İrem Derici: İnsan eti bile yerim

Pop müziğin başarılı ismi İrem Derici, “Aç kalırsanız insan eti yer misiniz?” sorusuna verdiği yanıtla herkesi şok etti. Derici, “Yerim. İnsan eti bile yerim. Kendi etimle başlarım. Bilmiyorum. Üç yıl anoksiya gezdim bilmiyorum. Büyük konuşmayım herhalde açlıktan yerim” diye konuştu

Röportaj 13.12.2020, 18:02 Burak ZİHNİ
İrem Derici: İnsan eti bile yerim

‘Senin Hastan’ adını verdiği şarkısıyla ulusal, yerel, bölgesel Radyo kanalları ve TV müzik kanallarının resmi verilerine göre en çok yayınlanan şarkısının sahibi Pop müziğin şarkılarıyla kadar olduğu kadar renkli kişiliğiyle de büyük beğeni toplayan yeni nesil starı İrem Derici kendi YouTube kanalı için 9 yıldır beraber çalıştığı menajeri ünlü iletişim danışmanı Özgür Aras ‘ın bugüne kadar kendisine kimsenin sormadığı soruları cevapladı. İrem Derici ‘nin Özgür Aras ‘ın sorularına verdiği eğlenceli ve samimi cevapları çok kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturdu.

Son duyduğun dedikodu?

Cem Yılmaz... Son ilişkisinin bitmesi yeni birinin başlaması. Bir sonraki hayatımda Cem Yılmaz olmak istiyorum çok da yakın hissediyorum kendimi. Hoşlandığım insanı bağlarım kendime. O karizma başka bir şey ama Cem Bey kadar aktif kullanamıyorum. Benimde kendime göre utangaçlığım var.

Tek bir özür hakkınız olsa kimden dilerdin?

Sadece annemden dilerdim. Annemi üzdüğüm her gün için ondan özür dilerdim. Çünkü beni yetiştirmek çok zor bir şeydi mahvoldu kadın. Onun dışında kimseden dilemem millet benden dilesin ben isteyerek yaşıyorum.

20 saniyede bir şeyin reklamını yap.

Kendi reklamımı yapıyorum. Çok yetenekli mükemmel sesi var. Çok iyi eğitimli çok iyi olduğu başka şeylerde var ama bunu burada söyleyemem (gülüyor) Bu kadını al gençleşirsin para kazanırsın.

Tanrı içinizde dışınızda mı?

İçimizde dışımızda da her yerde.

Seni anlatan şarkı

Sezen Aksu ‘nun “Yanmışım Sönmüşüm Ben” Yaşamak dediğin üç beş kısa andan ibaret. Ben istediğim gibi yaşıyorum kim ne düşünür diye düşünmüyorum ben öldükten sonra insanlar ağıt yakmasın gülsünler istiyorum. Geri zekâlı karı şurada da şunu yapmıştı desinler. Kimse ağlamasınlar.

Bir mektup yazma hakkın olsa kine ve ne yazardın?

Eski sevgililerimden birine yazardım. Her şey çok güzel giderken sapıtıp kendi problemlerimin derdine düşüp güzel giden ilişkiyi mahvettiğim için özür dilerdim. Bir daha bırak bu kadar güzel bir şeyi yaşamayı yarısı kadar güzel bir şey yaşayamayacağı için.

Mecbur kalsanız insan eti yer misiniz?

Yerim. Kendi etimle başlarım. Bilmiyorum. Üç yıl anoksiya gezdim bilmiyorum. Büyük konuşmayım herhalde açlıktan yerim.

Neyinizle anılacaksınız?

Madiliklerimle. Dobralığımla. Kimi argo konuşuyor diyor. Hayır ben 8 yıldır çizgimi hiç bozmadım. Hala aynıyım muhtemelen açık   sözlülüğümle hatırlanacağım. Bir de şarkılarımla. 

Meleklere inanır mısın?

İnanırım. Koruyor kolluyorlar bizi. Depremde 3 yaşında kız depremden iki gün sonra çıkıyor. Melekler koruyor…

Birini öldürebilir misin?

Yine büyük konuşmayım yok öldüremem.

Nerede olmak isterdiniz?

Para dolu havuzda. Yalan söylemem.

Hayatta ne yapmazsın?

Kul hakkı yemem. Birini kırmış üzmüş olabilirim ama bilerek isteyerek yapmam.

Asla duyulmayacağını bilsen ne suç işlerdin?

Hırsızlık yapardım. Merkez bankasını soyardım. İnsan kaçırmak suçsa eski sevgililerimi kaçırırdım. Bir eve yada odaya tıkardım. Asla hayata dönemeyecekler. Orada yemeklerini sularını verirdim. Orada kalsınlar, orada yaşasınlar, orada hayatları bitsin. Bir daha sosyal hayata karışamasınlar. Ben unutmuş olsam da onlarla ilişkim çoktan bitmiş olsa da magazinde bir hatunu kollarına taktıklarında ben kuduruyorum. Hayatlarını benimle bitirmiş olmalılar. En güzel hatunları bulup kollarına takıyorlar. Ben kuduruyorum… Halk arasına çıkmasınlar bende kalsınlar…

Küfürlü konuşmayı seviyor musun?

Seviyorum. Ama her şeyin yeri var. Neyi nerede söyleyeceğimi biliyorum. Kimsenin şahsına da küfretmiyorum. Benimkiler bir nida gibi...

Yıllardır sana ‘sektörün delisi’ diyorlar. Bu senin çizdiğin bir portre mi?

Ben ilkokulda da böyleydim. Şu an hayatımın en sakin dönemindeyim. Benimki delilik değil, özgürlük.

Nasıl bir özgürlükten bahsediyorsun?

Elâlem ne der korkusu yaşamadan istediğim şeyi söylüyorum. Haftada üç kere linç edilsem de değişmiyorum. Benim “popo, pipi demek ayıp” gibi kavramlarım yok. Herkesin salonun içinde konuştuğu şeyleri biraz törpüleyerek insan içinde konuşuyorum diye deli mi oluyorum? Hayır.

Ne oluyorsun?

Herkesin kıskandığı özgür bir kız...

Son kliplerinde seni çok cesur bulanlar var...

Bu, unuttuğunu söylese de aslında adamın şehvetinden, aşkından geberdiğini anlatan bir kadının şarkısı. Ben de klipte adamı kendime çekip kokluyorum diye tu kaka mı oluyorum? Her gün sevişiyorsunuz. Bunda ne var? Mis gibi klip oldu valla.

Kliplerdeki gibi daha seksi hissettiğin bir dönem mi?

Züğürdün çenesine vururmuş, bilmiyorum.

Cinsel hayatını bir şarkıyla nasıl anlatırsın?

Hiçbir şeyde gözüm yok. Sen yanımda ol yeter!

Bir kere evlendin, bir daha evlenir misin?

Büyük konuşmayayım. Bugün ‘evlenmem’ der, yarın Brezilya’da düğün yaparım.

Son dönemde neleri dert ediyorsun?

Para ve sağlık.

Çok sahne yapan isimlerdensin. Hâlâ para korkun mu var?

Aç değilim, açıkta değilim ama hayatımı küçülttüm.

Nasıl?

İnsanlar ‘fakir edebiyatı’ diye kızıyor, haklılar. Ama ben tek değilim ki, bir ekibimiz var. Ve önümü göremiyorum. Seninle pandeminin başında yaptığımız video röportaj sırasında Maslak’ta hayvan gibi terası olan dubleks bir dairede yaşıyordum. Baktım aidat, kira... E kazanmıyorum. Fulya’da küçük bir eve taşındım.

Pop müzikte neden eskisi gibi hit yok?

Tükettik. Besteciler de söz yazarları da tükendi. Bir de yeni trendler var. Müziği sosyal medya kullanıcıları yönlendiriyor. Şarkılar ‘TikTok’ta patlıyorsa patlıyor. Genç nüfus orada. Ha biz popçular da güzel şarkılar mı çıkarıyoruz? Hayır. Rezalet. Benim de rezalet şarkılarım oldu ama bu son şarkılarım öyle değil.

Yeni şarkıların; ‘Senin Hastan’ ve ‘Güz Dönümü’nün farkları ne?

‘Güz Dönümü’ beni kariyerimde en etkileyen şarkı. ‘Senin Hastan’ da A’dan Z’ye kalite. Bir de artık “Bunda ekmek var. Bu şarkı tutar” demeyi bıraktım. Beni mutlu etmeyecek şarkıyı artık yapmam.

Bazı şarkıcıları herkes sever. Seni bazıları çok seviyor, bazıları da senden nefret ediyor. Bunu neye bağlıyorsun?

“Severiz onu” denilenlerden star oluyor mu? Dünyanın, Türkiye’nin starlarına bak. Mesela Hülya Avşar. Kıskananı çok. Michael Jackson, Madonna... Kulp bulmak isteyen herkese bulur. Bunlar star. Ama etliye sütlüye dokunmayan, aynı ses rengindeki popçular star değil maalesef.

Sen star mısın?

Hayır, değilim. Ben bir karakterim, bir tane de benim gibi lazım (“Canım İrem” diyerek kendini öpüyor).

İREM DERİCİ KİMDİR?

İrem Derici, 21 Mart 1987 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Baba tarafından aslen Sinop Boyabat’lıdır. Annesinin ismi Jale Ediz, babasının ise Hulusi Derici'dir. Anne ve babası o daha 5 yaşında iken boşanmışlardır. Küçük yaşlarda org çalmaya başlayarak müziğe olan yeteneğini ortaya koyan İrem Derici, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü'nü bitirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitiren şarkıcı, Pazarlama İletişim Yüksek Lisans programı devam ederken, 2011 yılında Mustafa Sandal, Hadise Açıkgöz, Hülya Avşar ve Murat Boz’un jüri üyesi olduğu O Ses Türkiye yarışmasına katıldı. Yarı finalde elendi. İrem Derici, aynı dönemde Monopop isimli grubuyla Türkiye'nin birçok yerinde sahne alarak müzik hayatına başladı.

ÖNEMLİ ÖDÜLLER KAZANDI

Melih Kibar'ın bugüne kadar hiç duyulmamış son bestesi “Bensiz Yapamazsın” hızlı bir giriş yaptı. Mayıs 2013’de “Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı” adlı single ile Türkiye'de fırtına gibi esti.15 Nisan 2014’de “Kalbimin Tek Sahibine” adlı şarkı ile asıl çıkışını yapan ve çıktığı andan itibaren dijital platformlarda “en çok dinlenenler” arasına giren şarkı internet ortamında en fazla indirilen ve dinlenen şarkı olma başarısını elde etti. İrem Derici, aynı yıl Altın Kelebek Ödülleri, En İyi Çıkış Yapan Sanatçı ödülünü kazandı.

Albümleri:

2012 – Bensiz Yapamazsın (Single)
2013 – Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı (Single)
2013 – İki (Maxi Single)
2014 – Neredesin Sen (Single)
2014 – Kalbimin Tek Sahibine (Single)
2014 – Üç (Maxi Single)

HABER MERKEZİ

Yorumlar (0)