10.07.2020, 12:55

Neyin fenni muayenesi uzatıldı?

Haber aynen şöyle bir başlıkla veriliyor. “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban bayramında sokağa çıkma yasağı hakkında açıklama yaptı.” Haberi merak ettiğiniz için tıklıyorsunuz ve sonuç; Hüsran! Açıklamada sadece “Şu an bir değerlendirme yapılmadı.” demiş meğer. Bu sefer de ben bu taktiğe geçeyim dedim. Başlığa takılmayın. Konumuz fenni muayeneler…

Tabi; uzatılan bir fenni muayene var lakin sadece taşıt muayeneleri. Siz zaten biliyorsunuzdur çünkü epey bir zaman geçti. 3 Nisan ile 3 Temmuz arasında ise araç muayene tarihiniz, 3 Temmuz’dan itibaren 45 gün daha bir süre verdiler. Bilginiz olsun.

Gelelim yazarın aslında sizi yakalamışken anlatmak istediği noktaya;

İşyerinizde makineniz var mı? Kompresör, kazan vb basınçlı diğer kaplar, asansör, yangın tesisatı, havalandırma, transpalet vb. ekipman var mı? Elektrik tesisatı zaten vardır? İşte İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile yeni tanışan siz değerli küçük işyeri sahipleri (50 çalışan altı); daha önce sanıyordunuz ki ben İSG Kanunua tabi değilim; ama meğer öyleymişsiniz; bu yukarıda yazdıklarım da yıllardır bakım görmedi, muayene nedir, yetkili servis mi? diye soruyorsunuzdur etrafa. Bana vakti zamanında sorulduğu için yazıyorum bunları. Memleketimin insanını, 81 ili gezmiş birisi olarak ifade ediyorum. Şimdi bunların üstüne bir de İSG uzmanı gelecek ve bu ekipmanlara bakacak firmada. Fenni muayene yaptıralım diyecek. Üstelik yılda bir diyecek.

Bu kısım önemli, aman dikkat!

Size firma önerirse eğer siz kendiniz de benzer başka bir firmadan teklif alın. Yüzdeyle de çalışanlar oluyor ama bazen aynı firma’nın sahibinin kardeşinin, dayısının bir de fenni muayene firması oluyor. Aynı kişiye ait de olabiliyor, çünkü yasak yok ne yazık ki! Anlayın artık siz ne demek istediğimi. Siz başka yerlerden de teklif alın. Efendim rakamlar odanın belirlediği rakamlar deyiverirler, olsun siz başka yerlerden de teklifinizi alın. Bu işlere karışmayan uzman arkadaşları töhmet altında bırakmayalım; her kuşun eti yenmez ama piyasayı da bilsinler dostlarımız.

İki şeyi asla yapmayın!

Birincisi; Sizi ziyaret etmeden uygun fenni muayene raporu gönderirlerse asla kabul etmeyin!

İkincisi; Birincisini siz teklif etmeyin!

Neden mi? Klişe bir tabir var; hem yakarsınız, hem yanarsınız…

Fenni muayeneler tıpkı araçlarınızdaki gibi zorunlu, üstelik fenni muayene sonucunda varsa bir uygunsuzluğu; onları da gidermeniz gerekiyor. Ne mi olur? İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğüne bağlı denetçiler gelir ise eğer, bu yazdıklarımın da üstüne sahayı gezip bakarlar ve tüm yanlışlarınızı, eksiklerinizi tamamlayın diye size süre verirler ve siz de tamamlarsınız zaten çünkü takip denetimlerinde hala yaptırmadıysanız maddi ceza hatta kapatma cezası ile karşılaşma ihtimaliniz var.

Başka bir durum yani iş kazası söz konusu olursa bu eksiklikleriniz sizin başınıza epey bir bela olur haberiniz olsun. Can kaybını, maddi zararı riske etmeyi seven bir milletiz ne yazık ki!

Bütün bunların dışında ayrıca şikayet edilme riskiniz de var. İspat edilirse de, çalışan isterse haklı fesihle tazminatını alıp gider. İş güveliği eksikliği, yanlışlığı çalışan için risk oluşturursa haklı fesihe gitmesi mümkün. Bu konuda yargıtay kararları var. Yasayı takip edebilirsiniz.

Peki bakımlar nasıl olcak?

Fenni muayene ayrı, bakım ayrı hatta yeterlilik belgesi ayrı.

Kazancı belgesi diye bir belge var mesela. Zorunlu bu belgesi olan personelden hizmet almanız. Fenni muayene de zorunlu, yılda bir bakım da zorunlu. Kazancı belgesi eğitimini Makine Mühendisleri Odası veriyor. Kazanınızın tipine göre değişiyor. Öyle her kazan için kazancı belgesi şart değil.

Makinelerinizin bakımını da ehliyeti olana yaptırmak zorundasız; uzun yıllar makinecilik yapmış diye bakıma yetkili olamıyor. Alaylıdır çok iyi bakım, tamir işlerini gerçekleştiriyordur ama diploma, belge şart.

Diploma her yerde şart demiyorum, olmadığını öğrendik. Siyaset mesela?

Sağlık ve güvenlik dolu bir çalışma yaşamı dilerim!

Yorumlar (0)