İllerin haftalık vaka sayısı haritası güncellendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı haftalık vaka sayısı haritasında, 100 bin kişide en çok vaka artışı; Yalova, Tunceli, Edirne, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli, Amasya, Osmaniye, Kırşehir'de oldu.

Sağlık 02.11.2021, 17:15
İllerin haftalık vaka sayısı haritası güncellendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı haftalık vaka sayısı haritasında, 100 bin kişide en çok vaka artışı; Yalova, Tunceli, Edirne, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli, Amasya, Osmaniye, Kırşehir'de oldu. İşte koronavirüsle mücadelede illerde son durum; Sağlık Bakanı Koca, Twitter'daki hesabından, 16-22 Ekim'de illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarının güncellendiği haritayı paylaştı. Haritaya göre, 100 bin kişide vaka sayısı İstanbul'da 296,84, Ankara'da 328,31, İzmir'de 57,07, Antalya'da 52,27 oldu. Vaka sayısı en çok artan iller ise Yalova, Tunceli, Edirne, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Kocaeli, Amasya, Osmaniye, Kırşehir oldu. Bu illerde vaka oranları; Yalova 387,97, Tunceli 286,42, Edirne 178,04, Balıkesir 297,35, Çanakkale 185,76, Tekirdağ 219,69, Kocaeli 456,88, Amasya 332,94, Osmaniye 269,80, Kırşehir 346,85 olarak kayıtlara geçti.ESKİŞEHİR, KÜTAHYA VE BİLECİK’TE VAKALAR DÜŞTÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 16- 22 Ekim tarihlerini kapsayan haftalık koronavirüs risk haritasını açıkladı. 900 bin nüfuslu Eskişehir'de vaka sayısı, 100 bin kişide 256,97’den 12,6 düşüşle 244,37’ye geriledi. 580 bin nüfusa sahip Kütahya'da ise vaka sayısı, 100 bin kişide 403,16’dan 87,22 düşüşle 315,94 oldu. Nüfusu 220 bin olan Bilecik'te de 100 bin kişide vaka sayısı 345,19’dan 12,8 düşüşle 332,39 seviyesine düştü.

Filyasyon ekiplerince yapılan incelemelerde son dönem vaka sayısında artışların, sosyal hareketliliğin artması ve vatandaşların koronavirüs tedbirlerini azaltması nedeniyle yaşandığı belirtildi. 


RİSK HARİTASI 'KIRMIZI' RENKTE

Eskişehir, Bilecik ve Kütahya'da güncellenen vaka sayıları ve HES uygulamasındaki risk haritasına da yansıdı. Üç şehir vaka düşüşüne rağmen haritada, 'yüksek risk' anlamına gelen 'Kırmızı' renkte yer aldı.

Aşı haritasında 'Mavi' kentler arasında yer alan Eskişehir'de aşılama oranı en az iki doz olmuş 18 yaş ve üstü kişilerin nüfusa oranı yüzde 81,7, Bilecik’te 79,4, 'Sarı' kentler arasında yer alan Kütahya'da ise 74,9 olarak açıklandı.


EDİRNE VE TEKİRDAĞ'DA VAKA SAYILARI ARTTI, KIRKLARELİ'DE DÜŞTÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 16-22 Ekim tarihleri arasında illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Tabloya göre, Trakya'da vaka sayıları Edirne ve Tekirdağ'da arttı, Kırklareli'de ise düşüş gösterdi. Daha önce açıklanan tabloda, Edirne'nin  100 binde 137,58 olan vaka sayısı 178,04'e, Tekirdağ'ın 190,65 olan vaka sayısı 219,69'a yükseldi. Kırklareli'nin 215,07 olan vaka sayısı ise 212,59'a düştü.

Tabloya göre Türkiye genelinde vaka artışlarında Edirne 3'üncü, Tekirdağ ise 6'ncı sırada yer aldı.


AŞILAMADA MAVİ KATEGORİYE GEÇEN TUNCELİ'DE VAKA SAYISI ARTIYOR

Koronavirüsle mücadele kapsamında ikinci doz aşılamada yüzde 75,3 oranıyla mavi kategoriye geçen Tunceli, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı son tabloda, vaka sayısında 100 binde 286,42 ile artış yaşanan iller arasında yerini aldı. Bu tabloya rağmen aşılanma oranının yüksekliği sayesinde koronavirüse yakalananların hastalığı hafif atlattığı kentte, yoğun bakımda yatan hasta bulunmuyor. 


'MAVİ KATAGORİYE GEÇMEK MUTLULUK VERİCİ'

Koronavirüsüne karşı en önemli silahın aşı olduğunu ve aşılamada da Tunceli'nin mavi kategoriye geçmesinin mutluluk verici olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir, "Şu an yaklaşık 100 filyasyon ekibimiz var ve bu ekiplerimiz aşılama faaliyetlerine de katılıyorlar. Her ilçemizde ayrı ekiplerimiz bulunmaktadır. 18 yaş üstü nüfusumuz ciddi oranda aşılanmıştı. Ortaokul ve lise öğrencilerimizin aşı çalışmalarına başladık. Sayın valimizin de katkılarıyla aşı olan çocuklarımıza hediyeler ve teşviklerde bulunduk. Öğrencilerimizin yüzde 70'ini aşıladık. İlk dozlarını oldular sırada ikinci dozları var. İlimize nüfus olarak kayıtlı olmayan yurt öğrencilerimiz var. Yaklaşık 3 bin öğrenci geldi. Onlara yönelikte akşam saatlerinde yurtlarına döndükten sonra aşılama çalışmalarına devam ediyoruz. İki senedir hem sağlık çalışanlarımız hem vatandaşlarımız sıkıldılar ve yoruldular biliyorum. Bu Kovid illetinden kurtulmak için en önemli silahımız aşı olduğu için aşıda mavi kategoriye geçmek insana mutluluk veriyor” dedi.


‘VAKA SAYILARIMIZ CİDDİ BİR ŞEKİLDE ARTIYOR’

Havaların soğumasıyla birlikte vaka artışının çok yüksek seviyelere ulaştığını ve ciddi sayıda günlük vakayla karşılaştıklarını dile getiren Dr. Özdemir, "Belki de bir çok zamana göre çok yüksek rakamlar. Ancak aşılamanın faydasını şurada görüyoruz. Vatandaşlarımız aşı olduğu için hastalığı hafif atlatıyorlar. Çoğunlukla asemptomatik bir şekilde atlatıyorlar. Aşı olan vatandaşlarımızdan yoğun bakıma neredeyse hiç yatış görmüyoruz. Vaka artışı hastanemize yansımadı diyebilirim. Vatandaşlarımız kış aylarının gelmesiyle birlikte toplu ve kapalı alanlarda bulunmaya başladılar. Özellikle maske ve mesafe kurallarına dikkat etmelerini istiyoruz. Bu hastalık daha bitmiş değil. Yoğun bakım yatışı görmüyoruz fakat vatandaşımızın hastanede vakit geçirmesini istemiyoruz” diye konuştu.


VALİ ÖZKAN'DAN AŞI ÇAĞRISI

Vali Mehmet Ali Özkan da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda vaka sayılarının anormal derecede yükseldiğini kaydederek, "Havaların soğumasıyla birlikte kapalı ve kalabalık alanlardaki sık buluşmalar, tedbirleri elden bırakarak yapılan ev ve aile ziyaretleri vaka sayılarımızı anormal derecede yükseltti. Ayrıca arkadaşlarımızın onca çabasına rağmen aşılamada istediğimiz seviyeye halen gelmiş değiliz. Sizlerden ricamız lütfen kalabalık ortamlardan uzak duralım, maske, mesafe tedbirlerine uyalım. Hem kendimizin hem de çocuklarımızın aşılarını düzenli olarak takip edelim. Unutmayalım ki sadece birilerimizin tedbirli olması yeterli değil, hepimiz tedbirli olmadıkça, aşı sırası gelen tüm hemşehrilerimiz aşılarını olmadıkça salgını yenmemiz mümkün değil. Lütfen hem kendimizi hem de kentimizi koruyalım” ifadelerini kullandı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı
Yorumlar (0)