03.03.2021, 05:53

Mısır, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile anlaşıyor

Dünyanın enerji temelinde yeni eko-politik gerilim alanı olan Doğu Akdeniz’de dengeler gün geçmiyor ki değişmesin. Malumunuz Ortadoğu ve Güney Avrupa ülkeleri arasında ‘Türkiye karşıtı’ ittifak uluslararası medya ve diplomatik kanallardan Türkiye’ye parmak sallarken; saha gerçekleri ve ilgili ülkelerin kendi içerisindeki anlaşmazlıkları Doğu Akdeniz’de kurulan/kurulacak olan her türlü dengenin Türkiye’den alzade olmayacağını da gösteriyor.

Son olarak Mısır'ın, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirdiği Türkiye-Libya kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alan hidrokarbon arama ihalesi; Yunanistan’da "Kahire'nin Ankara'ya açık kapı" bıraktığı şeklinde açıklandı.

Yunan Kathimerini gazetesi “Kahire hükümetince yayımlanan ihale haritasında, batıdaki bölgelerin Yunanistan ve Mısır arasında imzalanan MEB anlaşmasına göre belirlendiği, 28. meridyenin doğusunda yer alan bir parselin Türkiye'nin, Türkiye-Libya anlaşmasını imzalamasından önce BM'ye bildirdiği Türk kıta sahanlığının güney sınırlarında son bulduğu“şeklinde belirtildi.

Mısır'ın bu tercihi, Libya geçiş hükümeti, Mısır İstihbarat başkanın Türkiye temasları, Mısırlı Futbolcu Muhammed Mostafa’nın Mısır rejimince Fransız St.Entienne’in yüksek ücretine rağmen Galatasaray’a transferinin gerçekleşmesi, Mısır-Türkiye ilişkilerinin iyileştiği/iyileştirilmeye çalışıldığı olarak görülüyor.

Zira Mısır, Türkiye ile Doğu Akdeniz’de kıta sahanlığı anlaşması yapmaması durumunda yaklaşık Malatya büyüklüğündeki bir deniz alanını kaybedecek. Zaten Mısır, Yunanistan ile de bu yüzden karşı karşıya geldi. Ayrıca Yunanistan’ın Adalar Deniz’inde (Eski adıyla Ege Denizi) yayılmacı politika olarak dayattığı ‘adaların kıta sahanlığı’ politikası yüzünden Mısır’a minimum bir alan bırakacaktı.

Yunanistan, Kıbrıs, Mısır, İsrail, İtalya ve Ürdün'ün geçen yıl Ocak ayında ilan ettiği Doğu Akdeniz Enerji forumu 2020-Eylül ayında atılan imzalarla resmi statü kazanmıştı. Daha sonra Yunanistan, BAE, Mısır, Kıbrıs, Bahreyn ve Suudi Arabistan'ın oluşturduğu bir "Dostluk Forumu" oluşturuldu. Kuvvetle muhtemel Yunanistan önüne gelen her ülkeyle bir forum/grup/ittifak oluşturacağa benziyor. Ancak Yunanistan maksimalist politikaları yüzünden ittifak, pratikte uygulanamıyor. İtalya ve İsrail zaten istemsiz dahil olup yönünü Türkiye’ye dönmüş durumda. Mısır’ın da Türkiye ile anlaşması durumunda Yunanistan ve Rum kesimi ancak yemek yemek için bir araya gelebilir.

Sonuç olarak Mısır, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile anlaşıyor/anlaşmak istiyor. Bu bağlamda ilişkilerin tedaviye açık olduğu ve ‘eko-politik menfaatlerin’, kişisel hırs ve intikamın önüne geçmesi Mısır açısından önemli. Bu bağlamda Türkiye’nin iletişim kanallarını açık tutması ve aklı-selim politikası ilişkilerin seyri ve geleceği açısından umutlu bir resim ortaya koyuyor.

Yorumlar (0)