Yeni Hükümet Sistemi sonrası Sarı Basın Kartı nasıl alınır? Başvuru şartları

Türkiye'de medya sektöründe çalışan basın mensuplarına belirli bir süre sonra şartları karşılaması halinde Basın ve Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafınca temin edilen sarı basın kartı için artık adres değişti. Yeni sistemle birlikte başvuru yapmak isteyen basın mensupları Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi aracılığı ile başvurularını gerçekleitrecek.

Sarı Basın Kartı için BYEGM tarafından istenen şartları hatırlayalım
-18 yaşını bitirmiş olmak
-En az lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olmak
-Kısıtlı veya kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak
- 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı 5 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da şantaj, hırsızlık, sahtecilik, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma, yalan tanıklık, yalan yere yemin, iftira, suç uydurma, müstehcenlik, fuhuş, hileli iflas, zimmet, irtikâp, rüşvet, kaçakçılık, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma suçları ile bu suçların özel kanunlardaki karşılıkları ve 5187 sayılı Kanunun 25 inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan suçlardan veya bu suçlara tahrik ve teşvikten hüküm giymemiş olmak
-Basın Kartı Yönetmeliğinde belirtilen suçlardan veya bu suçlara teşvik ve tahrikten hüküm giymemiş olmak
-5953 sayılı Kanun hükümlerine uygun sözleşme yapmış olmak
- Gazetecilik faaliyeti dışında ticari, sınai veya zirai faaliyette bulunmamak
- Mesleğini sürekli icra etmek
- Çalıştığı yayın organının Basın Kartı Yönetmeliğine uygun olması

Sonrasında gerçekleşen başvurular çeşitli aşamalarla birlikte son bulup komisyonda kart alacak kişi oylanıyordu.

Yeni sistemle birlikte şartların nasıl şekilleneceği de merak konusu.

Sarı basın kartı olanlar ne yapacak?
Tahminlere göre Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi tarafından belirlenen tarih ve şartlara göre yeni başvurularını yaparak kartlarını değişime gönderecek.

Sarı basın kartı başvurusu bulunan basın mensupları ne yapacak?
Cumhurbaşkanlığı bünyesine aktarılan basın kartları için sürecin olduğu gibi işleyeceği öğrenildi. Yeni hükümet sistemi ile birlikte başvuru yapacaklar için adres Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olacak

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.