 Eylül 2018 Cuma Reyting Sonuçları

Medya 08.09.2018, 06:40
7 Eylül 2018 Cuma Reyting Sonuçları | 4N1K İlk Aşk mı millli takım maçı mı birinci oldu?

Reyting savaşları dün de devam etti. İddialı kanalların kozlarını ekrana sürdüğü ve birincilik için mücadele ettiği akşamda pek çok yapım arasından seçim yapmakta zorlanan izleyiciler günün birincisini belirledi. Yeni güne evrilen saatle birlikte '7 Eylül 2018 Cuma Reyting Sonuçları açıklandı mı?' sorusunun cevabı da en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Dün Show TV'de Güldür Güldür Show harici bir film yayınlandı. John Carter isimli yabancı film izleyicilerle buluştu. Show TV'de ise bir Kemal Sunal klasiği Sahte Kabadayı vardı. Bugün bile internette milyonlarca kez izilenen Sahte Kabadayı'nın reytinglerde iddialı konuma gelmesi muhemel. Kanal D de ekranların bitmeyen yarışmalarından Çarkıfelek'le karşımıza çıktı. ATV cuma günlerinin reyting kralı Aşk ve Mavi'nin tekrarını yayınladı. Arka Sokaklar'ın başlamasına bir hafta kala adeta oduna ateş attı. FOX'un lider dizisi 4N1K İlk Aşk cuma gününü en büyük zirve adayı. Söz konusu yapımların yanısıra Müge Anlı ile Tatlı Sert ve FOX Ana Haber Bülteni de günün en çok izleneleri arasındaydı. 7 Eylül 2018 Cuma Reyting Sonuçları TİAK tarafından yayınlanmaktadır. Saat 10.15 itibariyle öğrenebilirsiniz.

Reyting sıralaması her gün belirli sayıdaki televizyon kullanıcısı ve hane tarafından oluşturulmaktadır. Bağlanan cihazlarla birlikte ölçülen kumanda hareketleri ve kanallardaki gezinme süreleri üzerinden hesaplanan veriler yüzdeye dökülür. Böylece reyting sonuçları ortaya çıkar. Bu veriler ve sıralamalar kanal sahiplerinden reklam verenlere, izleyicilerden oyunculara binlerce kişiyi direkt olarak etkilemektedir. Ayrıca yapımların sürekliliği konusunda da referas sağlayabilmektedir.

güldür güldür show
 

Reyting nedir? Rating nasıl ölçülür? Total ve AB Grubu nedir? Share ne anlama gelir?
 

1- İzleyici Ölçümü nedir ?

İzleyici Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür.

2- İzlenme Oranı, İzlenme Payı nedir ?

İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir.

3- Türkiye'deki televizyonlar için izlenme oranları (reyting) ölçümleri nasıl yapılmaktadır?

Türkiye’de reyting ölçümü, Avrupa’da bir çok ülkede bu türden veriler üreten AGB Nielsen tarafından 1989 yılında başlatılmıştır. Günümüzde ise reyting ölçümlerini TNS gerçekleştiriyor..

1 Ocak 2005 tarihinden itibaren izleme ölçümleri, 21 il merkezinde ve bu il merkezlerinin 20.000 nüfus üstü kent-ilçelerinde olmak üzere Türkiyede 2201 hanede yapılmaktadır. Firmadan alınan bilgilerde söz konusu hane sayısının bu bölgelerdeki 5 yaş üzeri 38.935.633 kişiyi temsil ettiği belirtilmektedir.

4- A/B ve TOTAL ne demek?

Ölçüm yapılan dört tane grup var. A/B, C1, C2, D/E. Bu grupları oluştururken hane reisinin eğitim ve mesleğine bakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olan insanlar A/B dediğimiz grubu oluşturuyor. C ve D/E grubu ise daha alt geliri temsil eden insanlar. Total ise bütün bu grupların toplamı demek.

REYTING (TOPLAM İZLEME ORANI) % : Belirli bir zaman diliminin dakikası başına düşen ortalama izleyici oranı. Toplam türk televizyon seyircisinin izleme oranı %.

SHARE (İZLENME PAYI) % : Bir kanalın ve programın belirli bir zaman diliminde toplam televizyon izlemeden aldığı pay.

4- Reyting ölçüm sisteminin çalışma şekli?

TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2201 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?