27.02.2021, 11:43

Pandemizede olmayın

Bir spor adamı olarak sizlere bu pandemi döneminde spora ilişkin bazı tavsiyeler vermek isterim. Yaklaşık bir yıl oldu çocuklar, yaşlılarımız hepimiz çok sıkıntılı günler geçirdik. Son verilere göre okulların bir kısmının yüz yüze açılacağını devletimiz açıkladı. Hepimizin ortak beklentisi bir an önce bu virüs illetinden kurtulmak normal hayatımıza başlamak. Bu dönemde özgürlüğün ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş olduk. Bundan sonra temennimiz normal hayatımıza devam etmek.

Pandemide ise dikkat etmemiz gereken şeyler var. Benim öğrencilerim dahil birçok okul öğrencilerinde görülen en önemli sorun bir yıldır çocukların evlerde bilgisayar başında oturmaları mecburiyetten derse girmeleri gerekiyor ders bitiminde çocukların bilgisayar başından kalkmadıkları ders olmadığında arkadaşlar arasında grup kurup konuşmaları. Maalesef pandemi çocukları dışarıdaki sosyal hayattan kopardı. Bazı veliler diyor; “Hocam çocuğum o kadar eve alıştı ki dışarı bile çıkmıyor serbest saatlerinde dışarı çıkmadığını gördüğümüzde evladım dışarı çık biraz dolaş bak serbest saatler haydi çık diyoruz dışarı çıkmıyor ne yapacağımızı şaşırdık korkuyoruz...”

Değerli veliler malum süreç çok zorlu biliyorum. Birçok anne baba çocuklar arasında sıkıntı yaşıyor eğer evladınız bir spor dalında spor yapmıyorsa benim tavsiyem sevdiği spor branşına yazdırın. Çocuklara bağırmakla çağırmakla sorun çözülmez yaşları küçük olan çocuklarınızı kendi kararına bırakmayın. Şu anda çocukların tek düşündüğü tembellik. Bana ne diyen bir anlayış... “Gitmeyeceğim zorlamayın” bahaneleri söylemleri olacak yaş küçükse kararı çocuğa bırakmayın yaş büyükse konuşun ikna edin kendiniz örnek olun kendiniz spor yapın sizleri örnek alsınlar. Değerli veliler anne babalar biraz sabırlı olun bazı anne babalar ben yaşamadım çocuğumda zorluk yaşamasın diye diye çocukları hem rahata hem de her istediğini elde etmeye alıştıran biz anne babalarız bu bağlamda çocuklara birden yüklenmeyin örneklerle anlatın olmuyorsa yaşatın mesela Beylikdüzü'nden metrobüse binin, gidin Söğütlüçeşme'ye ayakta gelin. Bunu sürekli yapın hayatı öğrensin Anadolu'nun ücra köşelerinde dağ başına çıkıp derse girmeye çalışan öğrencileri gösterin bunları ancak küçük çocuklarınıza yaptırabilirsiniz büyüklerin cevabı hazır zaten of ya bana ne diyecek çünkü hayatı öğrenmemiş hayatı öğrenmesi için ufak yaşta sosyal hayata karışması gerekir. En önemlisi spor yapması gerekir spor yaparken paylaşımı saygıyı bölüşmeyi öğrenir bir başkasından komut almayı öğreniriz bunları yaparsa anne babaya saygıyı öğreniriz.

Zaten çocuklarımıza ne olacaksın demek yerine sen iyi bir insan olacaksın çocukları yetiştirirken onları iyi bir insan olarak yetişitirsek mesleki başarısı zaten gelir. Çocuklarınızı okullar açıldığı zaman rencide edici laflardan kaçının okul bahçesinde diğer veliler hep söyleyecek; “Ay benim çocuk sorma kardeşim oldu bir ruh kalk diyorum kalkmıyor beni dinlemiyor sizinki de aynımı...”

Sevgili veliler sakın çocukların yanında bu konuşmaları yapmayın hatta çocuklar olmasa bile yine söylemeyin. Çünkü annesi gidip evde diyor; “Ayşe ablanın da çocuğu aynı senin gibiymiş” dediğinizde çocuğu önce okuldan sonra kendinizden soğutup sokağa meyilli hale getirirsiniz buda olumsuz sonuçlar verir. Benim tavsiye çocuklarınızı mutlaka spor salonlarına gönderin kendinizde spor yapın...

Yorumlar (0)