11.10.2018, 06:22

Meğer “biz bize yeter” mişiz 

Mckinsey ile yapılıp, bozulan malüm anlaşmaya 16 bakanlık temsilcisinin içinde bulunduğu maliyet ve dönüşüm ofisi' nin başındaki isim, maliye ve hazine bakanı berat albayrak hükümet adına imza koymuştu.
Yapılan anlaşmanın bize maliyeti ve sunulacak hizmetlerin detayları net olarak açıklanmamıştı. Ancak, dünya olaylarına biraz meraklı olan herkes bu şirket ve benzerlerinin en azından adını, ilgi alanını, global bağlantılarını kabaca bilirler. Antlaşma iptal olmasına rağmen, geldiğimiz nokta itibariyle McKinsey ile daha yakından tanışma mecburiyetinde kalacağımız         anlaşılıyor.
Bu şirket, ülkemizde yeni olmayıp; geçmişte bir çok çalışmalarımıza imza koymuştu. Şirketin elle tutulur, gözle görülür bir başarısından ne yazık ki, söz etmek mümkün değil. 
Faaliyet yürüttüğü birçok ülkede İngiltere dışında başarılı olmuş ikinci bir ekonomiye rastlayamıyoruz. İngilizler, AB'den çıkış (Brexit) sürecinde, 3 aylık danışmanlık hizmeti için kendileriyle 888 milyon dolar karşılığında anlaşma yapmış. Ülke ismini dikkatlerinize bir daha sunmak         isterim.
İngiltere adına yapılan projedeki başarısının dışında, 60 kadar ülkede, 10 000'in üzerindeki çalışanlarıyla McKinsey'in çalıştığı diğer bazı ülkelerdeki sonuçlara dikkat edelim: 
Dünyanın en borçlu üçüncü ülkesi olan Lübnan; kendimi bildim bileli hala devlet olmaya, geçmişte Ortadoğu'nun Paris'i diye bilinen ihtişamlı Beyrut rüyaları görmeye, o günleri geri getirmeye çalışıyor, ama; nafile!
Azerbaycan'ın, Karabağ'ı niçin kaybettiğini sağlıklı bir şekilde irdelersek; malüm şirketin izlerini bulmak güç olmaz.
Suudi Arabistan'ın petrolüne ve parasına ABD, niçin el koydu acaba? Ve Suudilerin, şu anki dünya konjonktüründe geldiği konum, İslam ve İslam dünyası ile olan ilişkilerinin perişanlığını ne ile açıklamalı?Porto Riko, yakın gelecekte iflas ettiğini, borçlarını ödeyemiyeceğini açıklayacak. 
Myanmar'a uygulatılmış ekonomik paketin sonucu; yerlerinden, yurtlarından çıkarılan, kanları dökülen Müslüman kardeşlerimizin perişanlığı ile son buldu.
Bütün bunlar, McKinsey'in marifetkeri..!
Kim yaparsa yapsın; yanlış yanlıştır. Yanlıştan dönmek ise; Erdem. Sayın Başkan, bir şekilde bu yanlıştan dönüldüğünü açıkladı. Yüreklere su serpti.Yoksa; Millet, 2019 Mart'ında ve sandıkta Ak Parti'yi "kılıcıyla düzeltecekti!" diye düşünüyürum. Ayrıca, Milletimizin güven, sevgi ve itimadını kazanan sayın Başkan sayesinde Ak Parti'ye açılan kıredide güven hayli sarsıldı. Yeni bir kibrit çakmayla bu kredi yerle bir olur kanaatindeyim.
Türkiye'nin bu danışman şirkete mecbur edilmesi, kanımca; 2023'ten itibaren sona erecek "99 yıllık imtiyaz sözleşmeleri"nin yeniden uzatılarak bağımlılığın devam ettirilmesine yönelik uluslararası bir projeydi. İyi niyetlerine rağmen, Türk yetkililer 'siyasi toyluk' nedeniyle bu oyuna gelmişlerdi. Şükür ki Başkan; "oyubu bozdum" dedi.
Bütün bunlar olurken Ak Parti tabanında hala; "Reis, fitneyi önlemek için geri adım attı" kanaati hakim!Yani, 'fitneyi önlemek için;  ülkenin büyük menfaatlerini elinin tersiyle itti' anlamındaki görüş sahipleri bize ne kazandırır, Allah aşkına? 
Yazacak çok şey var ama şöyle bitirelim: 
Gerçekten "Biz Bize Yeteriz"
Çünkü;
"Habibim! Her türlü mucizeyi göstersen de, onlar senin kıblene dönmezler. Sen de, onların kıblesine dönecek değilsin." 
(Bakara:145)
"...Kendi dışınızdakileri SIRDAŞ edinmeyin. Çünkü; onlar, size fenalık etmekten asla geri durmazlar. Hep sıkıntıya düşmenizi isterler..."
(A. İmran:118)"
İnançsızların, müşriklerin ateşi ile aydınlanmayın. (Bunun bir bedeli olur.)
(Nese-i Zinet:51)
Anlayıp itibar edene!  Selam ve sevgi ile. 

Yorumlar (0)