Tuğba Yurt: Harbiye'ye çıkacağım!

Güzel ve başarılı sanatçı Tuğba Yurt, yeni albümünü ve müzik kariyerindeki hedeflerini Damga'ya anlattı. “Harbiye'ye çıkmayan kalmadı” cümlesinin kendisini epey güldürdüğünü anlatan Tuğba Yurt, “Doğru zamanda ben de Harbiye’ye çıkacağım. Çok uzak bir zaman değil. Az kaldı” dedi

Röportaj 28.10.2020, 05:50 Burak ZİHNİ
Tuğba Yurt: Harbiye'ye çıkacağım!

Tuğba Yurt... O'nu seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarıyla ve güzelliğiyle hepimiz tanıyoruz. Hayatına dair bilinmeyenleri ve bugüne kadar konuşulmayanları anlatan Tuğba, “Kendimi hiçbir zaman ‘ben ve diğerleri’ gibi bir ayrıştırma yoluna gitmedim. “Ben” demeyi sevmem çünkü bu seçimi yapacak olan her zaman dinleyenlerdir. Kendi adıma daha iyi müzik yapmak adına uğraş veren iyi bir yorumcu olduğumu düşünüyorum. En büyük şansım da iyi bir sese ve ses rengine sahip olmak” diyor...

Müzik yaşantınızı seçtiğiniz de çevrenizden size gelen tepkiler nasıldı?

Sevdiğim bir işle uğraşıyorum. Bu işe de zaman ayırmayı, emek vermeyi çok seviyorum. Çevremdeki herkes destek oldu. Nihayetinde şarkıyı söylemeyi sevdiğim için onlar da kararlarımda hep yanımda oldular.

Yepyeni bir albüm ile müzik piyasasına giriş yaptınız. Peki albümdeki en iddaalı şarkınız hangisi? Kimler ile çalıştınız? İlk şarkınız “Vur Kaç” oldu bu şarkının klibinden biraz bahseder misiniz bize?

Yaklaşık bir senedir uzak kaldık albüm sürecinde dinleyenlerim ile. Çünkü gerçekten emek ve sabır isteyen bir süreç. İlk defa 12 şarkılık bir albümle “Sığınak” ile yeniden ‘merhaba’ diyorum. Birçok değerli isim var albümde. En başta bu işe başlamadan önce hayallerimden biri Sezen Aksu şarkısı söylemekti. Bu albüme nasip oldu. Kendisi ile tanıştım, sohbetler ettim, fikirlerinden beslendim. Benim için gerçekten çok kıymetli anlardı. Mustafa Ceceli, Gülden, Onurr, Ersay Üner, Celil Yavuz, Erdem Kınay ve sayamayacağım o kadar çok söz yazarı, besteci ve aranjör arkadaşım var ki. Aynı zamanda albümde emeği geçen bir sürü müzisyen dostum da. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Albümün ilk çıkış şarkısı “Vur Kaç”. Duygusal hareketli bir şarkı. Ses rengimi iyi yansıttığım şarkılardan biri albümde. Klip ise değişik bir klip oldu bana göre. İlk defa senkron almadığımız ve sadece oyunculuk ile senaryoyu anlattığım bir işti. Farklı bir deneyimdi benim için.

 

tuğba yurt
 

Albüm hazırlarken dikkat ettiğiniz konular nelerdir?

Öncelikle sesime yakışan iyi şarkılar bulundurmaya özen gösterdim. Albümü sırf doldurmak adına şarkı koymadım açıkçası:) Şarkıların yapım aşamasından sonuca gelene kadar her bir aşamasında bulundum. Sadece şarkı söylemek değil de işin bu kısmında da bulunmayı seviyorum sanırım.


 

Sahte tıklar oldukça konuşuldu bir anda sahte tıkların konuşulması unutuldu bunun sebebi nedir?

İnsanlar artık neyin gerçek, neyin sahte olduğunu çok net anlıyor. Bu zaten kişinin kendini kandırmasından başka bir şey değil. Orda o sayının miktarından çok şarkının gerçekten dinleyenlere ulaşıp ulaşmaması önemli kısım bence. Benim için de kriter budur.


SANAT İCRA ETMEK ZOR

Ülkemizde sanatını icra etmek ne kadar zor?

Az önce bahsettiğimiz konu mesela bunca yapılan oyunlar içerisinde tüm gerçekliğin ile sanatını icra etmek biraz zorlaşıyor tabi. Sen aslında doğru giderken bir başkası bu oyunlarla sanki çok daha başarılıymış gibi gösteriliyor vs. Bu da zorluk mu bilemiyorum ama gerçekten müzik adına çabalayanlar için bazen sıkıcı bir durum olabiliyor.

 

tuğba yurt
 

Türkiye’de çalışmasını beğendiğiniz aranjörler kimler? Hangileri ile çalışmak istersiniz?

Birçok isim var tabi. Çoğu ile zaten albümde çalıştık. Celil Yavuz, Erdem Kınay, Mustafa Ceceli, Ersay Üner aklıma ilk gelenler... Henüz çalışma fırsatı bulamadık ama yaptığı işleri beğendiğim bir isim Ozan Bayraşa.

Türkiye’de Harbiye’de sahneye çıkmayan kalmadı ama bir siz çıkmadınız zamanı gelmedi mi?

Çıkmayan kalmadı’ cümlesi beni güldürdü gerçekten soruyu okuduğumda... Doğru zamanda ben de Harbiye’ye çıkacağım. Çok uzak bir zaman değil.

Müziğin magazinleştirilmesini ne kadar doğru buluyorsunuz?

Bilmem ben çok o taraflarda değilim sanırım elbette ki işin magazinsel boyutu da önemli. Ben müzik kadar o kısımda çok başarılı değilim biraz da tercih meselesi tabi.

Mutfakta Tuğba Yurt nasıl evde kendiniz mi yaparsınız yoksa dışarda mı yersiniz yemeği?

Yemek yemeyi çok sevdiğim doğru ama yemek yapma konusunda çok başarılı olduğum söylenemez...

Müzik ödülleri ve müzik yarışmaları sizce bazı sanatçıları ön plana çıkarmak için bir pr çalışması mı?

Öyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü hakkaniyetli bir yarış durumu hemen hemen hiç bir dalda olmadığı gibi müzik sektöründe de maalesef yok. Gönül isterdi ki herkes sanatı ile yarışsın.

SİNGLE YA DA ALBÜM ŞART

Bir Single / Albüm çıkarmak iyi bir pr çalışması demek bu kadar verilen emeklere değiyor mu? Konserlerinizden çok fazla kazanıyormusunuz?

Sonuçta işin döngüsü bu. Bir şekilde yeni şarkılarla buluşturmak durumundasınız dinleyenlerinizi. Bu bir single olur ya da albüm. Ben konserlerimden elde ettiğim gelirimi bir şekilde yine kendi işime harcıyorum. Şarkıma, klibime, aranjeme vs. sonuçta emek vermeden de karşılığını beklemek zor. Hele ki kendi başınıza bir şeyleri başarmak için uğraşıyorsanız.


 


 

Sizce kariyerinizin en önemli yılı hangisi? Unutamadığınız anılarınız varmı?

Kariyerimin her dönemi bana bir şeyler kattı. Olumlu ya da olumsuz fark etmiyor. Hepsi bu noktaya gelmem için yaşamam gereken deneyimlerdi. Ama tabi ki kariyerimin ilk dönemlerinde “Sakin Ol” şarkısı ile büyük bir yükseliş dönemi yaşadım. Sonrasında çıkardığım şarkılarında yükselişimi devam ettirmesi benim için büyük bir mutluluk oldu o dönemde.

KONSERLERİMİZ İYİ GİDİYOR

Konserlerde dinleyici ile sanatçı arasına barikat konması sizce ne kadar doğru?

Barikat tabi ki orada önlem için konuyor herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına. Ama ben konserlerimde dinleyici ile aramda çok mesafe olmasını seven biri değilim. Çünkü biz sahnede dinleyenlerimizden enerji alıp şarkılarımızı söylüyoruz. Gözlerinin içine bakıp şarkı söylemek beni mutlu ediyor. O bağlantıyı kuramadığım zaman bende çok konsantre olamıyorum açıkçası. Konserlerimiz gayet güzel gidiyor. Yaklaşık 1 senedir yeni bir proje çıkarmamış olmama rağmen dur durak bilmeden şehir şehir konserlerimize devam ettik. Hemen hemen her konserimde de aynı heyecanı yaşıyorum.

Sosyal medya ile aranız nasıl ?

Sosyal medya seviyorum artık en büyük iletişim alanımız oldu. Kullanıyorum ama öyle her anımı paylaşacak kadar aktif değilim. Özellikle instagramda işimle alakalı paylaşımlar yapıyorum. Bazen hikayelerimde günlük yaşantımdan bazı anları paylaşıyorum diyebilirim.

Tuğba Yurt sahne hayatında ve dış hayatında aynı mıdır?

Ben çok büyük değişimler yaşamıyorum karakter olarak sahne büyüsüne kaptırıp kendimi. Olduğum gibi davranmaya çalışıyorum. Tabii ki sahnede bir topluluk karşısına çıktığımız için ister istemez söyleyeceğimiz sözden yaptığımız davranışa kadar dikkat etme durumu söz konusu. Ama doğallık ve tevazu her zaman kişiye kazandırır.

Bu kadar güzel olmayı neye borçlusunuz?

Öncelikle teşekkür ederim. Biraz genetik olsa gerek. Tabi göz önünde insanlar olduğumuz için dikkat ediyorum da yaşantıma. Doğal kalmayı seviyorum. Günlük hayatımda aşırı makyaj vs. yapmam. Fırsat buldukça da sporumu yapıyorum.

KISKANÇ MISINIZ?: Kıskancım

HANGİ BURÇSUNUZ?: Başak

HANGİ MESLEĞİ YAPMAK İSTEMEZSİNİZ: Hiç düşünmedim. Hep şarkı söyleme odaklıymışım.

NELERDEN NEFRET EDERSİNİZ: Adaletsizlikten

EN SEVDİĞİNİZ DİZİ/FİLM: Şu an dizi olarak “Çukur” tek izlediği. Film olarak Leon.

EN SON İZLEDİĞİNİZ DİZİ/FİLM: 7. Koğuştaki Mucize

UĞURLU RAKAMINIZ: 2


 

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138