Gazeteci halkın avukatıdır

Gazeteci halkın avukatıdır
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Uğur Mumcu'yu anma etkinliğinde konuştu

Uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu, vefatının 25. yılında anıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikte konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Gazeteci demek eleştirel olmaktır. Bu anlamda gazeteci halkın avukatıdır” dedi.Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile Kadıköy Belediyesi, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi’nde, katledilişinin 25. yılında Uğur Mumcu’yu anma programı düzenledi. “Türkiye'de Gazeteci Olmak, Gazeteci Ölmek” etkinliğine çeşitli bedeller ödemiş veya ödemeye devam eden gazeteciler ve katledilen gazetecilerin yakınları konuk oldu.

Katılım yoğun oldu
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun açılış konuşmalarını yaptığı etkinliğin moderatörlüğünü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Gazeteci-Yazar Yasemin Arpa yaptı. Hasan Fehmi’den Abdi İpekçi’ye, Metin Göktepe’den Hrant Dink’e katledilen gazetecilerin Uğur Mumcu şahsında anıldığı geceye konuşmacı olarak; Altan Öymen (Gazeteci-Yazar), Aydın Engin (Cumhuriyet Gazetesi Yazarı), Barış İnce (Birgün Gazetesi Yazarı), Erol Önderoğlu (Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü), Fatih Polat (Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni), Mihail Vasilidais (Apoyevmatini Gazetesi), Hilmi Hacaloğlu (Gazeteci), Kadri Gürsel (Cumhuriyet Gazetesi Yazarı), Meryem Göktepe (Metin Göktepe’nin kardeşi), Mine Sögüt (Cumhuriyet Gazetesi Yazarı), Mustafa Köz (Türkiye Yazarlar Sendikası-TYS Başkanı), Tuğçe Duygu Köksal (İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi),Tuğrul Eryılmaz (Gazeteci), Yasemin Giritli İnceoğlu (İletişim Akademisyeni) katıldı.

Gazeteci halkın avukatıdır
Gecede bir açılış konuşması yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, “Artık Türkiye zor bir dönemden geçiyor lafını kullanmak istemiyorum. Savaşın eşiğinde olan bir ülkeden söz ediyoruz. Gazeteci demek eleştirel olmaktır. Bu anlamda gazeteci halkın avukatıdır” dedi.

Cinayetler işleniyor
Öldürülen gazeteciler hakkında konuşan gazeteci - yazar Altan Öymen, “Benim gibi düşünmeyen benim düşmanımdır anlayışı bazen siyaset sahnesinde çıkıyor ve açıkça söyleniyor. Ya benden yana olursun ya da benden yana olmazsın. Bu durum basına intikal ettiği zaman da kendileri gibi düşünmeyen insanların öldürülmesini isabetli bir iş sayıyor ve bu cinayetler işleniyor” ifadelerini kullandı. Birgün Gazetesi yazarı Barış İnce, “Eğer Uğur Mumcu gazeteci olarak öldüyse, Hrant Dink katledildiyse bunların nedeni aslında belli gerçekleri açığa çıkarmaları ve belli doğruları korkmadan cesaretle söyleyebilmeleridir” dedi.

Bedel ödemiş hissetmiyorum
Cumhuriyet Davası’nda Silivri Cezaevi’nden tahliye olan Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Kadri Gürsel, “Kendimi mağdur edilmiş ya da bedel ödettirilmiş hissetmiyorum. Çünkü gazetecilik yaptığım için bana bedel ödettirdiği duygusunu yaşatmaya çalışan kimseyi mutlu etmek istemiyorum. Uğur Mumcu’yu anmak gazeteciliği anmak kadar gerçeği de savunmaktır. Çünkü gazetecilik gerçeklere ulaşmak, ortaya çıkarmak ve öğrenmektir” ifadelerini kullandı.

Sevgiyle anıyorum
Gazeteciliğin kutsal bir meslek olduğuna değinen Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da “Bu meslek için hayatını kaybeden tüm gazetecileri saygıyla, sevgiyle anıyorum. Hapishanede olanların hepsine selam gönderiyorum. Biliyorum ki toplumdaki tüm bu zalimler tarihte her zaman yok oldular. Halklar yaşadı, halklar yaşamaya devam edecek” dedi.  DHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.