15.10.2018, 19:02

Nerede o gazeteler, o manşetler?

Ardahan yerelinde Kuzey Doğu Anadolu, Son Vilayet, Göle Gözlem, Hanak/Damal ve Çıldır Gazetelerinin yanı sıra ulusalda da Akşam, Habertürk, Birgün, Taraf gibi bir çok gazeteye haber ve yorumlar yazarak bugüne gelen gazetecilik hayatımı adeta arşivleyen facebook yine bir hatırlatma yapmış..
Havuz'a atılmadan önce benim,o dönemin önemli gazetelerinden olan Akşam Gazetesi altına imza attığım bir manşet karşıma çıkıyor.
Bugün kimsenin ağzına almaktan, üzerine yazı yazmaktan korktuğu Kürt Sorununu anlatan ve her Newroz da dert olan W harfi yüzünden yaşadığımız sıkıntıyı, 'Dewir Değişti'' başlığı ile veren o zamanın gazetesini görünce 'Nerede o gazeteler, o manşetler?' diyesim geldi.
Çünkü o günde demokrasi yok diyerek özgürlük savaşı verdiğimizi hatırlarken, o günlerde ki basın özgürlüğünü arar hale geldiğimizi de         hatırlıyordum..
Yetişemediğim ama okuduğum, belgesellerini izlediğim Menderes'ten bu yana sağ iktidarların yönettiği ülkede başta basın özgürlüğü olmak üzere insan hakları hatta hayvan haklarının sürekli manşetlerde olduğunu ama bugünkü gibi baskı görmediğini de hatırlatan o zamanki gazete ve manşetlerin bugün değil atılması düşünülmesini bile suç haline geldiğini de üzülerek düşünüyordum.
Gerçi o manşetleri atacak gazeteler, söyleyecek televizyonlar da çoktan kapatıldı, el konulduğunu da hatırlıyordum..
Çünkü basın özgürlüğü başta olmak üzere bir çok özgürlüğün tavan (!) yaptığı son 16 yılda benim de içinde bulunduğu onlarca gazeteci ya saf dışı edildi yada yazmaması, manşet atmaması için mahkeme salonlarında dolaştırılarak sağından, solundan sarılıp, ekonomik olarak ta kanadı, kolu kırılır hale getirildi.
Dedik ya o dönemin Akşam Gazetesine attırdığımız, 'Dewir Değişti' manşeti gibi bugünde devran değişti, havuz gazeteleri ve medyasının haberden çok iktidarın kıçını yalayan 8 puntoluk manşetleri atılırken insanların o manşetleri okumadığı gibi kıçlarını bile acıttığı için hiç bir yerde kullanmadığını da bilmek gerek.

Yorumlar (0)