10 yıla kadar sigorta primi işveren hissesi desteği,gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, 10 yıl süreyle gelir vergisi stopajı desteği, bina inşaat harcamaları için KDV iadesi, enerji tüketim harcamalarının yüzde 50'si kadarına en fazla 10 yıla kadar enerji desteği verilecek.
Yatırım tutarının yüzde 49'unu geçmemek üzere, edinilen payların 10 yıl içerisinde yatırımcıya satışı şartıyla sermaye katkısı verilecek. Aylık, beş yılı geçmemek üzere brüt asgari ücretin 20 katına kadar nitelikli personel desteği     sağlanacak.
 Yatırım tutarının 2 katına kadar kurumlar vergisi indirimi veya 10 yıla kadar kurumlar vergisi istisnası öngörülüyor. Kamu alım garantisi ve altyapı desteği ile lisans ve tescillere istisna getirilecek. Yatırımın finansmanında kullanılan yatırım kredisi için 10 yıla kadar faiz veya kâr payı desteği ya da hibe verilecek. 49 yıl süreyle bedelsiz yatırım yeri tahsisi ve yatırımın tamamlanmasını müteakip öngörülen istihdamın 5 yıl sağlanması şartıyla söz konusu taşınmaz bedelsiz olarak yatırımcıya devredilecek.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı proje bazlı teşvik paketi yatırımcıya ve ülkeye kuşkusuz  katkı sağlayacaktır. Bu açıklama ile birlikte Türkiye ekonomisinin gerçek gündemi elbette üretim, yatırım, istihdam, teşvik olmalıdır. spekülasyonlarla, manipülasyonlarla toplumun moralini bozmaya, enerjisini tüketmeye dayalı gündem oluşturmaktan kaçınmak gerek.
Teşvikleri devletin kaybı olarak değil, ülkenin kazancı olarak görmek gerekir. Devletin kasası boşaltılıyor safsatası da gerçek dışı olup bir algı operasyonundan başka bir şey değildir. Olay şudur, zaten yatırım ve üretim yapmıyorsanız teşviklerden yararlanamıyorsunuz. Teşvikler ülke ve millet ekonomisini güçlendirmeye, cari açık ve dışa bağımlılıktan kurtulmaya dönük bir ekonomik hamle olarak okunmalıdır. Yüksek faiz ve kur bu ülke ekonomisini kıskaca almış         durumdadır.
Bu ülke kur ve faiz lobisinden kurtulmak zorundadır. Bunun yolu üretim, yatırım,istihdam yolu ile reel ekonomiyi güçlendirmektir. Proje bazlı teşvik paketinin  amacı da budur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.