06.03.2021, 05:59

Pazar tezgahı bir yatırım mıdır?

Haksız para kazanmada sınır tanımayanlar, sonunda Pazar tezgahlarını da haksız kazanca aracı ettiler.

Vakti ile pazarcı esnafına tashih edilip, ücretsiz olarak kullanımlarına verilen Pazar yerleri, zamanla piyasa şartları ile bir değer oldu ve babaları pazarcı olan kişiler bu tezgahları kullanmadıkları halde kiraya vermeye başladılar.

Kendileri tezgahlarını açmayan, açamayan kişilerin tezgahlarına belediye el koyup, bu tezgahı sırada bekleyen kayıtlı pazarcıya vermeli. Aksi halde pazarcı olmadığı halde bir şekilde tezgaha sahip olanlar bu haklarını kiralayarak haksız kazanç elde ederler.

Pazar tezgahlarının, kullanmayan hak sahipleri tarafından kiralanması, pazarcıya bir ek maliyet getirdiğinden, sebze-meyve fiyatları da şişmektedir.

Pazar tezgahları miras malı gibi de olmamalıdır. Sağlığında babası ile birlikte pazarcılık yapan ve onunla birlikte kayıtlı olmayan kişi, babası ölünce bu tezgahı kullanamamalı.

Bu mantık şoför esnafları için de geçerli. Düşünün ki vakti ile kendilerine ücretsiz taksi ve dolmuş hattı verilen kişiler, bu hatları astronomik bedellerle sattılar ve sonrasında da şoför esnafı bir de baktı ki bu hatlar birkaç zenginin eline geçmiş ve kendileri de yevmiyeci olmuşlar.

Meslek mensuplarına tanınan tüm haklar, meslek süresince geçerli olmalı ve sonrasında bir başka meslek mensubuna geçmeli. Bu olmaz ise mesleklerin değeri kalmaz, meslek mensupları yeterince gelir elde edemezler ve tüketici daha fazla bedelle hizmet almak zorunda kalır. Sebze meyve fiyatları niye bu kadar fazla? diye sorguladığımız bu günlerde, bu konu çok daha önemli bir duruma geldi. Konunun önemine binaen biz de birkaç kelam edelim dedik.

Bilhassa belediyelere büyük görev düşüyor. Bizden söylemesi…

Yorumlar (0)