04.09.2018, 20:04

Merhaba Biga

Trakya Karate Ligi'nin finali için Biga'dayız Çatalca Belediyesi Karate Takımı katıldığı her turnuvada başarı kazanmanın yanısıra ilimizi ilçemizi en güzel şekilde tanıtıyoruz her ay yaklaşık 4 turnuvaya gidiyoruz özel turnuvaların yanısıra iller arası karate ligimizde var 4 etaptan oluşan Trakya İller Arası Karate Ligi finali 9 Eylül Pazar günü Çanakkale ilinin Biga ilçesinde yapılacak .
Kısaca Trakya Karate Ligi'nden bahsedersek geçen köşemde yazmıştım katılan il ve ilçeleri kulüpleri bugün birazda içeriğinden bahsedelim. Adı üstünde Trakya Karate Ligi iller arası katılım oluyor bu sezon Çatalca'dan tutun Çanakkale'ye kadar tüm Trakya Karate Kulüpleri'nin katıldığı müthiş bir organizasyon ana iskeletini oluşturan hocalarımız arkadaşlarımız hepsi mükemmel ligimizin amacı Trakya bölgesinde bulunan karate yapan sporcularımızı geliştirmek ve başarılarını milli sporcu olarak taçlandırmak üç etabı çok güzel geçti bizim amacımız binlerce sporcuyla maç yapmak değil elit kaliteli sporcular yetiştirmek ve gün be gün çok yoğun talep var Trakya Karate Ligi'ne katılmak isteyen kulüplerimiz var.
Bu son Biga finalinden sonra dışarıdan gelmek isteyen kulüpleri kabul edeceğiz amacımız Türk karatesine katkı maçlara gidemeyen maddi durumu olmayan sporcularımızında böylelikle maçlar ayağına geliyor. Bunu da maçlarda bir çok veliden duydum herkes çok mutlu diyorlar hocam biz uzaklarda maçlar olduğunda gidemiyorduk bazen işimiz icabı bazende maddi imkansızlıklar yüzünden gidemiyorduk ama şimdi maçlar ilimizde ilçelerimizde yapılıyor bu sayede çocuklarımız farklı illerin sporcularıyla maç yapıyorlar başka sporcularla arkadaşlık ediniyorlar tecrübeli sporcuları görünce kendilerine örnek alıyorlar.
Trakya Karate Ligimi'zin bir diğer özelliği hem kata hemde kumite olması böylelikle kata kumite yapan sporcuların hiçbirisi mağdur olmuyor köşemi okuyan karateyle ilgisi olmayan okuyucularım karatede iki katagoride yarışma düzenleniyor birincisi kata dediğimiz ferdi tek başına 360 derece teknikleri bireysel yaparak kendi ekseninde dönerek bir rakip varmış gibi kuralları olan simitrik olarak yapılan teknikle kuvetle kondisyonla ve en önemlisi kazanmak için çalışmakla yapılan hem ferdi hem de takım olarak çizilen katada dünya şampiyonu olabilirsiniz. Bu yüzden kata ve kumite olarak yazdım. Kumite iki kişi arasında karşılıklı olarak kurallar dahilinde yapılan hangi rakibin daha önce atak yaparak rakibinin belli gölgelerinden puan alınanın ismi kumite tabii ki kumite hem ferdi hem de takım olarak yapılıyor katada olduğu gibi kumitede dünya şampiyonu olabilirsiniz.
Çanakkale Biga ilçesinde düzenlenecek Trakya Karate İller Arası Finali'ne herkesi bekliyorum. Çanakkale Karate İl Temsilcisi Biga Finali'ne ev sahipliği yapacak Süleyman Orhan hocamıza ve ekibine başarılar dilerim.

Yorumlar (0)