07.01.2020, 06:33

Okul sporları

Yıllardır okul sporlarına katılıyorum, yıllardır okul sporları sorunlarını yazıyorum geldiğimiz yol bir arpa boyu bile değil...  2019-2020 yılı eğitim öğretim gören okullar arası bir çok dalda müsabakalar oluyor bunlardan bir tanesi benim branşım olan karate ne zaman okullar arası maç açıklandığı zaman eyvah diyorum yine sorunlar başladı.
Aslında sorun olmamasına rağmen sorunu işi bilmeyen yöneticiler çıkarıyor mevzuatta açık yazıyor. Okul sporları yarışmalarına katılacak sporcuların nüfus cüzdanında resimleri olacak aksi takdirde yarışamazlar bağlı olduğu federasyon kimlik kyu kartı olması lazım bu karate yarışmalarını ilgilendiren federasyonumuz tarafından her sporcunun kuşak durumunu belirten kuyu kartı vardır. Bu da kayıt sırasında sporcunun hangi kuşakta olduğunu gösterir belgedir diğer bıranşlarda farklı olabilir karatede istenen 1 nüfus cüzden resimli olacak 2 karate federsyonu kuşak durumunu gösterir kuyu kimlik kartı olacak 3 okulunun esame listesi olacak 4 sporcunun okul lisansı resimli olacak. Bunlar mevzuatta belirtilmesine rağmen hala bazı okullar bir çok eksikle yarışmalara katılmaya çalışırken yetkili sorumlu kişilerden evraklarını tamamlamadan yarışmalara katılamazsınız. Uyarısını alınca yetkili sorumlu antrenör veya beden öğretmeni demez mi ya bu çocuklar spor yapıyor ne yapalım İstanbu'lun en uzak ilçesinden geldim bu çocuğu yarıştıracaksın derken tartışma başlar burda sizce kim haklı görevini yapmak isteyen sorumlu kişi mi yoksa uzaktan geldim ne var ya bu çocuğu maça al evrağını sonra getiririm diyen mi haklı?
Değerli okuyucularım elbetteki görevini yapan kişiler haklı size basit bir görev vermeyi çocuk okulundan maça geldi birçok evrak eksik bende hocasına güvendim tamam dedim maç bitene kadar evraklarını getir sporcu maçını yapar sakatlanıp bir yeri kırılırsa sizce sorumlu kim olur? Bunun izahı olamaz tam sporcuyu yarıştırdın sporcunun anne babsının ayrılma aşamasında olduğu veli iznini almamışsın anne babası birisi şikayet ederse yandın benim çocuğumu izinsiz maça götürdüler benim haberim yok derse yandın hafta sonu ben çocuğumu alıp gezmeğe götürecektim haftada 2 gün görme hakkım var benim çocuğumu benden izinsiz maça götürdünüz derse eksik evrakla sporcuyu maça çıkaran kişiler tüm bu sorumlulukları üzerine almış olur... Şimdi diyeceksiniz ammada kara tablo çizdin be hocam arkadaşlar okuyucularım bunlar herzaman olabilecek sorunlardır lütfen bakanlık sitesini açın ve yarışmacı sporcuların usul esalarını istenen evrakları eksiksiz yapın.
Her şey açık açık yazmasına rağmen ülkemizde nedense kimse işini güzel yapmadığında sorunlar çıkıyor düşüne biliyormusunuz okul sporları yarışmaları var bir çok okulların haberi yok olsada aman banene şimdi yol masrafı gidiş geliş kim uğraşacak görmezden gelip yetenekli sporcuları maçlara göndermeyen bazı okullar var bir de demezler mi hocanız götürsün şimdiye kadar nasıl gittiyseniz öyle gidin belediye götürsün olur belediye okul sporlarına elbette yardımcı oluyor takım sporlarının bir çoğunu götürdüğüne şahit oldum ama bir sporcu için sizi belediye götürsün derseniz olmaz... Ben götüreceğim diyorum çok iyi diyorlar tamam ben götürdüm il seçmelerine sporcular kendi imkanlarıyla gidiyor ya arkadaş okulunuzda 30 TL demi yok bu çocuklar maçlarda gidiyor sizi temsil ediyor bari bir tos parası verin belki velinin durumu iyi değil bu tür okulları kınıyorum... 
Çatalca'mızda iki sporcum okullarını temsil ettilet ikiside seçmeleri kazandı bu öğrencilerimi okulları sporcuların bütü evraklarını sorunsuz hazırladılar çocuklar harçlık verdiler yol masrafını verdiler. Bu okullar birisi kestanelik Şehit Mümin Demiralp Çok Programlı Anadolu Lisesi ikincisi Özel Çatalca Çevre Bilim Koleji üçüncüsü Çatalca Mehmet Akif Ortaokulu  ben bu kollardan sporcularımla ne zaman yarışmalara katılsam hiç bir sorun yaşamıyorum bu okulların idarecilerine beden öğretmenlerine şükranlarımı sunar bunların sayılarının çoğalması dileyiyle...

Yorumlar (0)