07.01.2020, 06:22

O ülkenin güneydoğusu da yanıyor!

Ülke olarak dünyayı sadece Ortadoğu'dan ibaret gördüğümüz şu günlerde hatta son aylarda yaşanan ve devam eden bir olay insanlığın sadece ülkeler arası çıkan çatışmalar ve kara altın olarak bilinen petrol için yapılan savaşlarla son bulmayacağını ortaya koyar gibi.
Çünkü başta ülkede, bölgede, yerelde onca habere konu olan sorunları görmezden gelip, '' haber olsun'' diyerek kendilerine ''İş yapıyoruz'' görüntüsü verenler, yüksek kesimlere çıkıp, ''Kar yağdı, yollar kapandı'' diye haber yapanlara karşın şu an bulunduğum Ardahan'da ve bölgede beklenen kar yağışının olmaması ve gelecek yılın kurak geçeceğinin şimdiden tartışılması, dünyamızın diğer ucunda aşırı sıcakların getirdiği yangınlar hala devam ediyor.
Bir çok insanın yanı sıra bölgemizin dondurucu soğuklarında bir parça yiyecek bulmakta zorlanan, sıcak bir yuvadan yoksun yabani hayvanların eşlerinin yanarak telef olduğu Avusturalya'da aylardır süren yangınlar dünyadaki 7 kıtadan birini yok etmeye başlamış gibi.
Çünkü biz Libya çölüne asker gönderme hesapları yaparken dünyanın diğer ucu Avusturalya'da Eylül ayı başından bu yana devam eden yangınlar ülkede hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Avusturalya'da devam eden yangınlar rüzgar nedeniyle bir türlü kontrol altına alınamazken doğal yaşamda bu durumdan olumsuz etkileniyor. Ajanslar tarafından servis edilen görüntülerde, Nasa'nın yayınladığı fotoğraf dünyanın bir taraftan petrol ve yer altı kaynakları için kanla boğulurken diğer yandan da insanlığı güneşin yakıcılığından koruyan Ozon tabakasını delecek yanlış ve doğa düşmanı davranışlar sonucu yandığını da görmemekteyiz.
 

Biz de başta Kaz dağlarında olmak üzere ülkede ve bölgede onca kesilen ağaçların feryadı ile bağırırken dünyanın diğer ucunda çıkan bir orman yangınının nedeni aşırı sıcaklıklar! Yani yine biz balık hafızalı insanların unuttuğu Ozon tabakasının delinmesi ardından yaşanan aşırı sıcaklıklar nedeniyle 4 aya yakın süredir devam eden yangın nedeniyle 30 kişi hayatını kaybederken onlarca kanguru ve koala'da telef oldu.Yetkililer, Yeni Güney Galler bölgesinde koalaların 3'te birinin tamamen yok olduğunu açıklarken, ülkenin güneydoğu bölgelerinde aylardır devam eden ve tüm çabalara rağmen söndürülemeyen yangınlarda, insan hayatının yanında vahşi yaşam da tehlikeye düşmüş durumda. Yetkililer, Yeni Güney Galler bölgesinde bu güne kadar en az 30 kişinin öldüğü, 3,6 milyon hektar alanın ve bin 365 evin yok olduğunu belirtti. Victoria bölgesinde ise 2 kişinin öldüğü, 6 kişinin kaybolduğu, 784 bin hektar alanın yandığı ve 330 binanın yok olduğu açıklandı. Güney Avustralya'da 3 kişinin öldüğü, 100 bin hektar alanın yandığı ve 88 evin yok olduğu bilgisi paylaşılırken, bizim ülkemiz gibi Avusturalya'nın da güneyinin bir hayli sıcak ve yakıcı olduğu bu yangının gün geçtikçe iç siyaset üzerinde etkisini göstermeye başladığı da diğer bir görülmeyen, görülmek istenmeyen bir durum.

Yorumlar (0)