22.09.2021, 05:20

Pandemi ve yüzyüze eğitim

Sevgili okurlarıma, ülkenin çözülememiş haline gelen eğitimimizle ilgili konuyu süzgeçten geçirerek, analiz ederek, size seslenmek ve duyurmak istiyorum. Bir nebze faydam olabilirse mutlu olacağımı da ifade etmek istiyorum.

Baktığımızda dünyanın gelişmiş ülkeleri başta eğitim olmak üzere ödün vermeden ileriye yönelik yatırımlar yapıp hep çağın önünde gitmişlerdir. Bunu yaparken de her bireyi, düşünmüş buna ikna etmişler, bilgilendirmişler ve kısacası inandırarak yoluna devam etmişlerdir.

Peki, biz neden yapmayalım ki; olmazsa olmazımız çocuklarımız, geleceğin Türkiye’sinde söz sahibi yavrularımızı aynı bilinçle yetiştirmeyelim? Bizlere düşen sorumluluğu bilerek, uygulayarak bu pandemiye karşı akılcı mücadele gücümüzü ve yapılması gerekenleri harfiyen yerine getirerek uygulamayalım? Eleştiri yapmak en kolayı ancak; yapabileceklerimiz neden aklımıza gelmiyor?

Her şeyi karşımızdan, başkalarından hazır beklemeyelim. Bu salgına karşı yapılması gerekenleri harfiyen uygulayalım. Siz anne ve babalar olarak, biz eğitimciler olarak çocuklarımıza örnek olalım ve çalışmalarımızı aksatmadan sürdürelim, takip edelim. Temizlik, maske ve mesafeyi günümüz kuralı haline getirelim ki; çocuklarımızı okullarında, sınıflarında, arkadaşlarının, öğretmenlerimizin yanında görelim. İki yıla yakın aksayan eğitimlerimizin devamını sağlayalım. Yapılacak işimizi halledelim, görev ve toplumsal sorumluluğumuzu yarına bırakmayalım. Aksi halde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

O halde ne yapmalıyız;

  • Toplumsal kurallara harfiyen uyalım. Temizlik, maske, mesafe.

  • Evde, pazarda, gezmede akılcı davranışlarınızla çevremizi uyaralım. Bu toplumsal görevdir.

  • Bana dokunmayan bin yıl yaşasın mantığını kenara bırakarak bu pandemiyle ancak, akıl kazanır mantığı ile savaş verelim.

  • Çocuklarımız bizim için çok önemli, onların geleceğini de düşünerek geleceğimizi sağlıklı bir şekilde güvence altına alalım.

  • Aile, okul ve çevre iletişimini bu doğrularla güçlü tutalım ki yavrularımız eğitimlerinden ve arkadaşlarından uzak kalmasınlar. Doğal yaşamlarına devam etsinler, mutluluk öncelikle onların hakkı.

Mahmut Hocanız olarak; tüm bunları göz önünde tutacağınıza yürekten inanıyorum çünkü; “BİZ BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ”

Sağlıkla, sevgiyle kalın.

Yorumlar (0)