Cam filmine yüzde 70 şartı

bir süre önce gündemde oldukça yer tutan ve vatndaşların tepkisine yol açan otomobillerde cam filmi uygulamasının yasaklanması durumu yeniden gündemde... Cam filmlerine yönelik nihai karar alındı. Buna göre araçların ön camına ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilecek.

Otomobil 20.12.2017, 08:30 Burak ZİHNİ
Cam filmine yüzde 70 şartı

NTV Haber'in haberine göre; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın geçen hafta düzenlediği toplantıda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 14. maddesinde yapılması planlanan değişiklikler tasarı haline getirildi. Tasarıda, “Araçların ön camına hiçbir şekilde cam filmi uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir” denildi. Yolcu taşıma araçlarında ise acil çıkış camlarına film uygulanamayacak.

Cezası ne kadar?
Araçlarda cam filmi kullanmanın cezası 427 lira. Cam filmli araç kullananların sayısı 4,5 milyon civarında. Cam film söktürmenin bedeli ise ortalama 150 liradan başlıyor. Cam Filmi uygulama kendinden film camlı araçlar için geçerli olmayacak. Yani camlarında R43 olan araçlar ceza almayacak. 

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138