Sözcü yazarı Deniz Zeyrek: RTÜK’ün yaptığı 'girişim özgürlüğü' ihlalidir

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek: RTÜK’ün yaptığı 'girişim özgürlüğü' ihlalidir
Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Sözcü TV'nin logo ve isim değişikliği için Radyo Televizyon Üst Kurulu'na yaptığı başvurunun gündeme alınmadığını söyledi.

Zeyrek, "RTÜK'ün yaptığı girişim özgürlüğü ihlalidir" başlıklı yazısında; şunları kaydetti: 

Ne yazık ki, yapılanlar da sizi  haklı çıkaracak nitelikte ama konuyu yakından takip eden biri olarak asıl önemli olan soruların şunlar olduğunu düşünüyorum:

SÖZCÜ TV'ye olumsuz tavır doğrudan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan mı kaynaklanıyor yoksa ilgili kurumlardaki bürokratlar ile onları etkileyen bir gruptan mı?
Birileri, bir çok alanda olduğu gibi “Cumhurbaşkanı'nı aşamıyoruz” diyerek kendi kararlarıyla ilgili, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın arkasına mı saklanıyorlar?

Ben, içeride ve dışarıda binlerce konuyla uğraşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işi gücü bırakıp SÖZCÜ TV'yi engellemeye çalışacağı kanaatinde değilim ve böyle bir ihtimali düşünmek dahi istemiyorum.

Ancak sonuçta ister Cumhurbaşkanı Erdoğan olsun, ister başkaları, karar vericilere şu önemli iki detayı hatırlatmak isterim:

Birincisi, SÖZCÜ TV, objektif, basın meslek ilkelerinden, vatanseverlikten, ülkenin birliğinden/bütünlüğünden/çıkarlarından, millet iradesinden, demokrasiden ödün vermeden, “ana akımı” ve “makulü” yansıtacak bir yayın yapma arayışındadır. O nedenle iktidarın “muhalif olacak” ön kabulü varsa bu tamamen önyargıdan ibarettir.

İkincisi de bir ülkenin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasının en önemli teminatı olan “iş ortamı ve girişim özgürlüğü”  açısından, bir yatırımın hiçbir gerekçe gösterilmeden engellenmesinin çok ciddi bir sorun olduğudur. Hükümetler, bürokrasi, bilerek ya da isteyerek büyümenin ve refahın itici gücü olan yatırımcıların önüne böyle engeller çıkarmayı sürdürürse, biz ne istihdamı ne ülkeyi ne de refahı büyütebiliriz.

Yani, SÖZCÜ TV'nin yaşadığı durumda, mesele bir televizyon kanalını engellemek değil, iş ortamı ve girişim özgürlüğünün korunması meselesidir.

Dilerim Cumhurbaşkanı Erdoğan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, olaya bir de bu açıdan bakarlar.

Yazının devamı için tıklayın  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.