Eskişehir'de korkutan iddia: Kovid-19 testleri karıştırıldı, pozitif hastalar negatif sanılarak evlere gönderildi

Eskişehir Şehir Hastanesi'nde bir iddiaya göre 90 kişinin PCR testleri karıştırıldı. Programdaki hata sonucu meydana gelen olayda, aslında tes sonucu pozitif olan hastaların negatif sanılarak evlere gönderildiği, negatif olanların ise tedaviye alındığı ortaya çıktı. Valilik, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Sağlık 29.03.2021, 13:11 29.03.2021, 13:21
Eskişehir'de korkutan iddia: Kovid-19 testleri karıştırıldı, pozitif hastalar negatif sanılarak evlere gönderildi

Eskişehir Şehir Hastanesi'nde geçtiğmiiz Perşembe günü meydana gelen olayda, 90 kişiye yapılan Covid-19 PCR testinin sonuçları bilgisayar sisteminde blok halinde tümü negatif ya da pozitif olarak hatalı olarak işaretlendi.

Böylece aslında test sonucu negatif olan hastalar 'pozitif' denilerek, Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı filyasyon ekipleri tarafından PCR testi pozitif çıkanlarla ilgili prosedür işletilerek evlerinde tedavi olacaklara ilaç verildi. Aslında 'pozitif' olan hastalar ise negatif sanılarak evlerine yollandı. Test sonuçlarının hatalı olduğu ise yapılan kontrollerle fark edildi.

Filyasyon ekiplerince testi karıştırılan 90 kişi aranarak yanlışlık olduğu belirtilirken, testi karışanlara yeniden test yapılacağı ve Eskişehir Valiliği'nin konuyla ilgili inceleme başlattığı belirtildi.

DHA

Yorumlar (0)