ABD'den koronavirüs aşısı açıklaması: 'İki dozu da olanlar maske takmayabilir'

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Covid-19 aşılarının iki dozunu da yaptıranların maske takmaktan muaf tutulabileceğini söyledi.

Sağlık 10.03.2021, 02:10 10.03.2021, 21:59
ABD'den koronavirüs aşısı açıklaması: 'İki dozu da olanlar maske takmayabilir'

Dünyada koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülke ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), yayımladığı bir açıklamada maske kullanımı serbestisine dikkat çekti.

Moderna, Pfizer veya Johnson & Johnson aşılarının iki dozunu da yaptırmış Amerikan vatandaşlarının kapalı alanda fiziksel mesafe ya da maske olmadan bir araya gelebileceği belirtilen yönergede, aşılanmış kişilerin aynı hanede yaşayan ve ağır hastalık riski düşük olan kişilerle buluşulabileceği ve ziyaret edilebileceği açıklandı.

CDC yayınladığı yönergede, "Moderna, Pfizer veya Johnson & Johnson" aşısının iki dozunu da yaptırmış kişilerin kapalı alanda fiziksel mesafe ya da maske olmadan bir araya gelebileceğini belirtti. Yönergede, aşılanmış kişilerin aynı hanede yaşayan ve ağır hastalık riski düşük olan kişileri de ziyaret edebileceği belirtildi.

Ancak yetkililer, koronavirüs aşısını yaptırmış kişilerin hala maske takmaya devam etmelerini halka açık yerlerdeki büyül buluşmalardan ve seyahatlerden kaçınmalarını öneriyor.

Öte yandan, CDC verilerine göre ABD'de toplam 30.7 Amerikalı aşı oldu. Bu sayı, nüfusun yüzde 9.2'sini oluşturuyor.

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138